Francuski filozof o "największym sojuszniku Putina" w wojnie z Ukrainą

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP
Skrzypczak: ukraińska obrona załamała natarcie armii rosyjskiej
Skrzypczak: ukraińska obrona załamała natarcie armii rosyjskiejTVN24
wideo 2/5
TVN24Skrzypczak: ukraińska obrona załamała natarcie armii rosyjskiej

Największym sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina, który przypuścił inwazję zbrojną na Ukrainę, jest znudzenie zachodniej publiczności informacjami o tej wojnie - uważa francuski filozof i dziennikarz Bernard-Henri Levy. W rozmowie z portalem Times of Israel Levy ocenił, że wojna w Ukrainie zmieni losy "w Europie, w Ameryce, na Zachodzie i na świecie".

- Jak powiedział Alexis de Tocqueville, słabością, grzechem i wadą demokracji jest to (...), że nie potrafi zwracać długo uwagi na kryzys lub tragedię - przypomniał Levy w wywiadzie, którego udzielił po zaprezentowaniu w Izraelu swojego filmu dokumentalnego o wojnie w Ukrainie.

- Największym sojusznikiem Putina nie jest (prezydent Chin) Xi Jinping, który w gruncie rzeczy nie jest w stanie dostarczyć mu części do czołgów, czy też Iran. Największym sojusznikiem Putina jest znużenie Europy, znużenie Ameryki - ostrzegł filozof.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Levy, który jako dziennikarz i filmowiec zajmował się wieloma wojnami, podkreślił, że zrealizował dokument o Ukrainie, mając świadomość, że ten konflikt jest inny.

- Wynik tej wojny zmieni nasze losy w Europie, w Ameryce, na Zachodzie i na świecie. (...) Oczywiście nie jest to wojna światowa, ale jest to wojna, która wpływa na cały świat. To wojna zglobalizowana, która ma swój efekt motyla w każdym zakątku planety. W Afryce nastał teraz kryzys podaży zbóż i głodu, który wygenerowano w Rosji - powiedział. Wyjaśnił, że film o Ukrainie powstał w wielkim pośpiechu, ponieważ ma za zadanie przypominać znudzonej wojną opinii publicznej o tym, co dzieje się w tym kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości