Artykuł dyktatora przed wizytą u drugiego dyktatora. "Nasi przyjaciele bardzo skutecznie bronią swoich interesów"

Źródło:
PAP
Kim Dzong Un dostał luksusową limuzynę w prezencie od Władimira Putina
Kim Dzong Un dostał luksusową limuzynę w prezencie od Władimira Putina
Reuters Archiwum
Kim Dzong Un dostał luksusową limuzynę w prezencie od Władimira Putina Reuters Archiwum

Jesteśmy głęboko przekonani, że wspólnymi siłami przeniesiemy dwustronną współpracę na wyższy poziom - napisał Władimir Putin w artykule opublikowanym w północnokoreańskiej prasie. Dyktator po raz pierwszy od 24 lat odwiedzi Pjongjang. Podziękował Kim Dzong Unowi za "zdecydowane poparcie" w wojnie w Ukrainie.

W artykule opublikowanym we wtorek na pierwszej stronie oficjalnej partyjnej gazety "Rodong Sinmun" rosyjski dyktator Władimir Putin napisał, że oba kraje opracują alternatywne, "niekontrolowane przez Zachód" systemy handlu i wzajemnych rozliczeń oraz wspólnie stawią opór "jednostronnym i nielegalnym" restrykcjom Zachodu.

"Jesteśmy głęboko przekonani, że wspólnymi siłami przeniesiemy dwustronną współpracę na wyższy poziom", co przyczyni się do wzmocnienia suwerenności obu krajów oraz pogłębienia stosunków gospodarczych między nimi - napisał Putin.

"Bardzo doceniamy, że KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) zdecydowanie wspiera specjalną operację wojskową Rosji w Ukrainie, wyrażając solidarność z nami w najważniejszych kwestiach międzynarodowych oraz prezentując (...) wspólne stanowisko w ONZ" - dodał.

Władimir Putin i Kim Dzong Un (zdjęcie archiwalne)PAP/Newscom

"Cieszymy się, że nasi przyjaciele z KRLD bardzo skutecznie bronią swoich interesów pomimo amerykańskiej presji gospodarczej, prowokacji, szantażu i gróźb militarnych, które trwają od dziesięcioleci" - napisał Putin, odnosząc się do rozwoju programu nuklearnego i rakietowego Pjongjangu.

Pogłębione relacje Rosji i Korei Północnej

W ostatnich miesiącach relacje między Rosją i Koreą Północną pogłębiły się na wielu płaszczyznach.

Kim Dzong Un, który niezmiernie rzadko odbywa podróże zagraniczne, we wrześniu 2023 roku odwiedził Władywostok, gdzie spotkał się z Putinem. Resort obrony Korei Południowej oszacował pod koniec lutego, że od tamtego spotkania Korea Północna wysłała do Rosji około 6,7 tysiąca kontenerów z amunicją, którą wojsko rosyjskie wykorzystuje na wojnie z Ukrainą.

CZYTAJ TEŻ: Stoltenberg: w NATO rozmawiamy o odstraszaniu bronią nuklearną Rosji i Chin

W ramach rozpoczynającej się we wtorek wizyty Putina w Korei Północnej rosyjski przywódca spotka się w środę z Kim Dzong Unem. Będzie to pierwsza wizyta Putina w tym kraju od lipca 2000 r., kiedy odbył rozmowy z ówczesnym przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Ilem, ojcem Kim Dzong Una.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ALEXEY MAISHEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL/PAP/EPA