Ten kraj o połowę zmniejsza opłaty dla turystów. Chce przyciągnąć odwiedzających

Źródło:
Reuters
Bhutan na nagraniach archiwalnych
Bhutan na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/2
Bhutan na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Władze Bhutanu zmniejszą o połowę dzienną opłatę pobieraną od każdego turysty. Obecnie wynosi ona 200 dolarów, które odwiedzający muszą płacić za każdą dobę w tym kraju. Celem zmian jest przyciągnięcie nowych turystów i odrodzenie się tego sektora gospodarki po pandemii COVID-19.

W ramach strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju Bhutan pobiera od każdego turysty opłaty za każdą dobę spędzoną na jego terytorium. Od września zeszłego roku wynosiła ona 200 dolarów dziennie (ponad 820 zł), gdy wówczas podniesiono ją z obowiązujących wcześniej 65 dolarów. Teraz władze Bhutanu chcą zmniejszyć opłatę turystyczną o połowę. Od 1 września 2023 roku wynosić będzie ona 100 dolarów (ok. 410 zł) i ma pozostać na tym poziomie przez kolejne cztery lata, do 31 sierpnia 2027 roku - przekazał rząd w oświadczeniu wydanym w piątek.

ZOBACZ TEŻ: Himalajskie królestwo otwiera się dla turystów i wprowadza najwyższy podatek na świecie

Opłaty za nocleg w Bhutanie

Funkcjonowanie opłaty turystycznej wiąże się z obawami Bhutanu co do wpływu masowej turystyki na zasoby naturalne kraju, jego skarby kulturowe i ludność żyjącą w tradycyjny sposób, zgodnie z buddyjskimi wierzeniami. Przez pokolenia kraj ten był w dużej mierze odcięty od świata, a na turystykę otworzył się dopiero w 1974 roku. Wysoka kwota opłaty turystycznej miała jednak ograniczać liczbę przyjezdnych. Zeszłoroczne podniesienie opłaty władze kraju wiązały z koniecznością równoważenia emisji dwutlenku węgla generowanego przez odwiedzających.

Teraz Bhutan chce, aby branża turystyczna odrodziła się po pandemii i planuje zwiększyć jej udział w krajowej gospodarce do 20 proc. z obecnych pięciu proc. Ma w tym pomóc właśnie znaczące zmniejszenie opłaty turystycznej. Według dyrektora generalnego Departamentu Turystyki Dorji Dhradhula, przyczyni się to do wzmocnienia turystyki w okresie między wrześniem a grudniem, gdy w kraju odbywa się wiele wydarzeń religijnych i kulturalnych.

W kraju liczącym niespełna 800 tys. mieszkańców w sektorze turystyki zatrudnionych jest około 50 tys. obywateli. Przed pandemią, w 2019 roku, kraj ten odwiedziło ponad 315 tys. turystów.

ZOBACZ TEŻ: Popularny wśród turystów kraj zakazał samotnych wędrówek. Trzeba mieć przewodnika lub iść w grupie

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock