Niemcy wysyłają broń na Ukrainę i żołnierzy na Litwę. Scholz: NATO nie zaangażuje się militarnie

Źródło:
PAP

Agencja dpa informuje, że wysłana przez Niemcy broń przeciwpancerna została w środę dostarczona do Ukrainy. Wkrótce wyruszą też konwoje z pomocą dla Ukrainy i dla uchodźców wojennych. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że NATO nie zaangażuje się militarnie na Ukrainie.

W sobotę rząd federalny ogłosił, że wesprze ukraińskie siły zbrojne, wysyłając Ukrainie 500 rakietowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej. Broń ta dotarła do Ukrainy w środę.

"Atak Rosji oznacza punkt zwrotny. Naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ukrainę w jej obronie przed najeźdźcą - armią Putina" - uzasadniał kanclerz Olaf Scholz decyzję rządu.

Także w środę dodatkowe siły Bundeswehry dołączyły do grupy bojowej NATO, stacjonującej na Litwie. Jednostka, dowodzona jest przez Niemcy, ma zostać wzmocniona w najbliższym czasie w sumie o 350 żołnierzy. Pierwsi z nich przybyli do litewskiego Rukłe w połowie lutego.

Z Niemiec wyruszą konwoje z pomocą dla Ukrainy

Wkrótce z Niemiec mają wyruszyć pierwsze zorganizowane przez rząd konwoje z pomocą dla Ukrainy i dla uchodźców wojennych w krajach graniczących z Ukrainą. Według informacji agencji dpa, trwają również prace nad tym, aby ranni ze strefy działań wojennych mogli być leczeni w niemieckich szpitalach.

Z Niemiec na Ukrainę mają zostać dostarczone między innymi agregaty prądotwórcze, apteczki dla żołnierzy oraz inne materiały medyczne. Dostawy pomocy dla Ukrainy nie mają być przewożone przez granicę niemieckimi ciężarówkami, ale odbierane w krajach sąsiednich.

Scholz: NATO nie zaangażuje się militarnie na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, składając pierwszą wizytę w Izraelu, oświadczył w środę w Jerozolimie, że NATO nie zaangażuje się militarnie na Ukrainie. Zachód zapewni wsparcie, ale nie będzie ono gorączkowe - zapowiedział.

Scholz odniósł się również do wtorkowego ataku sił rosyjskich w pobliżu Babiego Jaru, miejsca pamięci masowych mordów dokonywanych na Żydach przez Niemców podczas II wojny światowej. Powiedział: - Poruszył mnie on dzisiaj podczas wizyty w Yad Vashem.

- Dlatego mówimy jasno: utrzymanie pokoju w Europie oznacza utrzymanie suwerenności i granic krajów - podkreślił niemiecki kanclerz.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO:

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Tagi:
Raporty: