Atak na port w Sewastopolu. Pożar w stoczni, uszkodzony okręt podwodny i duża jednostka desantowa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W środę rano Ukraina przeprowadziła atak na port w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Rosyjskie władze poinformowały, że Ukraińcy użyli dziesięciu pocisków manewrujących oraz trzech dronów morskich. W wyniku ataku doszło do pożaru miejscowej stoczni i uszkodzone zostały dwa rosyjskie okręty: duża jednostka desantowa oraz okręt podwodny - powiadomił przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy.

W Sewastopolu, gdzie znajduje się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, słychać było w nocy i nad ranem odgłosy co najmniej dziesięciu silnych eksplozji.

Rosyjskie ministerstwo obrony w oświadczeniu zamieszczonym na Telegramie podało, że siedem rakiet zostało zestrzelonych przez rosyjskie systemy obrony powietrznej, a wszystkie trzy łodzie zostały zniszczone przez statek patrolowy. "W wyniku trafienia wrogimi rakietami manewrującymi dwa remontowane okręty zostały uszkodzone" – podał resort, nie precyzując, co to za okręty. Według gubernatora Sewastopola z nadania Moskwy Michaiła Razwożajewa, ukraiński atak powietrzny wywołał także pożar w stoczni, a ranne zostały co najmniej 24 osoby.

Doszło również do ataku dronów morskich na zgrupowanie rosyjskich okrętów znajdujących się na morzu. Kreml utrzymuje, że wszystkie bezzałogowce zniszczono - przekazał portal Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda.

Kijów potwierdza przeprowadzenie ataku

Informacje o ataku potwierdziła strona ukraińska. - W nocy z wtorku na środę przeprowadziliśmy atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Operacja skutkowała uszkodzeniem dwóch rosyjskich jednostek: dużego okrętu desantowego oraz okrętu podwodnego - powiadomił w rozmowie z portalem Hromadske przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.

Nie podano żadnych dalszych szczegółów na temat uszkodzonych jednostek. W ocenie kanału na Telegramie SHOT celem ataku stały się okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem, które znajdowały się w remoncie - czytamy na łamach Hromadskego.

Jak przypomina agencja Reutera, stocznia w zaanektowanym przez Rosję Sewastopolu ma strategiczne znaczenie. Remontowane oraz budowane są w niej okręty wchodzące w skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, która regularnie przeprowadza ataki na Ukrainę.

Ataki na Krym

Poczynając od sierpnia 2022 roku, na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.

Władze w Kijowie otwarcie przyznają się do części spośród tych operacji. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na most Krymski w październiku 2022 roku i w lipcu 2023.

CZYTAJ WIĘCEJ: Służby bezpieczeństwa przyznały się do ataku na most Krymski i pokazały nagranie Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock