"Stand up for Ukraine". Artyści apelują do światowych przywódców o wsparcie dla Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Artyści apelują do światowych przywódców o wsparcie dla Ukrainy. Nagranie archiwalne (9.04.2022 r.)
Artyści apelują do światowych przywódców o wsparcie dla Ukrainy. Nagranie archiwalne (9.04.2022 r.)Global Citizen
wideo 2/10
Artyści apelują do światowych przywódców o wsparcie dla UkrainyGlobal Citizen

"Stand up for Ukraine" - Razem dla Ukrainy - to akcja zainicjowana przez Komisję Europejską i rząd Kanady we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen. W jej ramach znani artyści i postaci mediów publikują specjalne teledyski i występy, przygotowane z myślą o wsparciu Ukraińców. Akcja to odpowiedź na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o udzielenie wsparcia Ukrainie.

Odkąd prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę, konflikt doprowadził do śmierci setek cywilów i doprowadził do najszybciej narastającego kryzysu uchodźczego w Europie od czasu drugiej wojny światowej - zwróciła uwagę organizacja Global Citizen.

W oświadczeniu na stronie internetowej organizacja podkreśliła, że w ciągu ostatnich kilku tygodni świat jednoczył się, by potępić trwającą przemoc i wezwać do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. "Chociaż głos był silny, to głosy ludzi na pierwszej linii frontu są kluczowe dla zrozumienia skali potrzeb w Ukrainie. Głosy te dołączyły do Global Citizen wzywając do natychmiastowego wsparcia dla osób najbardziej dotkniętych w tej sytuacji" - napisano.

Artyści razem dla Ukrainy

W ramach akcji "Stand up for Ukraine" znani artyści przedstawiają teledyski, nagrania i występy z myślą o wsparciu dla obywateli Ukrainy. "Wszyscy widzieliśmy horror rozwijający się w Ukrainie, więc wiemy, jak rozpaczliwie potrzebują pomocy. To jest czas dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla naszych przywódców, żeby stanąć razem dla Ukrainy" - napisała na Twitterze piosenkarka Katy Perry.

Do akcji dołączył irlandzki zespół U2. Na profilu grupy na Twitterze zamieszczono czarno-białe nagranie, na którym Bono i The Edge wykonują akustycznie utwór "Walk On Ukraine". "Dzielny naród Ukrainy walczy o swoją wolność - i naszą - w obliczu niewypowiedzianej przemocy i niesprawiedliwej inwazji. Ponad 4 miliony ludzi, gównie kobiet i dzieci, musiały opuścić swoje domy, by ratować życie - to niemal tyle, co liczy populacja Irlandii" - napisało U2 w tweecie. 

Lider zespołu Bon Jovi również opublikował nagranie w mediach społecznościowych, na którym wzywa do wsparcia Ukraińców. - Jestem John Bon Jovi i stoję razem z Ukrainą. Chcemy, byście odpowiedzieli na wezwanie aktywistów pracujących na rzecz uchodźców i podjęli natychmiastowe działania, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy i innych państw - mówi wokalista w nagraniu opublikowanym na Instagramie.

"84 miliony ludzi na całym świecie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów, przemocy, prześladowań i łamania praw człowieka. Musimy stanąć razem dla Ukrainy (#StandUpForUkraine) i uchodźcami na całym świecie, by upewnić się, że otrzymują wsparcie, którego potrzebują" - czytamy we wpisie artysty.

"Wstawiam się za Ukrainą i za uchodźcami na całym świecie. Wzywam światowych przywódców do pomocy wszystkim tym, którzy są zmuszeni opuścić swoje domy. Upewnijcie się, że otrzymają wsparcie, którego teraz tak desperacko potrzebują" - napisała piosenkarka Celine Dion.

Lenny Kravitz napisał z kolei: "Niech rządzi miłość, a nie wojna. Odwiedź stronę https://globalcitizen.org/ukraine, aby podjąć działania już teraz".

"Uchodźcy w Ukrainie i na całym świecie potrzebują teraz naszej pomocy. Dołącz do nas i jak my, wstaw się za Ukrainą oraz stań w obronie osób przesiedlonych na całym świecie, ponieważ każdy zasługuje na bezpieczne i humanitarne warunki do życia" - przekazał Bruce Springsteen.

Z kolei Adam Lambert zwrócił uwagę, że "82,4 mln ludzi na całym świecie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów, przemocy, prześladowań lub łamania praw człowieka". "Musimy wstawić się za Ukrainą i za uchodźców na całym świecie, aby zapewnić im wsparcie, którego potrzebują" - dodał.

"Jestem wstrząśnięty widokiem cierpiących Ukraińców - w tym ponad jednej czwartej miliona osób żyjących tam z HIV. Przystąp do Fundacji Eltona Johna i Global Citizen i tak jak my wstaw się za Ukrainą, aby pokazać naszym przywódcom, że musimy wspierać ukraińskich uchodźców" - napisał Elton John.

"Wstawiamy się za Ukrainą. Prosimy wszystkich, którzy to zobaczą, o wzmocnienie naszego apelu - publikujcie, udostępniajcie filmy z aktywistami lub udostępnijcie ten film - aby nasi światowi przywódcy wiedzieli, że potrzebujemy świata, który wstawi się za Ukrainą i wesprze uchodźców" - zaapelował Ozzy Osbourne.

Do akcji przyłączyła się także piosenkarka Annie Lennox, która zamieściła w mediach społecznościowych poruszające wykonanie jednego z największych hitów Eurythmics - "Here Comes The Rain Again". - Jestem dumna i wdzięczna, że mogę być częścią tej bardzo wyjątkowej akcji - powiedziała na nagraniu. Zachęciła także do wspierania uchodźców w Ukrainie i na całym świecie.

- Muzyka jednoczy ludzi - powiedziała Madonna na nagraniu, które opublikowała w mediach społecznościowych. Artystka razem ze swoim synem Davidem Bandą wykonała utwór "Your song" Eltona Johna - jak wyznała, jeden z jej ulubionych - "z nadzieją, że uda nam się zainspirować ludzi na całym świecie, by powstali i wsparli mieszkańców Ukrainy".

Do akcji #StandForUkraine przyłączył się również zespół Metallica. "Ponieważ globalny system żywnościowy jest kruchą siecią wzajemnych powiązań, wiele państw, które są uzależnione od dostaw żywności z Rosji i Ukrainy stoi teraz w obliczu niedoborów żywności, które nieuchronnie pogłębią problem głodu na świecie" - napisała grupa we wpisie na Twitterze. 

- To tragedia o historycznych rozmiarach. Widzimy miliony ludzi, uciekających, by ratować życie swoje i swoich dzieci, desperacko poszukujących bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej. Pilnie apelujemy do naszych rządów, by przeznaczyły znaczne fundusze na pomoc humanitarną dla uchodźców, ale każdy może odegrać tutaj swoją rolę - zapewnia Eddie Vedder, wokalista zespołu Pearl Jam, na filmie, opublikowanym w mediach społecznościowych w ramach akcji #StandForUkraine. 

"Nadszedł czas... nie czekaj, użyj swojego głosu" - napisał zespół Green Day na Twitterze, dodając we wpisie hasztag "StandForUkraine.

"Wzywamy wszystkich, by robili i dawali to, co mogą, dla uchodźców na całym świecie" - czytamy we wpisie zespołu Red Hot Chili Peppers na Instagramie. 

Włoski zespół Maneskin, zwycięzca tegorocznej Eurowizji, zamieścił w mediach społecznościowych 15-sekundowy fragment swojego najnowszego numeru, opatrzony wezwaniem o pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. "Uchodźcy w Ukrainie i na całym świecie potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Wykorzystujemy nasz głos, by wezwać do działania. Ty również możesz to zrobić. Dołącz do nas, stwórz własne wideo, w którym zaapelujesz do świata o wsparcie dla uchodźców" - napisał zespół na Twitterze. Zachęcił także do przekazania darowizny na rzecz Ukrainy. 

Zespół Jonas Brothers napisał zaś, że "uchodźcy w Ukrainie i na całym świecie potrzebują pilnej pomocy humanitarnej". "Osoby dotknięte kryzysem walczą o znalezienie schronienia, żywności i podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Wzywamy światowych przywódców do mobilizacji funduszy na pomoc uciekającym przed konfliktem" - dodał.

"Prosimy wszystkich, którzy to obejrzą, by wzmocnili nasz apel: opublikujecie coś od siebie, podajcie dalej nagranie zamieszczone przez aktywistę, albo udostępnijcie to wideo, by przywódcy wiedzieli, że świat musi stanąć razem dla Ukrainy i wspierać uchodźców" - napisał na Twitterze niderlandzki zespół metalowy Within Temptation. Zamieścił także nagranie z przesłaniem od liderki grupy - Sharon den Adel.

Ellen Degeneres powiedziała, że ma "wiadomość dla światowych liderów, którzy będą decydować, jak wesprzeć ukraińskich uchodźców". - Oni zostaną przesiedleni w różne części świata i desperacko potrzebują waszych pilnych działań. Wiem, że wkrótce spotkacie się, by zdecydować, ile funduszy przeznaczycie na pomoc Ukraińcom. Wzywam was, byście zrobili to, co należy. Proszę, stańcie razem z Ukrainą i przekażcie miliardy, których potrzebują - apelowała gospodyni słynnego talk-show The Ellen DeGeneres Show.

"Dziś dołączam do Global Citizen, aby podziękować wszystkim sojusznikom, którzy zgłosili się na ochotnika, przekazali darowizny, wypowiedzieli się i ryzykowali życiem, żeby wstawić się za Ukrainą. Ukraińscy uchodźcy i uchodźcy na całym świecie potrzebują pomocy. Odwiedź https://forukraine.com, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc" - napisała na Twitterze Oprah Winfrey.

Głosy wsparcia z Polski

Do akcji #StandUpForUkraine włączają się także polscy artyści, m.in. Vito Bambino, który był w sobotę gościem programu "Wstajesz i weekend" w TVN24. - Mam nadzieję, że przez to, że my promujemy nasze poglądy i potrzeby Ukrainy, to i ludzie podadzą to dalej i to lobby stanie się olbrzymie - powiedział artysta.

- W swoich mediach społecznościowych próbuję obudzić tych ludzi, którzy ostatnimi czasy trochę zaczynają, nie chcę mówić zapominać o sytuacji, ale świadomie odwracać swoją głowę w inną stronę - mówił. Wspomniał również o "warstwie artystycznej, która zawsze była wypełniona miłością". - Myślę, że na tej płaszczyźnie też można dużo zdziałać taką międzyludzką miłością - dodał.

Vito Bambino w TVN24 o akcji "Stand up for Ukraine"
Vito Bambino w TVN24 o akcji "Stand up for Ukraine"TVN24

Piosenkarka Sarsa we wpisie na Instagramie przywołała słowa prezydenta Ukrainy, który powiedział: - Cóż może być największym przeciwieństwem muzyki? Cisza zburzonych miast i zamordowanych ludzi.

"Każdy głos jest ważny i może zrobić różnicę! 09.04 ma odbyć się konferencja, której gospodarzem będzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Celem inicjatywy #StandUpForUkraine jest zwrócenie uwagi na to wydarzenie przy pomocy wszystkich możliwych kanałów komunikacji i co za tym idzie zapewnienie maksymalnej pomocy finansowej ze strony państw i instytucji osobom uciekającym przed inwazją na Ukrainę" - napisała artystka na Instagramie. Zamieściła także filmik, na którym wykonuje utwór z dedykacją dla Ukrainy.

"Uchodźcy na Ukrainie i na całym świecie potrzebują teraz naszej pomocy. Dołącz do nas i Global Citizen. Stań razem z nami dla Ukrainy i stań w obronie osób przesiedlonych na całym świecie - bo każdy zasługuje na bezpieczne i humanitarne warunki życia" - napisał na Instagramie piosenkarz Igor Walaszek.

- Wspieram Ukrainę i uchodźców na całym świecie. Kryzys na Ukrainie ma miejsce w czasie, gdy organizacje humanitarne znajdują się w trudnej sytuacji i są niedofinansowane. Uchodźcy zasługują na to, by czuć się bezpiecznie i być tratowani z godnością. Dołączcie do mnie i razem zaapelujmy o globalne wsparcie, by wesprzeć finansowo walkę z tym globalnym kryzysem humanitarnym - mówi na nagraniu Igo.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:asty, momo/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: