Onkolog zachorował na raka mózgu. Podjął leczenie pionierską metodą, są wstępne rezultaty

Źródło:
BBC, ABC News
Prof. Stojcev: my chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyć
Prof. Stojcev: my chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyćTVN24
wideo 2/5
Prof. Stojcev: my chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyćTVN24

U profesora Richarda Scolyera, specjalisty w dziedzinie leczenia czerniaka, zdiagnozowano "najgorszy z najgorszych" rodzajów raka mózgu. Współpracująca z nim Georgina Long, wykorzystując wyniki ich wspólnych badań nad immunoterapią, opracowała plan leczenia. - To było ryzykowne, bo profesor Scoyler był królikiem doświadczalnym - mówi onkolożka. We wtorek, rok po ropoczęciu leczenia, badanie rezonansem magnetycznym nie wykazało wznowy raka. Jak podkreśla Scolyer w rozmowie z mediami, jego walka jeszcze się nie zakończyła, ale "nie mógłby być szczęśliwszy". Onkolog Robert Stupp wskazał jednak, że wciąż jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy leczenie działa.

Prof. Richard Scolyer we wtorek ogłosił, że jego ostatnie badanie rezonansem magnetycznym nie wykazało wznowy raka. - Jestem po prostu podekscytowany i zachwycony. Nie mógłbym być szczęśliwszy - wyznał 57-letni australijski patolog w rozmowie z BBC. - Z pewnością nie oznacza to, że mój rak mózgu został wyleczony, ale dobrze wiedzieć, że na razie nie wrócił i mam jeszcze trochę czasu, żeby cieszyć się życiem z moją żoną Katie, przyjaciółmi i trójką wspaniałych dzieci - dodał.

Scolyer "pacjentem zero" w ramach pionierskiej metody

W czerwcu 2023 roku u lekarza zdiagnozowano glejaka wielopostaciowego (GBM) - niezwykle agresywny i zabójczy nowotwór. Scolyer został "pacjentem zero" w ramach pionierskiej metody immunoterapii, która wykorzystuje układ odpornościowy organizmu do atakowania komórek nowotworowych.

Lekarz wraz z onkolożką Georginą Long prowadzą Melanoma Institute Australia, instytut zajmujący się leczeniem czerniaka. Oboje od dekady prowadzą badania nad immunoterapią. W tym czasie udało im się radykalnie poprawić wyniki leczenia pacjentów z zaawansowanym czerniakiem na całym świecie. W styczniu Long i Scolyer zostali wyróżnieni tytułem Australijczyka Roku.

Jak donosił australijski portal ABC News, już w marcu, po tym, jak u Scolyera zdiagnozowano "najgorszy z najgorszych" rodzaj raka mózgu, Georgina Long opracowała plan wykorzystujący ich obszerną wiedzę o immunoterapii. "To było ryzykowne, bo profesor Scoyler był królikiem doświadczalnym w zakresie nowatorskiego podejścia. Biorąc jednak pod uwagę, że agresywny rak mózgu go zabije, 'w ciągu milisekundy stwierdził: tak, chcę to zrobić'" - pisał australijski portal przed kilkoma miesiącami.

Long wraz ze swoim zespołem odkryła, że immunoterapia działa skuteczniej, gdy stosuje się określoną kombinację leków i gdy podaje się je przed ewentualnym zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie guza. I tak w zeszłym roku Scolyer został pierwszym pacjentem z rakiem mózgu, w przypadku którego zastosowano skojarzoną immunoterapię. Jest także pierwszym pacjentem, któremu podano szczepionkę dostosowaną do charakterystyki jego nowotworu, co ma zwiększać skuteczność działania leków.

W pierwszych miesiącach terapii profesor Scolyer zmagał się z napadami padaczkowymi, problemami z wątrobą i zapaleniem płuc. Teraz twierdzi, że czuje się zdrowszy. Dodaje, że wrócił do codziennych ćwiczeń, co dla niego często oznacza bieganie na dystansie 15 km.

ZOBACZ TEŻ: Szczepionka na czerniaka z nowotworu. "Tylko 8 procent chorych miało nawroty"

"Wciąż jest za wcześnie"

Profesor Scolyer i Georgina Long twierdzili już wcześniej, że szanse na wyleczenie są "małe", ale mają nadzieję, że eksperymentalne leczenie przedłuży życie chorego i wkrótce przełoży się na badania kliniczne z udziałem pacjentów z glejakiem wielopostaciowym.

Obecnie trwa recenzowanie pracy naukowej, która szczegółowo opisuje pierwsze tygodnie leczenia profesora Scoylera. Georgina Long podkreśla, że ekspertom wciąż daleko do opracowania zatwierdzonego sposobu leczenia. - Wygenerowaliśmy całą masę danych, które stanowią podstawę do kolejnego kroku i umożliwienia pomocy większej liczbie osób - powiedziała cytowana przez portal BBC onkolożka. Jak zauważyła, lekarze muszą mieć pewność, że innowacyjna metoda "działa u dużej liczby osób".

Światowej sławy onkolog Robert Stupp na początku tego roku stwierdził jednak w rozmowie z BBC, że rokowania profesora Scolyera są "ponure" i że jest "zbyt wcześnie, aby orzec, czy leczenie działa". Dodał, że chociaż wcześniejsze wyniki Scolyera były "zachęcające", chciałby, by pacjent dożył "12, a nawet 18 miesięcy bez nawrotów choroby, zanim zacznie się ekscytować" rezultatami.

Jak pisze portal BBC, co roku raka mózgu diagnozuje się u około 300 tysięcy osób na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Monika Olejnik o walce z nowotworem. Przeszła operację i zachęca do regularnych badań

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: BBC, ABC News