Archie odłączony od aparatury. 12-letni chłopiec zmarł

Źródło:
PAP

Archie Battersbee, 12-letni angielski chłopiec, który wskutek nieszczęśliwego wypadku doznał poważnego uszkodzenia mózgu, zmarł w sobotę po tym, jak odłączono mu aparaturę podtrzymującą życie. Los chłopca był przez ostatnie tygodnie przedmiotem głośnej batalii prawnej.

- Taki piękny mały chłopiec i walczył do samego końca - powiedziała przed Royal London Hospital, gdzie Archie przebywał od prawie czterech miesięcy, jego matka Hollie Dance.

Dodała, że jest dumna z bycia jego matką.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rodzice 12-latka proszą sąd, by pozwolił chłopcu umrzeć "z godnością" w hospicjum

Walka o życie Archiego

Archie Battersbee pozostawał nieprzytomny od 7 kwietnia, kiedy matka znalazła go w ich domu w Southend w południowo-wschodniej Anglii. Przypuszcza ona, że jej syn brał udział w prowadzonym w mediach społecznościowych wyzwaniu polegającym na jak najdłuższym odcięciu dopływu tlenu. Od czasu przewiezienia do szpitala w Londynie chłopiec był podłączony do aparatury podtrzymującej życie.

Lekarze, którzy zajmowali się chłopcem, uważali, że nastąpiła u niego śmierć pnia mózgu i dalsze podtrzymywanie życia nie leży w jego najlepszym interesie. Przekonywali, że powinien zostać odłączony od aparatury.

Jego rodzice, Hollie Dance i Paul Battersbee, chcieli, aby leczenie było kontynuowane, i wskazywali, że jego serce nadal bije, a wcześniej w pewnym momencie chwycił rękę matki. Jednak na podstawie przeprowadzonych testów lekarze uznali, że nie ma szans, by kiedykolwiek odzyskał świadomość.

Na podstawie tych testów sędziowie orzekli, że w najlepszym interesie chłopca jest odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie. Jego rodzice zaskarżyli tę decyzję na wszystkich możliwych szczeblach, z Sądem Najwyższym włącznie, ale nie została ona zmieniona. Próbowali także skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który jednak jej nie przyjął. Później wnioskowali o to, żeby przenieść syna do hospicjum, ale na to też sąd się nie zgodził.

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP