Ukraiński sztab: w Donbasie obrońcy odparli dziewięć ataków, zniszczyli 21 jednostek rosyjskiego sprzętu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Sytuacja w Kijowie. W ukraińską stolicę uderzyły dwie rakiety
Sytuacja w Kijowie. W ukraińską stolicę uderzyły dwie rakietyTVN24
wideo 2/26
Sytuacja w Kijowie. W ukraińską stolicę uderzyły dwie rakietyTVN24

W czwartek, w 64. dzień walki, siły ukraińskie odparły z sukcesem dziewięć wrogich ataków i zniszczyły 21 jednostek rosyjskiego sprzętu w Donbasie - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Ukrainy. W Kijów uderzyły zaś dwie rosyjskie rakiety, poszkodowanych zostało kilka osób. Dwa potężne wybuchy były też słyszane w rosyjskim mieście Biełgorod, w pobliżu granicy z Ukrainą - podał Reuters, powołując się na dwóch świadków. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Mer Buczy Anatolij Fedoruk w wywiadzie dla kanadyjskiej telewizji CBC poinformował, że rosyjscy żołnierze zabijali cywilnych mieszkańców tego podkijowskiego miasta celowo i stworzyli listy tych, których chcieli zabić.

> Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss stwierdziła, że jej kraj i inne państwa zachodnie powinny dostarczyć Ukrainie broń ciężką, czołgi i samoloty bojowe.

> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy zamieściło na Twitterze nagranie, na którym widać, jak dochodzi do spektakularnej eksplozji. Słychać głośny huk, a czarne kłęby dymu i żar unoszą się wysoko nad miejscem wybuchu. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:27

    "Nieprzyjaciel 11 razy podczas dnia strzelał z artylerii w Charków. Dziś ostrzelano dzielnice: Kijowska i Niemyszlany. Zginęło 2 cywilów, a 4 mieszkańców Charkowa zostało rannych. Kontynuowano również ostrzał osad obwodu charkowskiego. W Chrołach - 1 ranny, w Kotlarach - 1 ranny, 1 osoba zginęła. W Pokotyliwce - 5 rannych i 2 zabitych" - napisał w Telegramie szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.

    "Okupanci podjęli kolejną próbę natarcia z Izyum w kierunku Brażkiwki, Dowczenki i Wielka Komyszuwacha. Ponieśli jednak ciężkie straty i zostali zmuszeni do odwrotu. Nasi obrońcy bohatersko walczą. Wróg ponosi wielkie straty" - dodał.

  • 3:47

    Uchodźcy wojenni z Ukrainy od poniedziałku nie otrzymują już wiz na granicy meksykańsko-amerykańskiej, muszą czekać na rozpatrzenie ich wniosków o pozwolenie na dwuletni pobyt składanych do władz USA. Dotychczasowa procedura została zmieniona pod wpływem protestów imigrantów z Ameryki Południowej.

    Z dotychczasowej "drogi emigracyjnej" do Stanów Zjednoczonych prowadzącej przez przejście graniczne w Tijuanie skorzystało od 14 marca co najmniej 18 tysięcy Ukraińców przybyłych do Meksyku droga lotniczą.

  • 3:23

    Ukraińskie służby usuwają niewybuchy pod Charkowem

    Ukraińskie służby usuwają niewybuchy pod Charkowem

    Ukraińskie służby usuwają niewybuchy pod Charkowem

  • 2:47

    Przebywający w czwartek z wizytą w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że "szok" wywołany przez atak rakietowy, który miał miejsce zaledwie 2 km od hotelu, w którym przebywał, wynika z działania Rosji niszczącej "tak piękne miasto, jakim jest Kijów", a nie z faktu, że przebywał w nim wówczas sekretarz generalny ONZ.

    - To miasto musi zostać oszczędzone z powodu swojego znaczenia historycznego i dziedzictwa kulturalnego - dodał. Szef ONZ wyjaśnił, że zarzuty wobec niego o późne przybycie do Kijowa nie mają podstaw, gdyż czekał on na "właściwy moment, który mógłby okazać się przełomem dla negocjacji".

    Dodał, że obecnie trwają intensywne negocjacje w sprawie utworzenia korytarza humanitarnego dla ukraińskiej ludności cywilnej chroniącej się w “katakumbach” zakładu Azowstal w Mariupolu przed rosyjskim wojskiem. - Te rozmowy to ekstremalnie trudne zadanie. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się przeprowadzić tę operację - stwierdził Guterres.

    Podkreślił, że konieczne są działania, które "jak najszybciej zakończą wojnę na Ukrainie". Zaznaczył, że wierzy, iż konflikt w tym kraju nie przerodzi się w trzecią wojnę światową. - Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale wierzę, że w praktyce do tego nie dojdzie - podsumował Antonio Guterres.

  • 1:41

    Ukraina poniosła poważne straty w wojnie z Rosją, ale siły moskiewskie straciły znacznie więcej żołnierzy - powiedział w piątek w wystąpieniu wideo zamieszczonym w Internecie doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. Wyjaśnił, że sytuacja wojskowa jest trudna, ale dająca się kontrolować.

  • 1:16

    "Podczas gdy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przebywa z wizytą w Kijowie, stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, Rosja, przeprowadza ataki rakietowe na miasto. To atak na bezpieczeństwo Sekretarza Generalnego i bezpieczeństwo światowe!" - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

    Jak podał Ukrinform, w czwartek wojska rosyjskie ponownie zaatakowały pociskami stolicę Ukrainy - w dzielnicy szewczenkowskiej zanotowano dwa trafienia. Trzy osoby są ranne poinformował na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczo.

  • 0:55

    "28 kwietnia wróg zwiększył swoje siły i środki zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. W ciągu dnia zestrzelono pięć pocisków Calibre i X. Zwiększyła się obecność na ukraińskim niebie bezzałogowych statków powietrznych, które z powodzeniem niszczy nasza obrona powietrzna. Trafiono 9 dronów: 7 - typu 'Orlan-10' i 2 - typu niezidentyfikowanego. W regionie Charkowa jednostka rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych zestrzeliła kolejny myśliwiec-bombowiec Su-34" - czytamy w oświadczeniu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.

    Odnotowano również, że samoloty Sił Powietrznych nadal wykonują zadania specjalne: transport, osłona myśliwska grup szturmowych, samoloty szturmowe i bombowce zadają ciosy pozycjom sił okupacyjnych.

  • 0:12

    Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi powiedział, że Kijów oficjalnie poinformował go w czwartek, że 16 kwietnia pocisk przeleciał nad elektrownią na południu Ukrainy. Elektrownia znajduje się w pobliżu miasta Jużnoukrajinśk, około 350 km na południe od Kijowa.

    - Gdyby taki pocisk zabłądził, mógłby mieć poważny wpływ na fizyczną integralność elektrowni, potencjalnie prowadząc do wypadku jądrowego – powiedział w oświadczeniu. Grossi nie powiedział, kto wystrzelił rakietę, ale Kijów wcześniej oskarżył Moskwę o kierowanie rakiet bezpośrednio nad elektrownie jądrowe.

  • 23:45

    - Za każdym razem, gdy kontaktuję się z moimi partnerami, podkreślam, że broń dla Ukrainy w tej chwili, ta o którą prosimy i właśnie teraz, gdy jej potrzebujemy, jest zbawieniem nie tylko dla naszego narodu. To zbawienie dla was wszystkich, dla całej Europy. Jestem wdzięczny tym partnerom, którzy to rozumieją i pomagają przekonać innych – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

    Zaznaczył, że w czwartek armia rosyjska kontynuowała ofensywę na wschodniej Ukrainie, a najeźdźcy próbowali posuwać się naprzód w południowych regionach. - Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują najeźdźców. I jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców,którzy utrzymują pozycje – podkreślił Zełenski.

  • 23:25

    Lend-Lease Act – to ustawa federalna z 11 marca 1941, zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."

    Kongres USA ostatecznie zatwierdził jej przywrócenie dla Ukrainy. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego. Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw na Ukrainę będzie sie odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

    Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów , dziesięciu było przeciw. 7 kwietnia dokument został zatwierdzony przez Senat USA. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.

  • 22:53

    W czwartek siły ukraińskie odparły z sukcesem dziewięć wrogich ataków i zniszczyły 21 jednostek rosyjskiego sprzętu w Donbasie - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Ukrainy.

    Jak podano w komunikacie, ukraińskie siły zniszczyły sześć rosyjskich czołgów, jeden system artyleryjski, 12 jednostek sprzętu opancerzonego, jeden samochód i jeden zestaw przeciwlotniczy. Siły obrony przeciwlotniczej w Donbasie strąciły jeden samolot, jednej pocisk manewrujący i pięć bezzałogowców.

  • 22:40

    Plac przed Muzeum Miasta Gdyni od czwartku nosi nazwę Placu Wolnej Ukrainy. W uroczystości nadania nazwy wzięły udział władze Gdyni, konsul generalny Ukrainy w Polsce Oleksandr Plodystyi, mieszkańcy i obywatele Ukrainy.

  • 22:02

    Czwartkowe ataki rakietowe m.in. na Kijów wiele mówią o stosunku Rosji do międzynarodowych instytucji, Moskwa próbuje poniżyć ONZ - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym na Telegramie wideo. Stolicę ukrainy ostrzelano podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

    Zełenski powiedział, że jednym z tematów jego czwartkowego spotkania z Guterresem był ratunek dla ludzi z Mariupola. - Uważam, że z pomocą ONZ możliwe jest zorganizowanie misji ewakuacyjnej. Ukraina jest gotowa do tych kroków, ale również rosyjska strona musi odnieść się do tej kwestii bez cynizmu i naprawdę wykonywać to, co mówi - podkreślił.

    - W Moskwie mówiono, że rzekomo wstrzymali ogień w Mariupolu. Ale bombardowanie pozycji obrońców miasta jest kontynuowane - dodał. - To zbrodnia wojenna, której rosyjscy wojskowi dopuszczają się dosłownie na oczach całego świata - powiedział prezydent.

    Jak zauważył, "rosyjskie uderzenia w Mariupol nie cichły nawet wtedy, kiedy sekretarz generalny ONZ był na rozmowach w Moskwie (we wtorek – red.)". - I dziś od razu po zakończeniu naszych rozmów w Kijowie w miasto poleciały rosyjskie rakiety. Pięć rakiet. To wiele mówi o prawdziwym stosunku Rosji do globalnych instytucji, o próbie rosyjskich władz poniżenia ONZ i wszystkiego, co ta organizacja uosabia - ocenił.

    Jak zaznaczył, czwartkowe ataki rakietowe świadczą o tym, że należy zachować czujność i nie można myśleć, że wojna już się kończy. Poinformował, że w czwartek rosyjskie siły podjęły próby ofensywy w Donbasie i na południu kraju.

    Zełenski podziękował też prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu narodowi za propozycję nowego pakietu wsparcia dla Ukrainy w wysokości 33 mld USD. Wyraził nadzieję na szybkie poparcie go przez amerykański Kongres.

  • 21:53

    Czwartek to kolejny dzień prawie nieustannych rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Pięciu cywilów zginęło, a 11 zostało rannych.

    Rosjanie kontynuowali ostrzał artyleryjski Charkowa. Dwóch mieszkańców zginęło, a czterech zostało rannych. Ostrzeliwano też miejscowości rejonu charkowskiego - tam zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych.

    Jak zaznaczył Syniehubow, w czwartek siły rosyjskie podjęły kolejną próbę ofensywy od Iziumu w stronę miejscowości Brażkiwka, Dowheńke i Wełyka Komyszuwacha (na zachód i południe), ale - jak dodał gubernator - doznały dużych strat i były zmuszone się wycofać.

  • 21:27

    Rosjanie masowo okradają ukraińskich rolników na okupowanych terenach, próbując tym samym zorganizować ludobójstwo podobne do Wielkiego Głodu z lat 30. XX wieku - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  • 21:12

    Ministrowie kultury Polski, Litwy i Ukrainy potwierdzili w czwartek wolę powołania Funduszu Trójkąta Lubelskiego na Rzecz Digitalizacji Dziedzictwa Kulturowego na Ukrainie - poinformował w komunikacie MKiDN. Polski rząd na wniosek szefa MKiDN zadeklarował wsparcie funduszu kwotą 1 mln euro.

  • 20:50

    Guterres ocenił z kolei podczas briefingu po spotkaniu z Zełenskim, że agresja rosyjska to "naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych". Jak dodał, jedną z wartości ONZ jest poszanowanie dla integralności terytorialnej. Mówił, że "Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zdołała zrobić wszystkiego, co w jej siłach", by rozwiązać konflikt.

    - Podczas mojej wizyty w Moskwie prezydent Putin ogólnie dał zgodę na zaangażowanie ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w ewakuację cywilów z Azowstalu. Dziś z panem Zełenskim mieliśmy możliwość omówienia tej kwestii. Podczas gdy my rozmawiamy, trwają intensywne dyskusje w sprawie urzeczywistnienia tej propozycji - powiedział.

    - Skuteczne korytarze humanitarne, lokalne zawieszenie działań bojowych, bezpieczne trasy dla cywilów i dostaw. Dziś mieszkańcy Mariupola są w rozpaczy i potrzebują takiego kroku - dodał. Jak ocenił, "Mariupol to kryzys w kryzysie".

  • 20:46

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek szefowi sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi za podjęcie tematu ewakuacji cywilów i rannych z Mariupola podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie - napisała agencja Interfax-Ukraina.

    Stwierdził podczas briefingu, że Ukraina dziś "broni Karty Narodów Zjednoczonych". Ocenił jako ważne, że Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie w Buczy i Borodziance.

    Zaapelował też o powstrzymanie wywożenia mieszkańców Ukrainy do Rosji. Wezwał również do odblokowania ukraińskich portów, z których eksportowana jest żywność.

  • 20:37

    Rosyjscy oficerowie zaczęli rozstrzeliwać swoich żołnierzy, żeby zmusić swoje siły do atakowania Ukrainy – podała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Dodała, że świadczy o tym korespondencja dowódcy rosyjskiego pułku, który walczy pod Iziumem w obwodzie charkowskim.

    "Moi też zaczęli się bardzo bać. Wszyscy są zmęczeni. Wszyscy bez sił. Nie mogę ich podnieść ani moralnie, ani fizycznie. Nawet rozstrzeliwuję. I bez pożytku" – miał napisać Rosjanin.

  • 20:03

    Na odcinku Donieck-Zaporoże Rosjanie bezskutecznie nacierali w kierunku miejscowości Neskuczne i Wremiwka. Siły rosyjskie wzmacniają swoje zgrupowanie w tym regionie. Rosyjskie lotnictwo w dalszym ciągu prowadzi ataki rakietowe i lotnicze z terytorium Białorusi. Wykorzystuje w tym celu lotnisko w Baranowiczach.

    Ataki rakietowe na cele na Ukrainie są przeprowadzane również z okrętów na Morzu Czarnym i Azowskim.

    Według ukraińskiego sztabu celem Rosji pozostaje "otoczenie zgrupowania sił ukraińskich w Donbasie, zdobycie kontroli nad całością obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymanie korytarza lądowego do okupowanego Krymu".

  • 19:56

    Siły ukraińskie odzyskały wieś Kutuziwka na wschód od Charkowa. Rosjanie atakują na wschodzie, na kierunku donieckim i na południu, bombardują Mariupol – poinformował w komunikacie w czwartek sztab generalny ukraińskiej armii.

    "Przeciwnik usiłował całkowicie zająć Rubiżne w obwodzie ługańskim, ale nie odniósł sukcesu. Przeprowadził też nieskuteczne natarcie w kierunku miejscowości Sołodke i Nowomychajliwka w obwodzie donieckim" – podano w podsumowaniu operacyjnym. "Przeciwnik kontynuował ataki lotnicze na Mariupol. Główne wysiłki koncentruje na blokowaniu naszych pododdziałów w rejonie zakładów Azowsta" – zaznaczono.

  • 19:43

    Zaletą portu w Gałaczu jest to, że można tam prowadzić załadunek zarówno statków rzecznych, jak też morskich. W ocenie Grindeanu transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne pozostaje najtańszym rozwiązaniem, nawet mimo rosnących kosztów ubezpieczenia statków w związku z wojną i zagrożeniem minami na wodach morskich.

    Termin składania ofert przetargowych na modernizację linii Gałacz-Giurgiulesti upływa 19 maja - przekazał Grindeanu.

    Ukraina była do czasu rosyjskiej agresji (24 lutego) jednym z największych światowych eksporterów zboża. Ekonomiści obawiają się, że wojna może doprowadzić do załamania produkcji i sprzedaży produktów zbożowych i w efekcie do znaczących strat dla gospodarki kraju.

  • 19:37

    Rumunia wyremontuje starą linię szerokotorową do Giurgiulesti w Mołdawii, co umożliwi Ukrainie szybki transport zboża do portu w Gałaczu, a następnie jego eksport statkami przez Morze Czarne - poinformował wicepremier Rumunii Sorin Grindeanu, cytowany przez portal digi24.ro.

    Najważniejszą korzyścią z tej inwestycji dla Ukrainy ma być oszczędność czasu. Odtąd nie trzeba będzie "przestawiać" składów kolejowych ze zbożem na granicy z Rumunią na linię o europejskim rozstawie torów.

    "Dzięki temu port w Gałaczu (nad Dunajem) stanie się, wraz z portem w Konstancy nad Morzem Czarnym, jednym z kluczowych regionalnych centrów transportu towarów i surowców" – podano na łamach digi24.ro.

  • 19:26

    W czwartek w Kijowie słychać było dwie eksplozje - poinformował Reuters, powołując się na świadków. Na razie nie ma informacji o szczegółach.

  • 19:10

    Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson odwiedziła w czwartek punkt recepcyjny przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. Podziękowała za pomoc udzielaną w Polsce uchodźcom i przypomniała o pomocy finansowej, którą Unia Europejska przeznacza na pomoc dla naszego kraju.

    Ylva Johansson podziękowała Polakom i warszawiakom za niezwykłą mobilizację i pomoc, która została skierowana do potrzebujących Ukraińców. - Żadne inne państwo nie zostało w ten sposób dotknięte kryzysem związanym z wojną na Ukrainie i żadne inne miasto nie zostało tym tak dotknięte jak Warszawa - powiedziała. Podkreśliła, że skala mobilizacji władz lokalnych, ludzi, którzy otworzyli swoje serca i domy dla Ukraińców, jest tak imponująca, że czuje się prawdziwie dumna z tego, że jest Europejką. - Właśnie w tym momencie - dodała.

  • 19:01

    Relacje dwustronne oraz agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim - podało w czwartek MSZ.

  • 18:51

    Widzimy oznaki opuszczania Mariupola przez część sił rosyjskich, które poruszają się w kierunku północno-zachodnim, mimo że nadal trwają walki o to portowe miasto na południowym wschodzie Ukrainy - informuje w czwartek Reuters, powołując się na wysokiej rangi urzędnika Pentagonu, wypowiadającego się anonimowo.

    Źródło agencji dodało, że żołnierze ukraińscy są szkoleni poza swoim krajem w obsługiwaniu haubic oraz mobilnych systemów radarowych i transporterów opancerzonych M113. - Nie będę szczegółowo opisywać, gdzie odbywają się te szkolenia – powiedział przedstawiciel Pentagonu.

  • 18:46

    Jednostronne zerwanie przez Gazprom kontraktów gazowych z Bułgarią i Polską to kolejny przykład wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni, co obrazuje nierzetelność tego kraju jako dostawcy energii - napisał w czwartek na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

    USA mocno wspierają swoich sojuszników i pracują nad dywersyfikacją ich źródeł energii - dodał Blinken.

    Wcześniej w czwartek prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie pozwolą Rosji zastraszać krajów europejskich za pomocą surowców energetycznych.

  • 18:34

    Okupanci wywieźli między innymi do Rosji ponad 30 tysięcy mieszkańców oblężonego Mariupola – poinformował w czwartek szef władz obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, Pawło Kyryłenko.

    - Wywożą ich do swoich tzw. obozów filtracyjnych, które znajdują się w pobliżu Mariupola. (…) Rozdzielają kobiety z dziećmi i mężczyzn. Dzielą ich według wieku. I potem zabierają im dokumenty, które potwierdzają, że są obywatelami Ukrainy - powiedział Kyryłenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Następnie mieszkańcy otrzymują "zaświadczenia" i są dalej wywożeni na tereny tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i do Rosji.

    Kyryłenko wskazał również, że Rosjanie okłamują mieszkańców, że będą ewakuowani na tereny kontrolowane przez władze Ukrainy – pisze portal Ukrainska Prawda.

  • 18:20

    Przewodniczący OBWE, szef polskiego MSZ Zbigniew Rau i sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid ogłosili w czwartek podjęcie natychmiastowych kroków w celu zamknięcia Specjalnej Misji Obserwacyjnej na Ukrainie.

    Decyzja ta wynika z braku konsensusu na posiedzeniu Stałej Rady OBWE z 31 marca tego roku w sprawie przedłużenia mandatu misji.

  • 18:13

    Rosja w ostatnich tygodniach wielokrotnie informowała o incydentach, które jej zdaniem były atakami przeprowadzonymi z terytorium Ukrainy. Ukraina nie wzięła bezpośrednio odpowiedzialności za ataki.

  • 18:11

    Wybuchy słychać było w południowej części miasta. Nie jest jasne, co je spowodowało i czy są jakieś ofiary lub szkody.

  • 18:08

    Dwa potężne wybuchy były słyszane w rosyjskim mieście Biełgorod, w pobliżu granicy z Ukrainą – podał Reuters, powołując się na dwóch świadków.

  • 17:48

    Finlandia nie zapłaci za rosyjski gaz w rublach – oświadczyła czwartek fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen.

    - Stanowisko Finlandii jest jasne. Popieramy surowe sankcje i jesteśmy gotowi nałożyć sankcje także na gaz – powiedziała dziennikarzom. - Nasza polityka jest absolutnie jasna, nie będziemy płacić w rublach – oznajmiła.

  • 17:39

    Rosjanie wycofywali się spod Czernihowa tak szybko, że po drodze zostawili mnóstwo ciał swoich kolegów – powiedział Polskiej Agencji Prasowej 40-letni żołnierz ps. "Pająk", który do ukraińskiej armii wstąpił w 2015 roku. Poproszony o skomentowanie rosyjskiej narracji o wycofaniu się sił Rosji z tych rejonów na północy Ukrainy "w geście dobrej woli", "Pająk" stwierdza, że "to kompletna bzdura".

  • 17:32

    Prezydent Biden o inwazji Rosji: Jesteśmy gotowi na wszystko, co mogą zrobić.

  • 17:32

    Joe Biden: Nikt nie powinien lekką ręką komentować możliwości użycia broni jądrowej. Jest to zwyczajnie nieodpowiedzialne.

  • 17:30

    Biden o przesłaniu dla uciekających z Ukrainy: Stworzyliśmy mechanizm, który pozwala im dotrzeć tu bezpośrednio, bez wiz.

  • 17:29

    Dziennikarze zadają pytania prezydentowi USA.

  • 17:28

    Biden: Nasza jedność z Ukrainą ma być jasnym przesłaniem dla Putina - nigdy nie odniesiecie sukcesu.

  • 17:27

    Biden o odcięciu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii: współpracujemy z partnerami, by wspierać naszych europejskich sojuszników.

  • 17:26

    Biden: Przyznanie przez Kongres środków dla Ukrainy ma fundamentalne znaczenie. Ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne.

  • 17:21

    Biden: Ta pomoc da jeszcze więcej sprzętu. Da też bardzo potrzebną pomoc humanitarną.

  • 17:21

    Joe Biden: Te dodatkowe fundusze zajmą się potrzebami ukraińskiej armii w krytycznych tygodniach i miesiącach w przyszłości. Rozpocznie to przejście do długoterminowej pomocy.

  • 17:20

    Biden: Dzisiaj, aby potrzymać pomoc dla Ukrainie wysyłamy Kongresowi dodatkową prośbę na dobudżetowanie, dzięki czemu broń i amunicja będą mogły dopływać tam (na Ukrainę – red.) bez przerwy.

  • 17:18

    Biden: Wysłaliśmy tysiące rakiet przeciwpancernych i inną amunicję. Same USA zapewniły 10 systemów przeciwrakietowych na każdy rosyjski czołg na Ukrainie.

  • 17:16

    Biden: Świat musi i pociągnie Rosję do odpowiedzialności.

  • 17:16

    Prezydent USA: Nie atakujemy Rosji, pomagamy Ukrainie bronić się przed agresją ze strony Rosji. Tak jak Putin uruchomił tę agresję, tak samo on może to zakończyć.

  • 17:15

    Biden: Musimy dać Ukrainie broń, finanse, amunicję i wsparcie gospodarcze.

  • 17:15

    Joe Biden: Będziemy wspierać Ukraińców broniących swojego kraju. Albo możemy nie robić nic, pozwalając Rosji kontynuować okrucieństwa na Ukrainie.

  • 17:14

    Prezydent USA Joe Biden zabiera głos na konferencji prasowej. Według zapowiedzi, ma mówić o pomocy dla Ukrainy.

  • 17:12

    Ukraina i Bułgaria porozumiały się w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez bułgarski port w Warnie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po czwartkowym spotkaniu z premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem.

    Jak napisała agencja Reuters, Zełenski nie podał ram czasowych ani szczegółów dotyczących wielkości transportu zboża przez ten czarnomorski port.

    Premier Petkow na konferencji prasowej w Kijowie podkreślił, że jego kraj z radością podchodzi do pomysłu, aby Warna stała się logistycznym hubem dla zboża i słonecznika i by było tam dystrybuowane zboże, które nie może wyjść z ukraińskich portów w związku z rosyjską agresją.

  • 17:04

    Dwaj mężczyźni zginęli, a siedmiu innych cywilów odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Pokotyliwka w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ustalenia prokuratury obwodowej.

    Do ostrzału doszło w godzinach porannych. W jego wyniku uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych oraz szkoła.

    Prokuratura poinformowała o wszczęciu postępowania karnego.

  • 16:54

    Jeden obywatel brytyjski został zabity w Ukrainie, a drugi jest zaginiony - potwierdziło w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Jak się uważa, obaj walczyli jako ochotnicy po stronie ukraińskiej, ale nie zostało to potwierdzone.

    - Możemy potwierdzić, że obywatel brytyjski został zabity w Ukrainie, i wspieramy jego rodzinę. Wiemy o obywatelu brytyjskim, który zaginął na Ukrainie, i wspieramy jego rodzinę. Pilnie poszukujemy dalszych informacji - przekazał rzecznik MSZ. Resort nie podał na razie szczegółów na temat tego, kiedy obywatel brytyjski został zabity i kiedy drugi mężczyzna zaginął.

  • 16:52

    Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w czwartek, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Erdogan zapewnił, że jest gotowy patronować pokojowym negocjacjom Kijowa i Moskwy w celu jak najszybszego ustanowienia pokoju w regionie.

    Jak informuje agencja Anatolia, Erdogan powiedział Putinowi, że jest "gotowy do podjęcia inicjatywy na rzecz zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą", oraz "wyraził chęć jak najszybszego ustanowienia trwałego pokoju w regionie poprzez zwiększenie tempa rozmów w Stambule".

    W komunikacie biura tureckiego przywódcy dodano, że Putin podziękował Erdoganowi za zorganizowanie wymiany więźniów między Waszyngtonem a Moskwą, która "odbyła się w Turcji przy koordynacji i pod nadzorem" tureckich służb wywiadowczych. W środę były amerykański żołnierz Trevor Reed, który odbywał karę pozbawienia wolności w kolonii karnej w Republice Mordowii w środkowej Rosji, został wymieniony na skazanego w USA rosyjskiego pilota Konstantina Jaroszenkę.

  • 16:41

    Na okupowanych terenach Ukrainy Rosjanie uprowadzają mężczyzn w wieku poborowym. Ponad 300 osób jest przesłuchiwanych i torturowanych w areszcie śledczym w Chersoniu na południu kraju - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

    "'Działania filtracyjne' są prowadzone na dużą skalę w okupowanych przez wroga obwodach charkowskim, zaporoskim, chersońskim, mikołajowskim, ługańskim i donieckim" - napisała Denisowa.

    Jak dodała, ofiarami Rosjan są przede wszystkim weterani ukraińskich służb specjalnych, byli wojskowi, policjanci i aktywiści społeczni.

    "W miejscowości Wełyka Łepetycha w obwodzie chersońskim założono obóz filtracyjny. W ostatnim czasie przyjechało do niego około 400 wojskowych ubranych w mundury Rosgwardii. Poszukują oni i zatrzymują mężczyzn w wieku poborowym. Zatrzymani Ukraińcy są masowo wywożeni w stronę tymczasowo okupowanego Krymu" - przekazała Denisowa.

  • 16:27

    Śledczy ustalili, że podczas okupacji Buczy osoby te brały do niewoli nieuzbrojonych cywilów, głodzili ich i nie dawali wody. Kazali im klęczeć z zawiązanymi rękoma i zaklejonymi oczyma. Znęcali się i bili. Ludzi bito, by uzyskać informację o rozlokowaniu Sił Zbrojnych Ukrainy i Obrony Terytorialnej. Niektórych - jak dodała Wenediktowa - torturowano bez przyczyny.

    Poszkodowanym grożono śmiercią i inscenizowano likwidację zakładników, strzelając w ich kierunku.

    Wenediktowa poinformowała, że strona ukraińska ma też dowody na to, że wojskowi okradali miejscowych mieszkańców, zabierali im rzeczy osobiste i sprzęty gospodarstwa domowego.

    Śledczy sprawdzają, czy byli oni odpowiedzialni za zabójstwa cywilów w Buczy - zaznaczyła.

  • 16:22

    "Zbrodnie w Buczy - zidentyfikowano 10 rosyjskich wojskowych związanych z torturowaniem cywilów" - napisała w czwartek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

    Jak dodała, 64. Samodzielnej Brygadzie Zmotoryzowanej wojsk lądowych Rosji, w której służą, prezydent Władimir Putin nadał tytuł "gwardyjskiej". "Podziękowania od prezydenta za 'wielkie bohaterstwo', a językiem cywilizowanego świata - za wojenne zbrodnie - to dowód tego, że zbrodnie w Buczy były zadaniem z góry, które wykonali. I co najważniejsze - wspólnej odpowiedzialności naczelnego dowódcy za działania żołnierzy" - oceniła prokurator.

    "Prokuratorzy buczańskiej prokuratury okręgowej nadali zasłużony 'tytuł' podejrzany o znęcanie się nad mieszkańcami i inne przypadki złamania prawa i zwyczajów wojny pierwszym 10 wojskowym tej brygady sił zbrojnych Rosji" - przekazała Wenediktowa i opublikowała ich nazwiska. Do wpisu załączyła też zdjęcia wojskowych.

  • 16:11

    "Straż graniczna oddziału czernihowskiego odnotowała ostrzał z terytorium Rosji w rejonie przejścia granicznego Senkiwka. Przeciwnik oddał ok. 15 strzałów z granatnika automatycznego" – podało MSW Ukrainy na Telegramie. Nikt nie ucierpiał.

    Senkiwka to trójstronne przejście graniczne między Ukrainą a Rosją i Białorusią.

  • 15:54

    Oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden zwróci się w czwartek do Kongresu o nowe fundusze na wsparcie ukraińskiej armii, a także o nowe narzędzia prawne do zaostrzenia sankcji i wyprowadzania aktywów od rosyjskich oligarchów – podał Reuters.

  • 15:45

    Szefowie rządów Niemiec i Japonii rozmawiali też między innymi o sytuacji na Ukrainie i sankcjach przeciwko Rosji. Premier Kishida powiedział, że Tokio zrobi dla Kijowa wszystko, co jest prawnie możliwe, zwiększy zakres pomocy, a w porozumieniu z partnerami nałoży bardziej surowe restrykcje na Moskwę.

  • 15:42

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował również, że Niemcy zorganizują szkolenia dla Ukraińców dotyczące obsługi haubic, które przekaże Ukrainie Pentagon.

  • 15:39

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który w czwartek składa wizytę w Tokio, powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą, że Niemcy muszą być przygotowane na możliwe wstrzymanie dostaw gazu z Rosji.

    - Trzeba być na to przygotowanym i, jak już mówiłem, zaczęliśmy te przygotowania, zanim wybuchła wojna (w Ukrainie – red.) i wiemy, co mamy zrobić – oświadczył. Zastrzegł, że nie wiadomo, jaką decyzję podejmie rosyjski rząd w sprawie eksportu gazu do Niemiec i "można w tej sprawie jedynie spekulować", ale należy być przygotowanym na ewentualne odcięcie dostaw surowca.

  • 15:30

    Pułk Azow opublikował na Telegramie nagranie przedstawiające sytuację zaraz po ostrzale. Kadry pokazują wydobywanie spod ruin zabitych wojskowych i udzielanie pierwszej pomocy – przekazano.

    Azowstal to ostatni bastion ukraińskiej obrony w Mariupolu. Walczą tam pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

  • 15:30

    Siły rosyjskie ostrzelały nocą szpital polowy na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Są zabici - poinformował w czwartek broniący miasta pułk Azow.

    Całą noc na wojskowy szpital polowy na terenie kombinatu Azowstal w Mariupolu, w którym przebywają ranni obrońcy, Rosjanie zrzucali wielotonowe bomby lotnicze, które - jak podkreślił Azow - są zdolne do przebicia wszelkich betonowych konstrukcji. Po dokonaniu zniszczeń siły przeciwnika kontynuowały ostrzał ruin z artylerii okrętowej.

    Wśród rannych już wcześniej wojskowych są zabici, ponownie ranni i kontuzjowani. Część szpitala polowego, w tym sala operacyjna, zawaliła się.

  • 15:14

    W ciągu dwóch dni złożono ponad cztery tysiące wniosków o sponsorowanie Ukraińcom przyjazdu do Stanów Zjednoczonych i ich pobytu w kraju w ramach rządowego programu "Uniting for Ukraine" - poinformował w czwartek amerykański urząd ds. migracji, na który powołuje się CNN.

    Sponsorami w programie humanitarnym mogą być zarówno osoby prywatne, będące obywatelami USA, jak i organizacje pomocowe.

    Zgodnie z założeniami projektu zakwalifikowani kandydaci z Ukrainy będą mogli wjechać do Stanów Zjednoczonych na okres do dwóch lat i otrzymają prawo do pracy. Wpierw muszą jednak przejść weryfikację. Sprawdzana będzie ich biografia, stan zdrowia, co oznacza podanie informacji o przyjętych szczepieniach, m.in. przeciw COVID-19. Wymagane jest również, aby kandydaci mieszkali na Ukrainie przed wybuchem wojny, co najmniej od 11 lutego bieżącego roku.

    Pod koniec marca prezydent USA Joe Biden ogłosił, że kraj przyjmie 100 tys. uchodźców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji.

  • 15:00

    W pobliżu miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim został wysadzony most kolejowy, przez który dostarczano rosyjskim żołnierzom broń i paliwo z okupowanego Krymu - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne media.

    Mieszkańcy Melitopola opowiadali dziennikarzom, że Rosjanie "wpadli w panikę": otoczyli most i zaczęli szczegółowo sprawdzać wszystkie przejeżdżające samochody.

  • 14:51

    Broniący kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu żołnierze ukraińscy powinni zostać ewakuowani do neutralnego państwa trzeciego, a następnie przewiezieni z powrotem na Ukrainę - powiedział zastępca dowódcy broniącego się tam pułku Azow Swiatosław Pałamar.

    - Rosjanie nie dotrzymali swoich obietnic w sprawie korytarzy humanitarnych i ani my ani cywile nie mamy do nich zaufania - stwierdził Pałamar w czasie rozmowy online zorganizowanej przez ukraińskich dyplomatów w Bangkoku. Podkreślił przy tym, że Rosjanie traktują jeńców wojennych wbrew prawu międzynarodowemu.

  • 14:42

    Trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku ataku lotniczego na miasteczko Nju-Jork w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  • 14:41

    Połączenie kolejowe wiodące przez ważny strategicznie most na Limanie Dniestru w pobliżu miejscowości Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy zostało przywrócone - przekazała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za merem miasta Izmaił Andrijem Abramczenką.

    "Ponownie kursuje ekspresowy pociąg z Izmaiłu do Odessy" - przekazał Abramczenko. Doniesienia o przywróceniu tego połączenia potwierdził odeski oddział Kolei Ukraińskich.

  • 14:40

    Stosunki dwustronne, aktualna sytuacja w Ukrainie i możliwości jej wsparcia, a także dodatkowe sankcje na Rosję - są wśród tematów, jakie mają być poruszane podczas piątkowego spotkania w Warszawie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Czech Petrem Fialą.

  • 14:37

    NATO jest gotowe przez lata wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją, w tym pomagać Kijowowi w przechodzeniu ze starej broni z czasów sowieckich na nowoczesny zachodni sprzęt wojskowy - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

    - Musimy być przygotowani na długi okres (...). Istnieje absolutna możliwość, że ta wojna będzie się przeciągać i trwać miesiącami i latami – oświadczył Stoltenberg na szczycie młodzieży w Brukseli.

  • 13:57

    Łączne straty ukraińskiej gospodarki w wyniku rosyjskiej inwazji wynoszą 564-600 miliardów dolarów, z czego wielkość strat infrastrukturalnych można oszacować na 88 mld dolarów - ocenił honorowy prezes Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej Tymofij Myłowanow, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 13:56

    45 procent Niemców nie jest zadowolonych z działań kanclerza Olafa Scholza (SPD) podejmowanych w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut YouGov dla agencji dpa.

  • 13:35

    Rosjanie nie pozwalają na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiedział szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

    Azowstal to ostatni bastion ukraińskiej obrony w Mariupolu. Walczą tam pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

  • 13:32

    Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z kraju uciekło 5 372 854 osób, z czego prawie trzy miliony przyjechały do Polski - poinformował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR).

    W Polsce znalazło się ponad 2,9 mln uchodźców z Ukrainy, ponad 801 tys. osób uciekło do Rumunii, 507 tys. udało się na Węgry, 439 tys. do Mołdawii, a 363 tys. na Słowację. Agencja podaje także liczby dotyczące osób, które wyjechały do Rosji i na Białoruś, ale nie jest jasne, czy są w to wliczane przymusowe przesiedlenia.

    Wedle najnowszych danych Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) na Ukrainie znajduje się także 7,7 mln uchodźców wewnętrznych, czyli osób, które musiały opuścić swoje domy, ale udały się do innego miejsca w granicach kraju.

  • 13:27

    Ciała 1150 cywilów zabitych w czasie rosyjskiej okupacji znaleziono dotychczas w obwodzie kijowskim – oświadczył komendant policji obwodowej Andrij Niebytow w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

  • 13:22

    Z powodu coraz wyższych temperatur powietrza, wielu martwych ciał pod gruzami budynków i skrajnie niehigienicznych warunków życia cywilów ukrywających się w okupowanym przez Rosjan Mariupolu, istnieje tam duże ryzyko wybuchu epidemii - zaalarmowała na Telegramie mariupolska rada miejska.

    Blisko 100 tys. mieszkańców Mariupola cierpi nie tylko z powodu rosyjskich działań, ale też z powodu zagrożenia wybuchem epidemii cholery, dyzenterii lub zakażeń pałeczkami okrężnicy - przekazano w komunikacie miejskich władz.

  • 13:01

    Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) opublikował na swojej stronie internetowej listę duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej agitujących za wojną przeciwko Ukrainie.

    "Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej to żołnierze rosyjskiej armii propagandowej. Propagandyści w sutannach, na polecenie Kremla, głoszą doktrynę rosyjskiego świata, która nie jest zgodna z prawosławnym nauczaniem. W ślad za rosyjską oficjalną propagandą duchowni ci usprawiedliwiają rosyjską agresję, ludobójstwo narodu ukraińskiego i wzywają wiernych do wstępowania w szeregi rosyjskich jednostek okupacyjnych" - napisano w komunikacie HUR.

  • 12:49

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Borodziance [28.04.2022]

  • 12:43

    Z powodu trwającej w sąsiedniej Ukrainie wojny Mołdawia przeprowadzi w najbliższym czasie modernizację swoich sił zbrojnych - zapowiedziała w rozmowie z kiszyniowską telewizją Jurnal TV prezydent Mołdawii Maia Sandu.

    Szefowa państwa wyjaśniła, że neutralność Mołdawii nie oznacza, że kraj ten ma wstrzymać inwestycje w swoje siły zbrojne. Dodała, że Kiszyniów "mający wojnę na swojej granicy" skorzysta z "doświadczeń innych państw neutralnych w zakresie wzmacniania swoich sił zbrojnych".

    - Musimy podjąć poważne wysiłki finansowe i logistyczne, aby stworzyć profesjonalną, nowoczesną i dobrze wyposażoną armię - ogłosiła prezydent Mołdawii, która posiada około 6 tys. żołnierzy służby czynnej.

  • 12:24

    "Rosja zaatakowała Ukrainę i zabija cywilów. Ukraina będzie się bronić w każdy sposób, w tym uderzając w magazyny i bazy rosyjskich zabójców. Świat uznaje to prawo" - napisałna na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

  • 11:48

    Bundestag zdecydowaną większością głosów opowiedział się w czwartek za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni w celu odparcia rosyjskiego ataku.

    586 posłów głosowało za, 100 przeciw. Siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

  • 11:36

    Władze nieuznawanego Naddniestrza ogłosiły przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych, chcąc w ten sposób wzmocnić swoją armię - podał w czwartek na swoim profilu na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

    Z ustaleń HUR wynika, że resort obrony "Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej" wysłał pismo do lokalnych władz, zapraszające obywateli na "specjalne szkolenia", które potrwają 90 dni. Mają w nich brać udział mężczyźni do 55 roku życia. Obiecuje się im gratyfikację pieniężną, zakwaterowanie i wyżywienie.

  • 11:35

    Sekretarz generalny ONZ Guterres w Borodziance: wyobrażam sobie moje wnuczki, które uciekają stąd w popłochu.

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Borodziance [28.04.2022]

  • 11:33

    Na działania wojenne w Mariupolu Rosja wydała już ponad 1,1 mld dolarów, nie licząc wydatków na paliwo, ekwipunek i wyżywienie żołnierzy - poinformował w czwartek na Telegramie Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow, czyli formacji broniącej miasta przed rosyjskimi wojskami.

    - Ta suma jest równowartością kwoty, za którą można by wybudować 163 szkoły, 273 przedszkola, 12 nowoczesnych szpitali, 32 oddziały porodowe lub 82 apteki. I mowa tutaj tylko o Mariupolu, ponieważ nawet nie wspominam o całej Ukrainie - powiedział Pałama

  • 10:51

    Mariupol jest celem ogromnej liczby ataków lotniczych, na miasto są też zrzucane pociski fosforowe – poinformował w czwartek Swiatosław Kałamar, zastępca dowódcy pułku Azow, który broni miasta. - Ta noc to po prostu olbrzymia liczba ataków lotniczych, bomb fosforowych, rakiet, artylerii i wszystkiego, co barbarzyńcy mogą wykorzystać przeciw ludziom – oznajmił Kałamar.

    Wezwał polityczno-wojskowe kierownictwo Ukrainy do zdecydowanych działań w celu odblokowania miasta lub ewakuowania "wszystkich tych, którzy mają nadzieję i wierzą w Ojczyznę". - Dziś nie powiem, że Mariupol to Ukraina, tylko: Ukraina to Mariupol – zaznaczył.

    Zniszczenia w obleganym przez Rosjan Mariupolu

  • 10:11

    Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 28 kwietnia to według ukraińskich danych:

    > około 22,8 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli),
    > 970 czołgów,
    > 2389 bojowych pojazdów opancerzonych,
    > 431 systemów artyleryjskich,
    > 151 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
    > 72 systemy obrony przeciwlotniczej,
    > 187 samolotów,
    > 155 śmigłowców,
    > 1688 pojazdów kołowych,
    > 8 jednostek pływających,
    > 76 cystern,
    > 215 bezzałogowców,
    > 4 systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

    Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych na Ukrainie.

    Zniszczony rosyjski wóz bojowy w obwodzie kijowskim [25.04.2022]

  • 10:00

    25 lutego, w drugim dniu rosyjskiej inwazji, ukraińskie wojska celowo otworzyły tamę w Demidowie w obwodzie kijowskim, zalały najbliższą okolicę i uratowały w ten sposób Kijów, uniemożliwiając ruch czołgów wroga w kierunku stolicy - poinformował w środowym reportażu amerykański dziennik "New York Times".

  • 9:53

    Obwód czernihowski po wycofaniu się wojsk rosyjskich

  • 9:51

    Wojska rosyjskie przypuściły w czwartek atak rakietowy na Zaporoże. Uszkodzeniu uległy dwa domy, trzy osoby zostały ranne, w tym jedno dziecko - podała administracja obwodowa w komunikatorze Telegram.

  • 9:42

    Ukraiński portal Suspilne, powołując się na dane władz regionów, poinformował o sytuacji w poszczególnych regionach Ukrainy:

    W środę wieczorem doszło do zmasowanego ataku moździerzowego w obwodzie sumskim na północnym wschodzie. W hromadzie esmańskiej spadło ponad 50 pocisków. Liczba osób poszkodowanych jest ustalana.

    Przez całą noc trwały pojedyncze ostrzały artyleryjskie wschodnich dzielnic Charkowa. Wojska rosyjskie ostrzeliwały też Zołoczw, Dergacze i Czuhujew. Trwają walki na kierunku iziumskim.

    Siły rosyjskie ostrzelały po dziesięć razy Popasną i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, a także hromadę hirską. Na razie wiadomo o 4 ofiarach śmiertelnych.

    Ukraińscy żołnierze w Awdijiwce

    W obwodzie donieckim nieustannie ostrzeliwane były Awdijiwka, Marjinka, Krasnohoriwka, Nowomychajliwka, Liman i Wuhledar. Nadal broni się Azowstal w Mariupolu.

    W nocy słychać buło wybuchy nad Chersoniem i ostrzeliwano prawie całe terytorium obwodu chersońskiego. Okupanci kontynuują natarcie z tych terenów na obwód mikołajowski i Krzywy Róg.

    W obwodzie mikołajowskim sytuacja była w nocy niespokojna, ale pod kontrolą sił ukraińskich. Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy w wiosce Szewczenkowe.

    W pozostałych obwodach noc minęła stosunkowo spokojnie.

  • 9:25

    Prezydent Rosji Władimir Putin desperacko próbuje rozszerzyć konflikt, ale może dążyć do skonsolidowania tego, co ma na Ukrainie, i okopania się w tym kraju niczym "rakotwórcza narośl" - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

    - Widać w jego obecnych wypowiedziach, że w desperacji stara się on rozszerzyć swoje działania poprzez groźby lub potencjalnie poprzez ataki pod fałszywą flagą - mówił Wallace w rozmowie ze Sky News. Dodał, że nie są znane jeszcze szczegóły ataków w Naddniestrzu i nie wiadomo, kto za nimi stoi, ale jeśli to Rosja, byłby to jej "strategiczny błąd".

    Wallace powiedział, że Putin jest "etnicznym nacjonalistą", który uważa, że Rosja jest właścicielem wszystkich osób rosyjskojęzycznych poza swoimi granicami, tak samo jak naziści traktowali etnicznych Niemców poza granicami.

  • 9:22

    "Wprowadzenie embarga na nośniki energii z Rosji to kwestia czasu. Rezygnacja z rosyjskiej ropy to nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także kalkulacja: Rosja przestała być wiarygodnym i przewidywalnym partnerem w oczach świata, więc świat nie może na niej polegać" - napisał Mychajło Podolak.

    "Szybkie przejście na alternatywne kanały dostaw będzie kosztowne, ale nie tak drogie, jak wtedy, jeśli się tego nie zrobi. W perspektywie średnioterminowej Moskwa stanie w obliczu całkowitej izolacji gospodarczej i politycznej. Rezultatem będzie ubóstwo na skalę, jakiej Rosja nigdy wcześniej nie widziała" - przewiduje prezydencki doradca.

  • 9:07

    Sztab operacyjny odeskiej obwodowej administracji wojskowej wzmocnił siły przy granicy z Mołdawią - poinformował rzecznik regionalnych władz.

    Krok ten podjęto po serii rosyjskich prowokacji, do których doszło w separatystycznej republice Naddniestrza - podkreślił.

    Mołdawia i Naddniestrze

  • 8:53

    Rosjanie przerzucili do 500 sztuk sprzętu oraz jednostki spadochroniarzy w rejon miasta Izium, chcąc wzmocnić swoje zdolności ofensywne w obwodzie charkowskim – poinformował w czwartek ukraiński sztab generalny.

  • 8:53

    W wyniku ostrzału przez Rosjan szpitala w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim zginęła jedna osoba, a w placówce nie ma prądu i bieżącej wody - poinformował w czwartek szef władz obwodowych w komunikatorze Telegram Serhij Hajdaj.

  • 8:44

    Do minimum obniżono w czwartek poziom mocy największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZEJ) - podał w komunikatorze Telegram ukraiński koncern państwowy skupiający wszystkie cztery elektrownie atomowe tego kraju, Enerhoatom. Powodem jest uszkodzenie linii wysokiego napięcia.

    "Aby zapewnić stabilną pracę systemu energetycznego, ZEJ została przestawiona na poziom mocy, przy którym dostarczane jest tylko zasilanie na potrzeby własne" - czytamy w oświadczeniu.

    Zaporoska Elektrownia Atomowa

  • 8:21

    Otrzymaliśmy wiarygodne informacje, że rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji ukraińskich żołnierzy, którzy próbowali się poddać - poinformowała w środę ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack.

    - Zabili ich, zamiast wziąć do niewoli. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia ze złamaniem podstawowych zasad prawa konfliktów zbrojnych. Obowiązuje zakaz wykonywania egzekucji na żołnierzach i cywilach, którzy dobrowolnie nie podejmują walki lub są do niej niezdolni - podkreśliła amerykańska dyplomatka podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w formule Arria poświęconemu rosyjskim zbrodniom na Ukrainie.

  • 8:05

    Cztery osoby zginęły i cztery odniosły obrażenia w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie miejscowości w obwodzie ługańskim – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

    W mieście Hirske zginął 58-letni mężczyzna, który wyszedł na podwórze swojego domu i nie zdążył się schować, w Siewierodoniecku 85-letnia kobieta, a w Nowodrużesku u Lisiczańsku – dwóch mężczyzn.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Tagi:
Raporty: