W czwartek wieczorem na lotnisku Kolonia-Bonn wylądował samolot z więźniami, uwolnionymi w ramach wymiany między Rosją a krajami Zachodu. Na przybyłych czekał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Wymiana była dla Berlina wyjątkowo bolesna, ponieważ to z ich więzienia wyszedł rosyjski zabójca Wadim Krasikow.
Kanclerz Olaf Scholz poinformował na lotnisku, że na pokładzie samolotu, lecącego z Turcji do Niemiec, znajduje się 16 osób. Przyznał też, że uwolnienie więźniów politycznych z Rosji poprzedziły miesiące poufnych rozmów.
- Od kilku miesięcy rząd federalny ściśle współpracował ze Stanami Zjednoczonymi w celu znalezienia rozwiązania - powiedział kanclerz. Przekazał też, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Joe Bidenem, który jest wdzięczny za niemiecko-amerykańską współpracę.
Scholz odniósł się w swoim oświadczeniu do uwolnienia skazanego w Niemczech byłego agenta FSB Wadima Krasikowa, który w 2021 roku został skazany na dożywocie za zabójstwo czeczeńsko-gruzińskiego dysydenta w berlińskim Tiergarten na zlecenie rosyjskich władz. Decyzja o uwolnieniu Krasikowa spotkała się z ostrą krytyką niemieckich mediów.
- Nikomu nie przyszło łatwo podjąć taką decyzję - powiedział kanclerz.
"FAZ": rozczarowanie decyzją
Wśród przekazanych Rosji więźniów jest skazany zabójca Wadim Krasikow. - Interes państwa w egzekwowaniu kary więzienia dla skazanego przestępcy został przeciwstawiony wolności, dobrostanowi fizycznemu i - w niektórych przypadkach - ostatecznie życiu niewinnych osób uwięzionych w Rosji i tych niesprawiedliwie uwięzionych politycznie - oświadczył rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
Wskazał, że motywacją był obowiązek ochrony niemieckich obywateli i solidarność Niemiec z USA. Wcześniej niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odmówiła komentarza w tej sprawie.
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" dowiedział się w niemieckich kręgach rządowych, że decydującą rolę w porozumieniu o wymianie Krasikowa odegrał federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann, który miał poinstruować prokuratora generalnego Jensa Rommla, aby powstrzymał się od dalszego wykonywania wyroku wobec Krasikowa.
Jak pisze "FAZ", w Trybunale Federalnym w Karlsruhe "dało się słyszeć rozczarowanie decyzją o uwolnieniu Krasikowa". "Mimo że instrukcja ministra sprawiedliwości była zgodna z prawem, nadal w Trybunale jest mało zrozumienia dla niej" - pisze "FAZ". Według gazety, w Karlsruhe "panował pogląd, że właściwą drogą byłoby raczej ułaskawienie Krasikowa przez prezydenta Niemiec".
"Dla zakładników Putina uwolnienie jest łutem szczęścia. Jednak cena dla Zachodu może być wysoka" - ocenił dziennik.
Największa wymiana więźniów od czasów zimnej wojny
Największa - jak podkreślają media - od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu odbyła się w czwartek w Ankarze.
Operacja objęła 24 osoby z więzień w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci.
Jak przekazały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzy do USA. Wymianą objęte zostały osoby z więzień w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi.
Lista uwolnionych obywateli Niemiec
Kewin Lik, (19 lat) ma obywatelstwo rosyjskie i niemieckie. Najmłodszy rosyjski więzień polityczny skazany za rzekomą zdradę stanu. Miał robić zdjęcia jednostki wojskowej i przekazywać je "przedstawicielowi obcego państwa". Aresztowano go, gdy miał 17 lat.
Rico Krieger, (30 lub 31 lat) obywatel Niemiec, pracownik medyczny. Skazany na Białorusi na karę śmierci za terroryzm i działalność agenturalną w czerwcu, a potem ułaskawiony przez Alaksandra Łukaszenkę.
Demuri Woronin, (wiek nieznany) politolog, skazany na 13 lat w ramach głośnej sprawy karnej Iwana Safronowa, byłego dziennikarza gazety "Kommiersant".
Patrick Schoebel (38 lub 39 lat), obywatel Niemiec, aresztowany w lutym na lotnisku, gdzie służby celne miały znaleźć w jego bagażach żelki z marihuaną. Zarzucono mu przemyt narkotyków.
German Mojżes, (wiek nieznany) obywatel Rosji i Niemiec. Prawnik specjalizujący się w kwestiach migracyjnych, pomagał Rosjanom w sprawach związanych z prawem pobytu w Unii Europejskiej. Zatrzymany wiosną, oskarżany o zdradę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CHRISTOPH REICHWEIN/PAP/EPA