Enerhoatom: zajęli elektrownię, teraz zaminowali brzeg zbiornika

Autor:
tas/
tam
Źródło:
PAP

Czwartek jest piętnastym dniem ataku Rosji na Ukrainę. W tym dniu ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że rosyjskie wojska okupacyjne zaminowały brzeg zbiornika kachowskiego na Dnieprze, tuż obok zajętej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

"Rosyjscy okupanci, którzy zajęli Zaporoską Elektrownię Atomową, zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego, który graniczy z elektrownią jądrową" - podał w czwartek koncern Enerhoatom w serwisie Telegram.

Więcej szczegółów Enerhoatom nie przekazał.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko oświadczył w nocy z wtorku na środę, że będący zakładnikami Rosjan pracownicy elektrowni atomowej w Zaporożu (największej w Europie) są poddawani torturom i wymusza się na nich deklaracje, które Kreml chce wykorzystać w celach propagandowych. Przetrzymywanych jest ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy. Nie mogą oni opuszczać obiektu od 24 lutego, kiedy po ataku Rosji na Ukrainę obiekt zajęły siły rosyjskie.

Czytaj też: MSW Ukrainy: kierujemy Zaporoską Elektrownią Atomową, ale teren obiektu kontrolują Rosjanie

Odcięte sieci komórkowe i internet

Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) informowała, że personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej dalej pracuje, jednak kierownictwo działa pod kierunkiem dowódcy sił rosyjskich. W komunikacie agencji podano, że siły rosyjskie odcięły niektóre sieci komórkowe i internet, utrudniając tym samym kontakt z elektrownią.

"Kierownictwo i personel muszą mieć możliwość wykonywania swoich podstawowych zadań w stabilnych warunkach, bez nadmiernych ingerencji i nacisków z zewnątrz" - podkreślił w oświadczeniu szef MAEA Rafael Grossi.

Czytaj też: Reakcje na ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Atak pokazuje bezmyślność tej wojny"

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości