Komunikat w sprawie uwolnionego przez Polskę rosyjskiego agenta. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl
Ankara, lotnisko. Wymiana więźniów w Turcji
Ankara, lotnisko. Wymiana więźniów w TurcjiReuters
wideo 2/5
Ankara, lotnisko. Wymiana więźniów w TurcjiReuters

Polska w ramach czwartkowej wymiany więźniów między Rosją a państwami Zachodu uwolniła Pawła Rubcowa. To rosyjski agent - oficer GRU aresztowany na granicy polsko-ukraińskiej tuż po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji w 2022 roku. Jak przekazał rzecznik MSWiA i koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński, polskie władze "zaakceptowały prośbę władz USA", by Rubcowa uwzględnić w dużej wymianie więźniów.

Do wymiany więźniów między Rosją, Białorusią i krajami zachodnimi doszło w czwartek w stolicy Turcji, Ankarze. Uczestniczyła w niej także Polska. Wolność odzyskali między innymi przetrzymywani w Rosji Evan Gershkovich, Paul Whelan, Ilja Jaszyn i Władimir Kara-Murza. Do Rosji wróci skazany w Niemczech za morderstwo pułkownik FSB Wadim Krasikow, a do Niemiec - przetrzymywany na Białorusi Rico Krieger.

Czytaj więcej: Największa wymiana więźniów "od czasów zimnej wojny"

Wymiana obejmująca 24 więźniów odsiadujących wyroki w siedmiu krajach jest największą od czasu zimnej wojny - przekazał doradca ds. bezpieczeństwa w Białym Domu Jake Sullivan. W wymianie uczestniczyło też dwoje dzieci niebędących więźniami, których tożsamości nie ujawniono - pisze Reuters.

Kogo uwolniła Polska?

Polska uwolniła Pawła Rubcowa. Jak przypomniał wcześniej w czwartek niezależny rosyjski portal Insider, Rubcow - agent wywiadu wojskowego GRU - został zatrzymany na granicy polsko-ukraińskiej 27 lutego 2022 roku, trzy dni po rosyjskiej pełnoskalowej inwazji. Podawał się za hiszpańskiego dziennikarza i używał nazwiska Pablo Gonzales. Miał wykorzystywać status dziennikarza do zbierania informacji w Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych, jego celem było też zdobycie zaufania rosyjskich opozycjonistów.

Czytaj więcej: Biden: ten dzień to dowód na to, dlaczego warto mieć przyjaciół >>>

Po zatrzymaniu - według portalu Insider - na znalezionych u niego nośnikach danych zidentyfikowano szczegółowe raporty o działaniach Żanny Niemcowej i osób z jej otoczenia. Podający się za dziennikarza Rubcow interesował się w szczególności uczestnikami letniej szkoły dziennikarstwa z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych - podaje Insider.

Żanna Niemcowa jest dziennikarką, córką zabitego w 2015 roku Borysa Niemcowa, jednego z przywódców opozycji antykremlowskiej. Żyje na emigracji.

"W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy"

Komunikat w sprawie wydał rzecznik MSWiA i koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. "W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, a także tożsame rozumienie wartości demokratycznych, władze Rzeczpospolitej Polskiej - prezydent, premier i rząd - zaakceptowały prośbę władz USA, aby z przestrzeganiem przepisów polskiego prawa, włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i Białorusi oraz państwach NATO, aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa" - czytamy.

Jak dodano, Rubcow to "oficer GRU, realizujący zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekujący na proces karny". "W ramach wymiany grupa oficerów i współpracowników rosyjskich służb specjalnych trafiła do Rosji, a grupa niesłusznie oskarżonych i skazanych obywateli państw Zachodu i rosyjskich obrońców praw człowieka i demokracji opuściła Rosję i Białoruś" - napisał Dobrzyński.

"Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację władz USA o intensyfikacji współpracy w zakresie walki z hybrydową agresją Rosji i Białorusi wobec Polski, w tym z zagrożeniem akcjami dywersyjnymi" - zakończył komunikat Dobrzyński.

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka