TVN24 | Świat

Arcybiskup Kondrusiewicz może wrócić na Białoruś. Łukaszenka spełnił prośbę papieża

TVN24 | Świat

Autor:
tas,ft/adso
Źródło:
Reuters, BiełTA, Radio Swoboda, PAP
Pięć miesięcy protestów na BiałorusiTVN24
wideo 2/18
TVN24Pięć miesięcy protestów na Białorusi

Alaksandr Łukaszenka zgodził się, by na Białoruś powrócił metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - poinformowała we wtorek nuncjatura apostolska w Mińsku. Tym samym białoruski przywódca przychylił się do prośby papieża Franciszka. Wcześniej szef białoruskiej dyplomacji przekazał, że Łukaszenka "kierując się głębokim szacunkiem dla papieża, uznał za możliwe spełnienie prośby".

Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz został zatrzymany na przejściu w Kuźnicy Białostockiej 31 sierpnia. We wtorkowej depeszy Agencja Reutera przypomniała, że metropolita mińsko-mohylewski "rozgniewał Alaksandra Łukaszenkę, stając w obronie praw uczestników antyrządowych protestów, dlatego zakazano mu wjazdu na Białoruś".

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Kondrusiewicz wracał z Polski. Kilka dni wcześniej arcybiskup publicznie zabrał głos w sprawie wydarzeń w kościele św. Szymona i Heleny w Mińsku. Funkcjonariusze milicji OMON, rozpędzając opozycyjną demonstrację, otoczyli wówczas świątynię. "Wyrażam swój zdecydowany protest przeciwko nielegalnym działaniom struktur siłowych, które powinny bronić podstawowych praw obywateli, w tym wolności wyznania, a nie przeszkadzać w ich realizacji, gwarantowanej przez konstytucję Białorusi" – oświadczył wtedy metropolita mińsko-mohylewski, cytowany przez białoruską sekcję Radia Swoboda.

Pięć miesięcy rozmów

W zeszłym tygodniu do Mińska udał się specjalny wysłannik papieża Franciszka Claudio Gugerotti. Spotkał się z Alaksandrem Łukaszenką. "Watykańscy dyplomaci pracowali przez prawie pięć miesięcy, aby przekonać Łukaszenkę, by pozwolił Kondrusiewiczowi na powrót" - podała Agencja Reutera, powołując się na rozmówcę, który powiedział, że Stolica Apostolska dąży do tego, by arcybiskup mógł wrócić do Mińska jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Wysłannik papieża spotkał się z Łukaszenką

Claudio Gugerotti na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenkąpresident.gov.by

We wtorek szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej powiedział dziennikarzom, że wysłannik papieża przywiózł do Mińska list zaadresowany do Łukaszenki. - Zawierał odpowiednią prośbę dotyczącą znanej osoby, arcybiskupa mińsko-mohylewskiego Tadeusza Kondrusiewicza. Kierując się głębokim szacunkiem dla papieża i osobistymi dobrymi relacjami, szef państwa białoruskiego uznał za możliwe spełnienie prośby - mówił Makiej, cytowany przez państwową agencję BiełTA.

Informację o zgodzie Łukaszenki na powrót arcybiskupa do kraju potwierdziła nuncjatura apostolska w Mińsku. 

"Białoruska telewizja nie pokaże przemówienia hierarchy katolickiego w Boże Narodzenie"

"Białoruska telewizja nie pokaże przemówienia hierarchy katolickiego w Boże Narodzenie po raz pierwszy od uzyskania niepodległości kraju. Tradycyjnie w nocy 25 grudnia telewizja Białoruś 1 pokazuje uroczystą mszę z jednego z kościołów, a rano hierarcha katolicki zwraca się do wiernych. Od 2007 roku przemówienie wygłaszał metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz. Jednak w tym roku w programie telewizyjnym nie ma przemówienia zwierzchnika Białoruskiego Kościoła Katolickiego, jest za to apel prawosławnego metropolity mińskiego Beniamina, który przemówi do wiernych z okazji wspomnienia świętego Spirydona z Tremituntu" - poinformowała w poniedziałek białoruska sekcja Radia Swoboda.

Autor:tas,ft/adso

Źródło: Reuters, BiełTA, Radio Swoboda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by