Prezydent USA Joe Biden: będziemy nadal wspierać Ukraińców w ich walce o obronę ojczyzny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Gen. Skrzypczak: bitwa o Donbas będzie bitwą na wyczerpanie
Gen. Skrzypczak: bitwa o Donbas będzie bitwą na wyczerpanieTVN24
wideo 2/6
Gen. Skrzypczak: bitwa o Donbas będzie bitwą na wyczerpanieTVN24

Ukraina walczy z inwazją Rosji. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden napisał na Twitterze, że "dwa miesiące po tym, jak Putin rozpoczął niesprowokowany i nieuzasadniony atak na Ukrainę, Kijów nadal stoi". "Będziemy nadal wspierać Ukraińców w ich walce o obronę ojczyzny" – zapewnił. Ukraiński sztab generalny przekazał wcześniej, że wojska okupantów atakują głównie we wschodniej strefie operacyjnej, chcąc ustanowić pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim oraz zabezpieczyć drogę lądową na Krym. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) podał w komunikacie, że obrońcy zabili w walkach w obwodzie chersońskim dwóch rosyjskich generałów. Dodano, że inny generał "został ciężko ranny i w stanie krytycznym ewakuowany".

> Wojska rosyjskie wywożą z Mariupola ciała wydobyte spod gruzów zbombardowanego w marcu teatru dramatycznego - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko. Według przedstawiciela lokalnych władz agresorzy przewożą ciała ofiar "do wsi Manhusz, gdzie zrzucają je do 300-metrowego okopu".

> Obiekt wojskowy i dwa budynki mieszkalne w Odessie ucierpiały w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowały w sobotę ukraińskie Siły Zbrojne. Według służb zginęło co najmniej sześć osób, w tym trzymiesięczne niemowlę.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:38

  Rodzinne miasto prezydenta Zełenskiego, Krzywy Róg, przygotowuje się do ataku rosyjskich wojsk. Ukraińska armia spodziewa się, że ofensywa rosyjskich najeźdźców rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni - poinformował w niedzielę na Telegramie szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul.

 • 3:55

  Z kolei Joe Biden, gratulując prezydentowi Macronowi zwycięstwa, podkreślił, że liczy na bliską współpracę dotyczącą wspierania Ukrainy, obrony demokracji i walki o klimat.

 • 2:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował w nocy zwycięstwa Emmanuelowi Macronowi z okazji zwycięstwa w wyborach prezydenckich we Francji. Przywódca Ukrainy podziękował za poparcie Francji i wyraził przekonanie, że wspólnie "kroczymy razem ku nowym zwycięstwom".

 • 1:19

  Podczas krajowej konferencji liberalnej partii FDP jej lider Christian Lindner zadeklarował poparcie dla dostaw ciężkiej broni na Ukrainę.

  Zastrzegł jednak, że istnieją pewne "ograniczenia" - informuje portal tygodnika "Spiegel": - Nie mogą one zagrażać "naszemu własnemu bezpieczeństwu", ani "zdolności obronnej terytorium NATO". "To ogranicza nasze możliwości" - zauważył.

 • 0:03

  Doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyjechali do Kijowa i prowadzą rozmowy z Zełenskim.

 • 23:28

  Rosja planuje przeprowadzić zainscenizowane referendum w Chersoniu w południowej Ukrainie, aby uzasadnić swoją okupację, tak samo, jak zrobiła na Krymie w 2014 r. - przekazało w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosja planuje zainscenizowane referendum w południowym mieście Chersoń, mające na celu uzasadnić jego okupację. Miasto to jest kluczowe dla rosyjskiego celu, jakim jest stworzenie korytarza lądowego do Krymu i zdominowanie południowej Ukrainy. Rosja już wcześniej przeprowadziła nielegalne referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej w 2014 r., aby wstecznie usprawiedliwić zajęcie półwyspu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Wybory w samej Rosji są naznaczone zarzutami o fałszowanie głosów i uniemożliwienie startu w nich znaczącym postaciom opozycji" - dodano.

 • 22:47

  Rada Najwyższa Ukrainy podała na Twitterze, że 9 rosyjskich rakiet trafiło w infrastrukturę w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim.

  "'Wróg niczego nie oszczędza, nawet w tak święty dzień' — pisze szef połtawskiej administracji obwodowej Dmytro Łunin" – czytamy we wpisie.

 • 22:25

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze, że "dwa miesiące po tym, jak Putin rozpoczął niesprowokowany i nieuzasadniony atak na Ukrainę, Kijów nadal stoi".

  "Prezydent Zełenski i jego demokratycznie wybrany rząd pozostają u władzy. Będziemy nadal wspierać Ukraińców w ich walce o obronę ojczyzny" – dodał.

 • 21:52

  "Prawdopodobnie wygodnie jest zamknąć oczy i udawać, że nic się nie dzieje. Odizolować się od informacji w przytulnej bańce. Zwłaszcza, gdy rosyjskie pieniądze długo ogrzewały kieszeń. Myślę, że niektórzy politycy powinni zastanowić się, czy ich wnuki nie będą musiały za nich przepraszać" - napisał doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak na Twitterze.

  "Były burmistrz Duesseldorfu Thomas Geisel kwestionuje zbrodnie wojenne Rosji i pyta, czy można ufać wiadomościom z Ukrainy. Myślę, że pan Geisel może przyjechać i zadać pytania mężczyźnie, który stracił rodzinę w Odessie, rodzicom zgwałconej dziewczyny z Buczy czy uchodźcom z Mariupola" – dodał.

  Thomas Geisel, socjaldemokratyczny burmistrz Duesseldorfu w latach 2014-2020 opublikował kilka dni temu artykuł na swoim blogu, którym napisał m.in.: "Według źródeł ukraińskich w zbrodniach buczańskich zginęło 410 cywilów. Oczywiście każda cywilna ofiara wojny to tragedia i to o jedną za dużo. Ale czy ukraińska retoryka ludobójstwa ostatecznie nie bagatelizuje zbrodni wojennych w Srebrenicy, My Lai i Babim Jarze, by wymienić tylko kilka, a być może także nocnych bombardowań Drezna, w których miało zginąć 30 tys. ludzi?".

 • 21:25

  Rosja straciła już podczas wojny z Ukrainą 90 proc. najlepszych wojsk powietrznodesantowych i ponad 2/3 pocisków o wysokiej precyzji rażenia - poinformował w niedzielę na antenie telewizji Ukraina 24 szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

  Mężczyzna przy zniszczonym rosyjskim pojeździe w okolicach Czernihowa (20.04.2022)

 • 21:23

  Rosyjscy okupanci żądają 5 tys. euro od matki z Mariupola za pozostanie przy życiu jej syna, który jest jeńcem wojennym – poinformował w niedzielę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  "Dziś do znanej mariupolanki, działaczki w sferze kina i telewizji dziecięcej, twórczyni festiwalu kina dziecięcego KyTy, Olgi Nowikowej z profilu jej syna zatelefonowali rosyjscy żołnierze, którzy powiedzieli, że pojmali jej syna Ołeksija i żądają 5 tys. euro za zachowanie jego życia" – napisał Andriuszczenko.

 • 20:55

  Cztery osoby zginęły, a 11 odniosło obrażenia na skutek ostrzałów przez siły rosyjskie różnych miejscowości w obwodzie charkowskim – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow w telewizji.

  Syniehubow oświadczył, że siły rosyjskie kontynuują ostrzały miast obwodu: Czuhujewa, Ołeksijiwki, Sałtiwki i Zołocziwa.

  Jak dodał, w Wołczańsku okupanci wywieźli wyposażenie jednej z fabryk do Rosji, a w jej pomieszczeniach zaimprowizowali więzienie, gdzie torturowani są ludzie. - Zmuszają do współpracy i wstępowania do sił zbrojnych Rosji – oznajmił.

 • 20:44

  Ukraina zaproponowała rozmowy z Rosją na temat losu cywilów i wojskowych obrońców Mariupola - poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

  Rozmowy miałyby na celu natychmiastowe zawieszenie broni w Mariupolu, uruchomienie na kilka dni korytarzy humanitarnych oraz uwolnienie lub wymianę ukraińskich wojskowych otoczonych w zakładzie Azowstal - poinformował Arestowycz.

 • 20:04

  Rosyjski prezydent Władimir Putin stracił zainteresowanie rozmowami o zakończeniu wojny z Ukrainą i wydaje się być nastawiony na zajęcie jak największej części jej terytorium - podał "Financial Times", powołując się na trzy osoby zaznajomione z negocjacjami.

  Putin, który poważnie rozważał zawarcie porozumienia pokojowego z Ukrainą po tym, jak w marcu Rosja ponosiła porażki na polu bitwy, powiedział osobom zaangażowanym w próby zakończenia konfliktu, że nie widzi perspektyw na porozumienie - ujawnił "FT". "Putin szczerze wierzy w te bzdury, które słyszy w (rosyjskiej - red.) telewizji i chce odnieść wielkie zwycięstwo" - powiedziało jedno ze źródeł gazety.

 • 19:58

  Pięć rosyjskich rakiet trafiło w obiekty infrastruktury w obwodzie połtawskim we wschodniej części Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Dmyro Łunin na Telegramie.

  "Informacje o osobach poszkodowanych i zniszczeniach ustalamy. Wszystkie szczegóły później" – napisał Łunin. Podkreślił, że alarm przeciwlotniczy nadal trwa i mieszkańcy są proszeni o niewychodzenie z ukrycia.

 • 19:45

  Wojska rosyjskie atakują głównie we wschodniej strefie operacyjnej, chcąc ustanowić pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim oraz zabezpieczyć drogę lądową na Krym - podał ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

  "Na kierunku słobodzkim (charkowskim) w rejonie kupiańskim gromadzona jest broń i sprzęt wojskowy. Rosyjscy okupanci nadal częściowo blokują miasto Charków, próbując zadawać straty jednostkom naszych wojsk i krytycznej infrastrukturze. Następuje intensyfikacja działań ofensywnych i szturmowych rosyjskich jednostek w rejonie miejscowości Paszkowe, Dowheńke i Wełyka Komyszuwacha. Działania podjęte przez wroga nie powiodły się; poniósł on straty i został zmuszony do odwrotu na wcześniej zajęte pozycje" - czytamy w komunikacie.

  "Na kierunku donieckim i taurydzkim nieprzyjaciel buduje swój system dowodzenia i kontroli oraz obronę powietrzną. Prowadzi ostrzał pozycji naszych żołnierzy z moździerzy, artylerii i granatników na całej linii kontaktu. Na kierunku Siewierodoniecka wróg próbował przeprowadzić działania szturmowe w kierunku miejscowości Łyman i Jackiwka, ale bezskutecznie. Okupanci rosyjscy ustanowili kontrolę nad częścią wsi Zariczne. Wróg próbował zdobyć przyczółek w zachodniej, północno-zachodniej i wschodniej części Rubiżnego, ale nie udało mu się to. Zaczął posuwać się w stronę osad Orichowe i Nyżne" - poinformowało ukraińskie dowództwo.

 • 19:36

  Szwajcaria odrzuciła wniosek Niemiec o reeksport na Ukrainę szwajcarskiej amunicji do niemieckich wozów bojowych Marder - przekazał szwajcarski tygodnik Sonntagszeitung. Prawo Szwajcarii zabrania reeksportu śmiercionośnej broni do miejsc konfliktów.

 • 19:00

  Wojska rosyjskie usiłują spowodować kryzys żywnościowy w południowych regionach Ukrainy – oznajmiło Centrum Przeciw Dezinformacji ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa na Telegramie.

  Centrum poinformowało, powołując się na ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denisową, że strona rosyjska wywozi na Krym zboże skradzione ukraińskim rolnikom oraz zagrabione z silosu w Nowoołeksijiwce w obwodzie chersońskim.

 • 18:49

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w niedzielę wieczorem na prawie całym terytorium Ukrainy – poinformował portal Suspilne, zamieszczając mapę obwodów, w których zabrzmiały syreny.

  Jedynym regionem, gdzie nie włączono alarmów, był obwód chersoński w pobliżu Krymu.

 • 18:08

  Rosyjskie wojska zorganizowały prowokację w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Czołgi najeźdźcy, oznaczone ukraińskimi flagami, ostrzelały miejscowość Hrozowe w okupowanej przez Rosjan części regionu - przekazało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".

  "Celem wroga jest wytworzenie u miejscowej ludności błędnego przekonania, że ukraińskie wojska atakują miejscowości i ludność cywilną na terenach okupowanych przez siły rosyjskie. (...) Formacje ukraińskiej armii nie ostrzeliwują celów cywilnych" - poinformowano w komunikacie.

 • 17:58

  W okupowanej części obwodu charkowskiego rosyjskie wojska wprowadzają do obiegu ruble, nakłaniają mieszkańców do wyjazdów do Rosji w celu zakupu towarów i leków, a także instalują sprzęt rosyjskiego operatora komórkowego Megafon - przekazał na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

  W ocenie ukraińskiej służby "miejscowa ludność w obwodzie charkowskim zadziwia Rosjan poziomem samoorganizacji". "W Rosji wszystko wyglądałoby inaczej, nikt nie zgłosiłby się na ochotnika do pomocy" - mieli stwierdzić żołnierze najeźdźcy, cytowani przez źródła wywiadu wojskowego.

 • 17:40

  Gwardia Narodowa amerykańskiego stanu Wirginia Zachodnia wesprze Ukrainę w wojnie z Rosją, dostarczając rządowi w Kijowie transportery opancerzone M113 - poinformował na swojej stronie internetowej gubernator tego stanu Jim Justice.

  "Solidaryzujemy się z innymi stanami, które wysyłają na Ukrainę wojskowe transportery. Mamy nadzieję i modlimy się, aby ta decyzja wzmocniła ukraińskie siły w obronie ojczyzny" – powiedział gubernator reprezentujący Partię Republikańską.

  "W Wirginii Zachodniej zawsze będziemy bronić tego, co słuszne, dlatego jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą i pomagamy jej w każdy możliwy sposób, zwłaszcza że wciąż dowiadujemy się o nowych rosyjskich zbrodniach wojennych i innych okrucieństwach" - dodał Justice.

 • 17:22

  W zajętej przez siły rosyjskie borowskiej hromadzie w obwodzie charkowskim kolaboranci nakłaniają ludność do rozpoczęcia kampanii siewnej, grożąc "nacjonalizacją" ich ziemi – poinformowały władze hromady na Facebooku.

  "Miejscowi przedsiębiorcy są nakłaniani do wznowienia działalności i współpracy z władzami okupacyjnymi. Okupanci i kolaboranci zreflektowali się też co do kampanii siewnej i usilnie zalecają szefom gospodarstw rolnych wysyłać ludzi w pole i wznawiać prace wiosenno-polowe" – podano.

 • 17:06

  Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn: Dwa miesiące trwa bestialska wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Atakując Ukrainę, Kreml kontynuuje politykę agresji, od lat wymierzoną w inne państwa i narody. Świat musi przeciwstawić się Rosji i wspierać bohaterską walkę Ukraińców. Imperializm rosyjski sam się nie zatrzyma.

 • 17:04

  Rosja przetrzymuje ukraińskich żołnierzy w niewoli w koloniach karnych ogólnego reżimu w obwodzie rostowskim, co jest sprzeczne z konwencję genewską - przekazała rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  Poinformowała, że kolonie karne nie zostały przekształcone w obozy jenieckie. Wcześniej władze w Kijowie podały, że liczba ukraińskich żołnierzy przebywających w niewoli rosyjskiej sięga 700.

 • 16:36

  Trzy osoby, w tym 12-letnie dziecko, odniosły obrażenia na skutek ostrzelania miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim przez siły rosyjskie – poinformował szef policji w tym regionie Wołodymyr Tymoszko.

 • 16:35

  Po sobotnim ataku rakietowym Rosjan na Odessę w szpitalach pozostaje dziesięć osób - poinformował Mykoła Turczyn, lekarz jednego z miejskich szpitali klinicznych. - Wszyscy pacjenci są w stanie stabilnym. Dwóch najmniej poszkodowanych zostanie wypisanych w najbliższych dniach. Wśród leczonych nie ma dzieci – przekazał.

  W wyniku rosyjskiego ostrzału Odessy zginęło osiem osób, a 18 zostało rannych.

 • 16:22

  Z Mariupola nie udało się w niedzielę zorganizować żadnych szlaków humanitarnych - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, obwiniając siły rosyjskie o to, że nie wstrzymały ognia.

  Dodała, że Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna zapewnić utworzenie korytarza humanitarnego z oblężonego przez Rosjan portowego miasta.

 • 16:02

  Jedna mieszkanka wioski Kałynowe w obwodzie charkowskim zginęła na skutek rosyjskiego ostrzału – powiedział szef władz hromady zołocziwskiej Wiktor Kowalenko portalowi Suspilne.

  "Godzinę temu 60-letnia kobieta nie zdążyła dobiec do piwnicy i trafiła pod ostrzał. Dziś w wiosce całkowicie zniszczono dwa budynki, a cztery inne zostały uszkodzone" – powiedział.

 • 16:01

  Módlmy się do zmartwychwstałego Chrystusa, aby kierował ludzkim rozumem tak, by działania wojenne w Ukrainie zostały zakończone - zaapelował w orędziu wielkanocnym zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.Poprosił, by otaczać opieką i pomagać uchodźcom.

 • 16:00

  Ponad 80 procent ukraińskich żołnierzy, którzy zostali ranni na polu walki, powraca później do służby - poinformowała na konferencji prasowej wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

  "To wielkie zwycięstwo naszej medycyny wojskowej, ponieważ odsetek żołnierzy powracających do służby jest nadzwyczaj wysoki. Dobrze to świadczy o jakości leczenia i rehabilitacji".

 • 15:45

  Wojska rosyjskie próbują dobić obrońców kombinatu Azowstal w Mariupolu i ponad 1000 cywilów, którzy tam się schronili – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

  Oznajmił, że trwa prawosławna Wielkanoc, a siły rosyjskie "uruchomiły wszystkie środki, które mają na uzbrojeniu", przeprowadzając na Azowstal ataki lotnicze i artyleryjskie.

  Podobnie jak wcześniej inny doradca prezydenta Mychajło Podolak, zaproponował Rosji, by "pomyślała o resztkach reputacji", a w tym celu niezbędne są trzy "mariupolskie kroki". Po pierwsze - ogłoszenie rzeczywistego wielkanocnego rozejmu w Mariupolu. Po drugie - pilne otworzenie korytarza humanitarnego dla cywilów. Po trzecie - zgoda na "specjalną rundę negocjacji", aby strona ukraińska mogła wyprowadzić z Azowstalu swoich żołnierzy lub wymienić ich za rosyjskich jeńców.

 • 15:42

  Nieokreślona liczba cywilów zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie ługańskim w Ukrainie - poinformował gubernator obwodu Serhij Hajdaj.

 • 15:32

  Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko oświadczył, że wypowiedź szefa dyplomacji Austrii Alexandra Schallenberga, który zakwestionował kandydowanie Ukrainy do UE, jest krótkowzroczna i nie odpowiada interesom zjednoczonej Europy.

  Nikołenko powiedział agencji Interfax-Ukraina, że MSZ w Kijowie jest rozczarowane stanowiskiem austriackiego ministra.

  Przypomniał, że MSZ Ukrainy mówiło wcześniej, iż cena, jaką naród ukraiński płaci za błędy wielu rządów europejskich, jest zbyt wysoka. Rządy te "nieobiektywnie postrzegają rzeczywistość", co już doprowadziło do osłabienia Europy "i dało Rosji możliwość osłabienia stabilności w UE" - powiedział rzecznik.

 • 15:12

  18 tys. koszyczków wielkanocnych poświęcono na dworcach w różnych miejscach Ukrainy - poinformowało biuro prasowe ukraińskich kolei na Telegramie.

  "To znak naszej miłości do Ukraińców i wiary w Zmartwychwstanie Pańskie, po którym na pewno odrodzi się i odbuduje nasza wolna, zwycięska, wspólna Ukraina" – napisano w komunikacie kolei.

 • 14:24

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem przekazał, że jednym z jej tematów była kwestia ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola.

  We wpisie na Twitterze poinformował, że rozmowa dotyczyła także gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, zagrożonego z powodu zablokowania żeglugi na Morzu Czarnym.

 • 14:04

  Bitwa o Donbas zakończy się w ciągu 2-3 tygodni od jej rozpoczęcia - ocenił w opublikowanej rozmowie z portalem Meduza Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "W ciągu dwóch-trzech tygodni zakończy się ta ofensywa. A wraz z nią, całkiem możliwe, zakończy się aktywna faza wojny, bo rosyjskie wojska nie mają już czym atakować" - stwierdził.

  "To, co zebrali teraz - to przedostanie rezerwy operacyjne. Jest jeszcze w okolicy Biełgorodu - Wałujek około 15 tysięcy wojska. Ale to nieszczęśnicy, którzy wyszli spod Kijowa, Sum i Czernihowa - mają psychikę rozstrzelanych. Bardzo nie chcą walczyć" - dodał doradca Zełenskiego.

 • 13:47

  W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy dwóch małych braci spędziło samotnie tydzień w domu pod ciągłym rosyjskim ostrzałem - podał portal Suspilne.

  Czteroletni Mychajło i jego parę lat starszy brat Jason próbowali samodzielnie przygotowywać posiłki i wykonać postawione im przez matkę zadanie: by nie zostawiać domu na pastwę losu - relacjonuje portal. Jedzenie przynosili im sąsiedzi.

  Według Jasona ich mama tydzień wcześniej wyszła do miasta i nie wróciła. Nie ma z nią kontaktu.

 • 13:38

  Turcja jest gotowa udzielić wszelkiej możliwej pomocy w procesie negocjacyjnym między Ukrainą a Rosją - powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zelenskiemu podczas rozmowy telefonicznej.

 • 13:29

  Rosja stara się wyludnić wschód Ukrainy, poprzez intensywne ataki wysyła sygnał "poddajcie się, albo zostaniecie zniszczeni" - powiedział w wywiadzie dla CNN doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Tymofij Myłowanow.

  "Sądzę, że sygnał jaki wysyłają jest bardzo jasny. Jeśli poddacie się, jak Krym w 2014 roku, nic się wam nie stanie. (...) Jeśli będziecie się opierać, jak Donbas, jak wschód Ukrainy, to zostaniecie zniszczeni. Nie ma znaczenia, czy jesteście wojskowymi, czy cywilami" - ocenił doradca Zełenskiego.

 • 13:13

  W podziemiach soboru Narodzenia Pańskiego w Siewierodoniecku, kilkakrotnie od początku wojny ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie, odbyły się nabożeństwa wielkanocne - poinformowały władze obwodu ługańskiego.

  Na sobór w Siewierodoniecku czterokrotnie od 24 lutego spadły pociski. Świątynia służyła jako schron dla wielu mieszkańców. Po raz ostatni wojska rosyjskie ostrzelały sobór przed tygodniem, w prawosławną Niedzielę Palmową.

 • 11:19

  W niedzielę rano, kiedy w Kościołach wschodnich obchodzona jest Wielkanoc, w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej w obwodzie donieckim zginęły dwie dziewczynki - w wieku 14 i pięciu lat - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

  "Życie dwojga dzieci z oczeretyńskiej hromady (gminy) zabrali rosyjscy okupanci w ten wielkanocny poranek" - napisał Kyryłenko w komunikatorze Telegram. Jak przekazał, dom, w którym mieszkała ich rodzina, został zniszczony. Nie sprecyzował, jaką bronią posłużono się do ataku.

  "Za zbrodnie, jakich dopuszczają się okupanci na naszej ziemi, nie będzie przebaczenia - ani od Boga, ani od ludzi" - czytamy we wpisie Kyryłenki.

 • 11:10

  Jest Wielkanoc, a rosyjskie ataki na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu nie ustają - zaznaczył w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Wezwał Rosję do ogłoszenie prawdziwego wielkanocnego rozejmu w Mariupolu.

 • 11:10

  Mieszkańcy bloku w Odessie, ostrzelanego w sobotę przez Rosjan, opowiedzieli reporterom o pierwszych chwilach po ostrzale. Epicentrum wybuchu pocisku było mieszkanie, w którym zginęła kobieta z matką i zaledwie trzymiesięczną córeczką. Ludzie zostali uwięzieni w mieszkaniach.

  "Wszystko było w dymie. W mieszkaniu był mój syn, który teraz jest w szpitalu, ma zszywaną rękę i wyjmowane szkło. Wybiegł po prostu w majtkach, nie wiem, jak mu się to udało" - opowiada jedna z kobiet, cytowana przez agencję UNIAN.

  W relacjach, opublikowanych na komunikatorze Telegram, mieszkańcy mówią, że gdy schodzili na dół, "schody były zakrwawione, ludzie siedzieli we krwi". Rannych znoszono na noszach.

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietami cruise na budynek mieszkalny w Odessie (23 kwietnia)

 • 11:04

  Wojska rosyjskie będą usiłowali wziąć głodem zakłady metalurgiczne Azwostal, które stały się ostatnim bastionem oporu obrońców Mariupola - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). W kompleksie przemysłowym przebywa kilkuset żołnierzy i cywilów.

  Według ISW w Azowstalu, który znajduje się w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, zaczyna brakować wody i żywności. Władze Ukrainy wielokrotnie apelowały o zawieszenie broni, które pozwoliłoby ewakuować z kompleksu ludność cywilną.

  Zakłady Azowstal to ostatni ukraiński bastion w Mariupolu

 • 10:23

  Wojsko rosyjskie straciło podczas dwóch miesięcy inwazji na Ukrainę około 21,8 tys. żołnierzy - oświadczył w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie stracili też 873 czołgi, 2238 pojazdów opancerzonych, 179 samolotów i 154 śmigłowce.

 • 8:49

  Według oficjalnych danych przez zbrojną agresję Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 213 dzieci, a 389 zostało rannych - poinformowało w niedzielę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  To dane według stanu z niedzieli rano - dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Nie są to ostateczne szacunki - trwa ustalanie informacji w sprawie poszkodowanych dzieci na terytoriach, na których toczą się aktywne działania bojowe, oraz na terenie tymczasowo okupowanym przez Rosjan i uwolnionym z ich rąk - podkreślono.

  Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim.

  Dzieci w podziemnym schronie zakładów Azowstal

 • 8:48

  Opór sił ukraińskich w Donbasie jest silny, a choć Rosja uzyskała pewne zdobycze terytorialne, odbyło się to kosztem znacznych strat - przekazało w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Ukraina odparła w tym tygodniu liczne rosyjskie ataki wzdłuż linii kontaktu w Donbasie. Mimo że Rosja uzyskała pewne zdobycze terytorialne, opór ukraiński był silny na wszystkich osiach i spowodował znaczne straty dla sił rosyjskich. Słabe morale Rosjan i ograniczony czas na odbudowę, ponowne wyposażenie i reorganizację sił po wcześniejszych ofensywach prawdopodobnie ograniczają rosyjską skuteczność bojową" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:11

  Osiem osób zginęło w dokonanych przez wojska rosyjskie ostrzałach miejscowości w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef obwodu Serhij Hajdaj na komunikatorze Telegram.

 • 8:11

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił w niedzielę odezwę do narodu z okazji Świąt Wielkanocnych.

  - Rok temu obchodziliśmy Wielkanoc w domach przez pandemię. W tym roku znowu świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa nie tak jak zwykle przez inny wirus. Przez dżumę o nazwie wojna - podkreślił Zełenski. Jak dodał, "ubiegłoroczne i obecne zagrożenie łączy jedno: nic nie jest w stanie pokonać Ukrainy".

  Szef państwa zaznaczył, że Wielkanoc daje nadzieję i wiarę w to, że "światło przezwycięży ciemność, dobro przezwycięży zło, życie przezwycięży śmierć i z pewnością - zwycięży Ukraina".

  - W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę: by spełniło się nasze wielkie marzenie, by nastąpił wielki dzień, kiedy na Ukrainie zapanuje wielki pokój, a wraz z nim wieczna zgoda i pomyślność - powiedział prezydent w odezwie z Soboru Mądrości Bożej w Kijowie.

 • 8:09

  W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy przez całą noc trwał rosyjski ostrzał miejscowości niezajętych dotąd przez wojska rosyjskie. Trwają walki w Rubiżnem i Popasnej - poinformował w niedzielę szef obwodu Serhij Hajdaj.

 • 7:06

  Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I wezwał podczas nabożeństwa wielkanocnego w Stambule w nocy z soboty na niedzielę do natychmiastowego zakończenia wojny w Ukrainie, która godzi w godność człowieka i jest prowokacyjnym pogwałceniem Bożego przykazania miłości bliźniego.

 • 7:06

  Aktualna sytuacja na froncie - podsumowanie:

  • Rosja rozlokowała w obwodzie biełgorodzkim, 60 km od ukraińskiej granicy, wyrzutnie pocisków Iskander - podaje w niedzielę Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.
  • Rosjanie zaktywizowali działania ofensywne i szturmowe w kierunku Siewierodoniecka, Kurachowki i Popasnej - czytamy w komunikacie sztabu.
  • W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokadę ukraińskich sił w okolicy zakładów Azowstal. Prowadzone są naloty, w tym przy wykorzystaniu samolotów dalekiego zasięgu. Siły przeciwnika wykorzystują kolej do logistycznego zabezpieczenia wojsk - dodano.
  • W ciągu minionej doby ukraińskie siły zniszczyły siedemnaście celów powietrznych: dziewięć bezzałogowców, trzy samoloty i pięć pocisków manewrujących.
  • W obwodzie donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły 12 ataków rosyjskich. Zniszczono m.in. cztery czołgi, 15 wozów bojowych i pięć systemów artyleryjskich.
 • 7:04

  Trzy osoby zginęły we wsi Kamjanske w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy w wyniku ostrzału artyleryjskiego - poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu. Do ataku sił rosyjskich doszło w sobotę po południu.

 • 5:58

  Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres uda się w poniedziałek do Ankary, gdzie ma spotkać się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Następnie we wtorek poleci do Moskwy, gdzie spotka się z Władimirem Putinem i zje "roboczy lunch" z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Ostatnim przystankiem jego podróży będzie Kijów, gdzie Guterres przybędzie w czwartek. W planach ma spotkanie z prezydentem Zełenskim i szefem MSZ Dmytro Kułebą - podało biuro Sekretarza Generalnego ONZ.

 • 5:43

  Rosja wzowiła atak na zakłady Azowstal - ostatni bastioń ukraińców w Mariupolu, w którym ukrywają się setki cywilów - donosi Reuters.

 • 4:56

  Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały kontrolę nad ośmioma osadami w obwodzie chersońskim poinformował w niedzielę Ukrinform cytując komunikat Dowództwa Operacyjnego "Południe" zamieszczony na Facebooku.

  "W rejonie Chersonia w przededniu fałszywego 'referendum' wróg próbował atakować. Nieprzyjacielskie próby szturmu Ołeksandrywki i Tawriji zakończyły się niepowodzeniem. Nie powiodły się także próby zajęcia Mikołajówki. Ataki wroga zostały odparte ogniem artyleryjskim.Nasze jednostki odzyskały kontrolę nad ośmioma osadami w rejonie Chersonia ważnymi z punktu widzenia rozlokowania stanowisk obserwacyjnych" – informuje Dowództwo Operacyjne "Południe".

 • 4:47

  Ponad 600 osób zostało ewakuowanych w sobotę z obwodu chersońskiego do Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim poinformował Ukinform cytując zamieszczony w Telegramie komunikat władz lokalnych.

 • 4:43

  Podczas ostatniej doby jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych Ukrainy uderzyły w 17 celów, w tym trzy samoloty i pięć pocisków manewrujących informuje Ukrinform cytując komunikat Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy zamieszczony w niedzielę w Telegramie.


 • 4:42

  W obwodzie charkowskim siły obrony powietrznej w sobotę zniszczyły dwa wrogie samoloty informuje Ukrinform cytując informacje Wschodniego Dowództwa Powietrznego zamieszczone na Facebooku.

 • 4:41

  Ukraina oskarża Rosję o zamiar wcielania do wojska cywilów z okupowanych terenów, co byłoby naruszeniem Czwartej Konwencji Genewskiej, która zabrania tego typu działań - przekazało w sobotę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

Autorka/Autor:mp, pp

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wolfgang Schwan / Anadolu / Abaca / PAP

Tagi:
Raporty: