Podano najnowszy bilans strat rosyjskiej armii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 545 dni. Resort obrony w Kijowie opublikował najnowszy bilans strat agresora od początku inwazji. Rosja straciła dotąd 258 340 wojskowych, 4362 czołgi, 8476 pojazdów opancerzonych i 5295 systemów artyleryjskich. Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Natalia Humeniuk poinformowała natomiast, że Rosjanie wprowadzili do służby korwetę Cyklon i "są gotowi do przeprowadzenia nowych ataków rakietowych". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:24
  • 4:46

    Stany Zjednoczone nie zachęcają do ataków na terytorium Rosji, ani nie umożliwiają ich przeprowadzania - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA po tym, jak rosyjskie władze poinformowały, że zestrzeliły drony, które próbowały w nocy z wtorku na środę zaatakować Moskwę.

    - To Ukraina decyduje, w jaki sposób będzie się bronić przed rosyjską inwazją, która rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku - podkreślił rzecznik.

    Dodał, że Rosja może zakończyć wojnę w dowolnym momencie, wycofując się z Ukrainy.

  • 4:03

    Dron uderzył w znajdujący się w budowie wieżowiec w centrum Moskwy - poinformowała nad ranem agencja Reutera, powołując się na władze miasta.

    Według mera Moskwy Siergieja Sobianina nikt nie ucierpiał, a zniszczenia są nieznaczne.

    Rosyjski resort obrony, którego komunikat zacytował Reuters, poinformował, że trzy drony próbowały zaatakować Moskwę w nocy z wtorku na środę. Dwa zostały zniszczone przez obronę powietrzną na zachód od stolicy, a trzeci, którego lot został zakłócony środkami walki elektronicznej, rozbił się uderzając w budynek w centrum miasta.

    Jak podał Reuters, z powodu ataku dronów na kilka godzin pracę przerwały wszystkie moskiewskie lotniska.

  • 1:33

    Trzy osoby zginęły, a kolejne dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału kilku wsi w pobliżu miasta Łyman na wschodzie Ukrainy - poinformował szef administracji wojskowej obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na kanale Telegram.

    Według ukraińskiej prokuratury w rosyjskim ostrzale zginęły dwie kobiety i mężczyzna.

  • 23:41

    Tuż przed agresją na Ukrainę Władimir Putin sprowadził z Niemiec swój nowy luksusowy jacht morski Graceful wart 100 milionów dolarów amerykańskich, na którym zamontowano luksusowe wyposażenie, importując je z Włoch i Estonii z ominięciem sankcji - przekazali współpracownicy rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

  • 21:59

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że podczas spotkań z przywódcami zagranicznymi rozmawiał o ochronie tras eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Zełenski wziął udział w Atenach w szczycie przywódców państw bałkańskich i Ukrainy.

    - Praktycznie na wszystkich spotkaniach mówiliśmy o ochronie tras eksportu przez Morze Czarne i przez "korytarze solidarności" drogą lądową - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Podsumował w ten sposób swoje wizyty w ostatnich dniach w Szwecji, Holandii, Danii i Grecji. Zełenski rozmawiał w Atenach z przywódcami Grecji, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i Mołdawii oraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

  • 20:00

    Ukraińcy przyjęli nową strategię radzenia sobie z polami minowymi, opierając się na własnych doświadczeniach - powiedział we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

    - Rady, które dawali Ukrainie partnerzy koalicyjni, w tym Stany Zjednoczone, skupiały się wokół manewrów z połączeniem różnych sił. Właśnie temu miały służyć zachodnie czołgi i bojowe wozy piechoty. Ukraińcy wdrożyli swoją własną strategię radzenia sobie z polami minowymi, bazując na własnych doświadczeniach, realiach walki, które są inne od planów walki - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego online.

  • 19:26

    - W tym roku do stołecznych szkół pójdzie około 25 tysięcy pierwszoklasistów, prawie tyle samo, co w latach przed wojną - poinformował we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko. Podkreślił, że uważa to za wyraz zaufania i ambicji rodziców, by "ich dzieci uczyły się na Ukrainie, w Kijowie".

    Mer przypomniał, że od początku napaści rosyjskiej na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, w atakach rosyjskich na Kijów uszkodzone zostały 104 szkoły. 83 z nich już odnowiono. W nowym roku szkolnym działać będzie w Kijowie 420 szkół - wszystkie placówki w stolicy. Zdecydowana większość prowadzić będzie naukę stacjonarną - powiedział mer.

  • 18:52

    W ataku dronów rosyjskich na obwód chmielnicki ucierpiały budynki twierdzy w Międzybożu pochodzącej z XVI wieku - podał we wtorek portal Ukraińska Prawda.

    Jak powiedział dziennikarzom dyrektor muzeum Ołeh Pohorilec, fala uderzeniowa uszkodziła m.in. dach Baszty Rycerskiej. Stan dachu mają jeszcze zbadać fachowcy. Fala uderzeniowa uszkodziła też drzwi budynków na terenie twierdzy, a z niektórych okien wyleciały szyby. Na ścianie pomieszczeń, w których mieści się Muzeum Wielkiego Głodu na Ukrainie z lat 30. XX w., pojawiło się pęknięcie.

    Dzieje zamku związane są z rodami magnackimi dawnej Rzeczypospolitej, m.in. Sieniawskich i Czartoryskich.

  • 18:17

    Resort obrony w Kijowie opublikował najnowszy bilans strat agresora od początku pełnoskalowej inwazji. Wśród nich jest 258 340 członków personelu wojskowego, ponad 4300 czołgów i niemal tyle samo dronów, a także prawie 8500 wojskowych pojazdów opancerzonych.


  • 17:59

    "Pierwszy F-16 przyleciał na Ukrainę z Holandii" - zażartował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, publikując na Twitterze zdjęcie figurki myśliwca trzymanej przez siebie i przez holenderką minister obrony Kajsę Ollongren.

    W weekend Holandia oświadczyła, że przekaże Kijowowi 42 samoloty F-16. Podobnie Dania, która podaruje 19 myśliwców.

    Kto przekaże Ukrainie F-16 i ile? Czytaj więcej tutaj >>>

  • 16:48

    "Spotkałem się z Jakovem Milatovicem, aby podziękować Czarnogórze za wsparcie humanitarne, militarne i polityczne, a także za przystąpienie do Deklaracji G7 w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Omówiliśmy wsparcie Czarnogóry dla Formuły Pokoju, przygotowując się do Światowego Szczytu Pokoju" - przekazał Zełenski w innym wpisie. Dołączył do niego wideo ze spotkania z czarnogórskim prezydentem.


  • 16:25

    "Podczas naszego spotkania w Atenach Maia Sandu i ja rozmawialiśmy o naszym dwustronnym partnerstwie i wspólnych wysiłkach na rzecz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji i zagrożeniom hybrydowym. Rozmawialiśmy także o alternatywnych trasach eksportu zboża. Ukraina i Mołdawia współpracują na naszej drodze do przystąpienia do UE" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski, publikując zdjęcie z rozmów z Sandu.

  • 15:40

    W Kijowie rozstawiono uszkodzone rosyjskie pojazdy opancerzone przed zbliżającymi się obchodami Święta Niepodległości

  • 15:26

    Dwie karetki "Meditransu" wraz z wyposażeniem wyruszyły z Warszawy do ukraińskich miejscowości Berdyczów i Brody - poinformowała we wtorek biuro prasowe mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

  • 14:50

    Gubernator obwodu briańskiego Aleksander Bogomaz twierdzi, że "dywersanci próbowali przedrzeć się na terytorium jego regionu" - podała rosyjska sekcja BBC.

    "Według jego oświadczenia atak został odparty dzięki 'skoordynowanym i bohaterskim działaniom Federalnej Służby Bezpieczeństwa, ministerstwa obrony i gwardii narodowej" - poinformowala BBC, zastrzegając, że "nie jest w stanie zweryfikować tych doniesień".

  • 14:41

    Rosyjskie prowojenne kanały na Telegramie rozpowszechniają doniesienia, że ukraińskie siły zbrojne zaczęły wycofywać się ze wsi Syńkiwka w obwodzie charkowskim, nieopodal Kupiańska - relacjonują ukraińskie media.

    Władze obwodu charkowskiego zdementowały informacje Rosjan. Przekazały, że w pobliżu Syńkiwki trwają walki, a żołnierze ukraińscy pozostają na swoich pozycjach.

  • 14:31

    Ukraina wyzwoli Krym środkami militarnymi, jeśli Rosja sama nie opuści zaanektowanego półwyspu - stwierdził sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    - Krym jest częścią naszego terytorium i musimy go wyzwolić. Co więcej, wyzwolimy go - zapewnił urzędnik.

    Daniłow zauważył, że Rosja, mając Krym pod swoją kontrolą, "nigdy się nie uspokoi i nie będzie żyła spokojnie". - Dopiero po wypędzeniu jej (Rosji – red.) z Krymu (...) nasze państwo będzie miało pewne gwarancje naszego bezpieczeństwa, na określony czas. Po prostu nie może być innej opcji - dodał urzędnik.

    Kłęby dymu nad mostem Krymskim. Rosjanie mówią o ataku ze strony Ukrainy

  • 13:56

    Rosja po raz pierwszy wprowadziła do służby bojowej najnowszą korwetę Cyklon - przekazała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Okręt został niedawno przyjęty do Floty Czarnomorskiej.

    Według Humeniuk Cyklon znalazł się w grupie trzech rakietowców, wyposażonych w pociski Kalibr, które wzmocniły grupę rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. - Oznacza to, że Rosjanie są gotowi do przeprowadzenia nowych ataków rakietowych na terytorium Ukrainy - ostrzegła Humeniuk.

    Rosyjska korweta Cyklon. Zdjęcie ilustracyjne

  • 13:12

    "Wspieramy Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz odbudowy i utrzymania państwa; we wtorek wypłaciliśmy Kijowowi kolejne 1,5 miliarda euro; dalsza pomoc nadejdzie w tym roku i w kolejnych latach" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  • 12:40

    Eksport i tranzyt ukraińskiej żywności powinny być w pełni przywrócone od 15 września - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Atenach.

    Zełenski podziękował szefowej KE za jej "wysiłki na rzecz normalizacji ukraińskiego eksportu żywności i tranzytu".

    - Ważne by przywrócić pełen handel bezcłowy między Ukrainą i UE i zapewnić swobodę eksportu ukraińskich produktów rolnych na całe terytorium jednolitego rynku UE. Oczekuję, że 15 września wszelkie ograniczenia dotyczące ukraińskich produktów rolnych w UE zostaną zniesiona - powiedział Zełenski.

    Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski

  • 11:46

    Ukraina może otrzymać myśliwce F-16 od Holandii dopiero po całkowitym przejściu holenderskich sił powietrznych na nowe samoloty F-35 - wynika z informacji ministerstwa obrony.

    Z komunikatu resortu wynika, że proces ten może potrwać do końca 2024 roku.

  • 11:26

    W wyniku ataków na lotniska Solcy i Szajkowka w Rosji zostały doszczętnie zniszczone dwa bombowce strategiczne Tu-22M3, dwa inne samoloty zostały uszkodzone - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym.

    Według brytyjskiego ministerstwa obrony zniszczenie bombowca Tu-22M3 w bazie w obwodzie nowogrodzkim (650 km od granicy z Ukrainą) wskazuje, że niektóre ataki przy użyciu dronów na cele wewnątrz Rosji są przeprowadzane z jej terytorium.

    "Jest mało prawdopodobne, by bezzałogowe statki powietrzne miały zasięg umożliwiający dotarcie do Solcy spoza Rosji" - napisał brytyjski resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    Ukraińska Prawda: dwa rosyjskie bombowce Tu-22 są "całkowicie zniszczone" po ataku dronów

  • 11:05

    Siły ukraińskie wkroczyły do miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim i ewakuowały mieszkańców bojowym wozem piechoty Bradley - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    W opublikowanym przez żołnierzy 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej wideo pokazano, jak wyglądała ewakuacja cywilów. Na nagraniu ludzie płakali i dzwonili do bliskich, by poinformować ich, że są już bezpieczni.

    Siły ukraińskie ewakuują mieszkańców wyzwolonej miejscowości Robotyne

    Mieszkanka wyzwolonej wsi Robotyne dzwoni do krewnych

    Mieszkanka wyzwolonej wsi Robotyne po ewakuacji

    Mieszkanka wyzwolonej wsi Robotyne reaguje na widok ukraińskich żołnierzy

  • 11:02

    Dwóch cywilów zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach zaporoskim i donieckim na południu i wschodzie Ukrainy - poinformowały władze tych regionów.

    Najeźdźcy ponownie zaatakowali przyfrontowe miasteczka i wsie w regionie zaporoskim z dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych, a także z powietrza - przy pomocy samolotów bojowych i dronów. W ciągu doby odnotowano 96 ostrzałów wymierzonych w 30 miejscowości. Zginął 51-letni mężczyzna z Preobrażenki na przedmieściach Orichiwa - relacjonował na Telegramie szef obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.

  • 10:56

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że spotkał się z przywódcą Serbii.

    "Otwarta, szczera, produktywna rozmowa" - przekazał na Telegramie Zełenski.

    Aleksandar Vucić i Wołodymyr Zełenski

  • 10:07

    "Pojawiło się wideo satelitarne pokazujące samolot bombowy Tu-22M3, który został zniszczony przez uderzenie drona na lotnisku Solcy w obwodzie nowogrodzkim w Rosji" - przekazał na Twitterze doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

    Napisał również, że "pozostałe samoloty zostały przeniesione na inne lotniska".

  • 10:00

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze o spotkaniu z premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem.

    "Rozmawialiśmy o dalszej współpracy, bezpieczeństwie Morza Czarnego i zabezpieczeniu alternatywnych korytarzy zbożowych" - napisał ukraiński przywódca.

    Zełenski przekazał również, że podziękował władzom Bułgarii za militarne i polityczne wsparcie Ukrainy.

  • 9:32

    Prezydent Węgier Katalin Novak przyjechała na ukraińskie Zakarpacie, gdzie mieszka ponad 100-tysięczna mniejszość węgierska - poinformowały miejscowe władze.

    Po wizycie na Zakarpaciu Novak uda się do Kijowa na szczyt Platformy Krymskiej, który odbędzie się w środę.

    Na Zakarpaciu prezydent Węgier spotkała się z przedstawicielami miejscowych władz, z którymi rozmawiała o wzmocnieniu transgranicznej współpracy, w tym w ramach projektów, które ruszyły po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Dotyczą one m.in. pomocy humanitarnej.

    Prezydent Węgier Katalin Novak w Ukrainie

    Prezydent Węgier Katalin Novak w Ukrainie

  • 9:22

    Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji Rosawiacja poinformowała, że "we wtorek nad ranem w trosce o bezpieczeństwo tymczasowo ograniczono loty na moskiewskich lotniskach Wnukowo i Domodiedowo".

    Według doniesień rosyjskiej państwowej agencji TASS, również lotnisko Szeremietiewo tymczasowo zawiesiło przyloty i odloty. Ograniczenie zostały zniesione po godzinie 4.30 czasu moskiewskiego (godzina 5.30 w Polsce).

    Rosja. Reuters: Moskwa zamknęła przestrzeń powietrzną po atakach ukraińskich dronów

  • 9:09

    Ukraińskie wojska minionej doby zniszczyły 31 rosyjskich systemów artyleryjskich, 27 opancerzonych pojazdów bojowych, cztery czołgi i trzy drony - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Straty osobowe przeciwnika w ciągu doby wyniosły 410 żołnierzy - przekazał sztab. Od początku inwazji zbrojnej w Ukrainie zginęło 258 340 rosyjskich żołnierzy - wynika z danych sztabu.

  • 8:38

    We wtorek nad ranem rosyjskie wojsko zaatakowało miasto Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim - przekazały tamtejsze władze.

    Uszkodzonych zostało ponad 20 prywatnych domów i linia energetyczna. Jedna osoba została ranna.

    Dom w Krzywym Rogu po rosyjskim ataku

    Okolice Krzywego Rogu po rosyjskim ataku

  • 8:22

    Rosjanie wzmacniają drugą i trzecią linię obrony na okupowanych terytoriach na południu Ukrainy - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe.

    - Obecnie próbują wzmocnić obronę przy pomocy betonowych konstrukcji - powiedziała Humeniuk. Jak podkreśliła, wojska rosyjskie chcą się dodatkowo okopać i wzmocnić swoje pozycje głębiej na okupowanym terytorium. Zaznaczyła, że takie działania wojsko przeciwnika prowadzi na drugiej i trzeciej linii obrony.

    - Więc zdają sobie sprawę, że za jakiś czas będą musieli cofać się już do trzeciej linii - zaznaczyła Humeniuk.

  • 7:45

    Niedobór uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także niski poziom morale pozostają głównymi problemami rosyjskich sił inwazyjnych walczących w Ukrainie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

    "Na niektórych odcinkach frontu żołnierze agresora wręcz przyznają, że są "w stanie wojny" ze swoimi dowódcami - dodaje think tank.

    Doniesienia na temat braków poszczególnych rodzajów broni napływają z różnych kierunków operacyjnych i dotyczą m.in. lekkich pojazdów opancerzonych i łodzi, dział artyleryjskich oraz haubic. Słabą stroną najeźdźców jest również mentalność dowódców, którzy nakładają na swoich podwładnych kary za najdrobniejsze wykroczenia, w tym administracyjne. Wszystkie te czynniki powodują, że morale w rosyjskiej armii systematycznie się obniża - przekazał think tank, powołując się na "blogerów wojskowych" z Rosji, popierających inwazję i politykę Kremla.

  • 6:49

    Szef rosyjskich najemników Jewgienij Prigożyn opublikował swój pierwsze wideo od czasu poprowadzenia krótkotrwałego buntu, do którego doszło pod koniec czerwca. Agencja Reutera podała, że nagranie zostało zrealizowane prawdopodobnie w Afryce i opublikowane na kanałach powiązanych z Grupą Wagnera.

    Ukraina. Media: Prigożyn twierdzi, że jest w Afryce i walczy z dżihadystami

  • 6:29

    USA są gotowe włączyć się w proces szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16, jeśli chętnych pilotów będzie więcej niż miejsc w krajach strefy euro - powiedziała w poniedziałek w Waszyngtonie Sabrina Singh, zastępczyni rzecznika prasowego Pentagonu.

  • 4:45

    Źródła rosyjskie najpierw przedstawiły, a następnie wycofały się z twierdzeń o znaczących rosyjskich postępach w kierunku Kupiańska.

  • 4:39

    Trzy największe moskiewskie lotniska zawiesiły we wtorek przyloty i odloty, informuje Reuters na podstawie rosyjskich źródeł oficjalnych. Rosyjskie media poinformowały wcześniej o serii ataków ukraińskich dronów.

    - Przestrzeń powietrzna nad lotniskami Wnukowo, Szeremietiewo i Domodiedowo jest zamknięta – powiedział Reuterowi anonimowy urzędnik. - Loty nie są przyjmowane, odloty są opóźnione - dodał.

  • 3:56

    Prezydent Serbii Aleksandar Vuczic powiedział w Atenach, że we wtorek spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zdaniem Vuczica główne tematy rozmowy to: uznanie przez Ukrainę niepodległości Kosowa i Rosja, na którą Serbia odmawia nałożenia sankcji za atak na Ukrainę.

  • 3:32

    Estoński eksport do Rosji spadł drastycznie w następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę, jednak handel z nią nadal prowadzi ponad 300 zarejestrowanych w Estonii firm - poinformował estoński urząd celny, cytowany przez telewizję ERR. Estońskie firmy eksportują do Rosji głównie artykuły spożywcze, tekstylia oraz różne urządzenia i pojazdy.

  • 3:13

    Instytut Studiów nad Wojną: z geolokalizowanych nagrań opublikowanych 21 sierpnia wynika, że siły ukraińskie zbliżyły się do centrum wsi Robotyne (obwód zaporoski).

  • 2:49

    Podczas uroczystości 55. rocznicy inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację premier Słowacji Ludovit Odor powiedział, że spuścizna sierpnia 1968 nigdy nie była tak aktualna, jak dziś. Jego zdaniem wówczas Kreml obawiał się demokratyzacji, a teraz nie chce wolnej Ukrainy.

    Także inni przedstawiciele słowackich władz, którzy przyszli na uroczystość przy gmachu uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, gdzie przed 55 laty doszło do pierwszych protestów podczas inwazji, zwracali uwagę, że tak jak w 1968 r., tak i teraz Moskwa podeptała wszystkie podstawowe zasady prawa międzynarodowego.

  • 2:30

    Założyciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn nagrał klip, w którym mówi, że znajduje się w Afryce i walczy "o sprawiedliwość i szczęście" afrykańskich narodów – poinformował w poniedziałek ukraiński portal "Ukraińska Prawda".

    W nagraniu Prigożyn, pokazany w płaskim, bezdrzewnym terenie z widocznym w tle pick-upem, mówi, że Grupa Wagnera walczy m.in. z ISIS i Al-Kaidą.

  • 2:21

    Grecja przyłączy się do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Atenach po spotkaniu z premierem Grecji.

  • 2:14

    Na 15 lat pozbawienia wolności skazał ukraiński sąd za zdradę stanu koordynatora siatki rosyjskich agentów działającej w Dnieprze (środkowo-wschodnia część Ukrainy) - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie.

  • 1:03

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Grecji. W planach jego wizyty w Atenach są spotkanie z prezydent Grecji Ekateriną Sakielaropulu oraz "szczegółowe negocjacje" z premierem Kiriakosem Mitsotakisem.

    "Program obejmuje wszystko, co możemy wspólnie zrobić, aby chronić życie i wolność ludzi w naszym wspólnym europejskim domu" - napisał Zełenski. "Każdego dnia wzmacniamy nasze państwo, naszych żołnierzy i nasze interakcje z partnerami" - dodał.

    Według kancelarii greckiego premiera przewidziana jest także nieformalna kolacja z udziałem przywódców państw bałkańskich, w której uczestniczyć mają także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

    Wołodymyr Zełenski z wizytą w Grecji

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: