Samotne wędrówki po parkach narodowych Nepalu od 1 kwietnia będą zakazane. Władze kraju tłumaczą to względami bezpieczeństwa i podkreślają, że poszukiwania zaginionych turystów, którzy udali się na wyprawę w pojedynkę, są bardzo trudne i kosztowne.
Rada Turystyki Nepalu ogłosiła w zeszłym tygodniu, że od 1 kwietnia zakazane będą samotne wędrówki po wszystkich nepalskich parkach narodowych. Jak przekazał dyrektor Mani R. Lamichhane, cytowany przez "New York Times", decyzja ma związek z wieloma zdarzeniami, w których samotnie wędrujący turyści gubili się na szlaku i niejednokrotnie na nim ginęli. Według niego wypadki te przyczyniły się do powstania u niektórych podróżników błędnego przekonania, że Nepal jest krajem niebezpiecznym.
ZOBACZ TEŻ: Wstępny raport po katastrofie w Nepalu. Media: piloci niechcący pociągnęli dźwignie, które wyłączyły silniki
Zakaz samotnych wędrówek
Decyzja ma zastosowanie do turystów z całego świata, niezależnie od ich doświadczenia w górskich wyprawach. Oznacza, że niemożliwy będzie samotny trekking m.in. popularnym szlakiem górskim dookoła Annapurny. Poza parkami narodowymi wędrówki w pojedynkę będą dozwolone.
Każdy, kto chce się udać na nepalski szlak, będzie musiał zrobić to albo w grupie, albo wynająć licencjonowanego przez rząd przewodnika. - Jeśli idziesz samotnie, w razie zagrożenia nie masz nikogo, kto może ci pomóc - powiedział w rozmowie z CNN Lamichhane. Zauważył też, że koszty misji poszukiwawczych zaginionych osób są bardzo duże, a możliwości ograniczone. - Gdy turyści zaginą lub okaże się, że nie żyją, nawet rząd (nepalski - red.) nie jest w stanie ich namierzyć, gdy wybrali odległe trasy - wskazał.
Lamichhane ma nadzieję, że decyzja - oprócz zmniejszenia liczby osób zaginionych czy ofiar śmiertelnych - pomoże w stworzeniu dodatkowych miejsc pracy dla przewodników i innych osób działających w branży turystycznej.
Wędrówki w Nepalu
Branża trekkingowa jest w Nepalu bardzo rozwinięta i przynosi znaczne dochody. W 2019 roku ponad 400 tys. ludzi odwiedziło nepalskie parki narodowe, z czego około 46 tys. udało się na wędrówkę samotnie. Po pandemii liczba turystów nieco zmalała, choć branża się stopniowo odradza. Według Lamichhane w zeszłym roku samotnych wędrowców w Nepalu było około 22 tys.
W 2017 roku Nepal zakazał już samotnego wspinania się po górach, w tym na Mount Everest, najwyższy szczyt świata. Osiem z dziesięciu najwyższych gór świata znajduje się przynajmniej częściowo w tym kraju. Co roku dochodzi na nich do śmiertelnych wypadków.
Źródło: CNN, New York Times
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock