Mer Buczy o zbrodniach rosyjskich żołnierzy: zabijali według listy

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Mer Buczy Anatolij Fedoruk w wywiadzie dla kanadyjskiej telewizji CBC poinformował, że rosyjscy żołnierze zabijali cywilnych mieszkańców tego podkijowskiego miasta celowo i stworzyli listy tych, których chcieli zabić.

Mer Buczy Anatolij Fedoruk w wywiadzie dla kanadyjskiej telewizji CBC oświadczył, że miejscowi kolaboranci mogli pomóc Rosjanom zestawić listy, podając imiona i adresy.

- Widziałem te listy. Nie były napisane własnoręcznie. Podyktował je ktoś z miejscowych. Mogło dojść do jakiejś kolaboracji. Tak więc oni (żołnierze rosyjscy) zawczasu wiedzieli, do kogo idą, pod jaki adres i co to za człowiek – powiedział mer.

Ponad 400 znalezionych ciał

Dodał, że na liście było też nazwisko jego samego oraz deputowanych buczańskiej rady miejskiej. - Ponieważ jesteśmy przedmieściem stolicy, mieszkało tu wielu urzędników i polityków. Bogu dzięki, z wykorzystaniem dostępnych możliwości (części mieszkańców - red.) udało się wyjechać z Buczy, więc oni zadowolili się tymi, którzy zostali – dodał.

Bucza była okupowana przez wojska rosyjskie 33 dni. Mer podał w sobotę, że po ich wyjściu znaleziono tam 412 ciał osób zabitych i zmarłych, pochowanych m.in. w zbiorowej mogile. Według jego słów prawie 85 proc. zmarłych miało rany postrzałowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości