Jeszcze w niedzielę Biały Dom nie wykluczał, że do takiego spotkania może dojść, ale cytowany w poniedziałek przez irańską telewizję rzecznik MSZ Iranu nie widzi takiej możliwości. Według niego podczas zbliżającej się sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku nie dojdzie do spotkania prezydentów Iranu i USA, Hasana Rowhaniego i Donalda Trumpa.
- Takiego spotkania nie ma w naszej agendzie (...). Takie spotkanie się nie odbędzie - powiedział Abbas Musawi.
Ponownie odparł zarzuty, jakoby Iran odegrał jakąkolwiek rolę w sobotnich atakach na instalacje naftowe koncernu ARAMCO w Arabii Saudyjskiej. - Te zarzuty potępiamy jako nieakceptowalne i całkowicie bezpodstawne - powiedział rzecznik MSZ Iranu. Natomiast rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei zadeklarował, że jego kraj jest gotowy do współpracy z ONZ i wszystkimi państwami dążącymi do pokoju i stabilności w Jemenie i całym regionie.
Celem sobotniego ataku były dwie instalacje naftowe w mieście Bukajk i Churajs, na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Do ataku przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, który walczy w Jemenie z siłami rządowymi, które z kolei wspiera koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Huti twierdzą, że do ataku użyli dronów.
Wysoki rangą urzędnik USA w rozmowie z agencją Reutera mówił jednak, że zakres i precyzja sobotniego ataku na saudyjskie obiekty naftowe wskazują, że został on przeprowadzony z Iranu, a nie Jemenu. Dodał, że nie ma wątpliwości, iż odpowiedzialny jest za to Iran.
Już w sobotę o atak na saudyjskie rafinerie oskarżył Iran szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. W niedzielę na Twitterze prezydent Trump zagroził uderzeniem odwetowym, jednak nie sprecyzował, kogo USA uważają za sprawcę ataku.
Grożą kolejnym atakiem
Huti w poniedziałek ogłosili na Twitterze, że saudyjskie instalacje naftowe koncernu Aramco wciąż pozostają celem oraz że mogą zostać zaatakowane "w każdej chwili". Ostrzegli cudzoziemców, by opuścili zagrożone tereny. Rzecznik Hutich Jahja Sarea wezwał też Arabię Saudyjską, by wstrzymała "agresję i blokadę Jemenu".
Na skutek ataku na instalacje naftowe wydobycie saudyjskiej ropy zmniejszyło się o połowę, co spowodowało wzrost cen tego surowca. W niedzielę, po oszacowaniu strat, koncern Aramco zapowiedział, że do poniedziałkowego wieczoru będą w stanie jedynie częściowo przywrócić produkcję.
Autor: mtom / Źródło: PAP