Andrzej Poczobut przez 30 dni był w karcerze. "Mimo lata było tam tak chłodno, że budził się z zimna"

Źródło:
PAP
Zaniewski: od 6 lipca nie mamy żadnych informacji o Andrzeju Poczobucie
Zaniewski: od 6 lipca nie mamy żadnych informacji o Andrzeju PoczobucieTVN24
wideo 2/4
Zaniewski: od 6 lipca nie mamy żadnych informacji o Andrzeju PoczobucieTVN24

Więzień polityczny, dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi Andrzej Poczobut był przez 30 dni w karcerze – przekazała w sobotę jego żona Oksana. Dodała, że trafił tam prosto z kwarantanny. Wcześniej informowała już, że od tygodni nie dostaje od męża listów.

"Przyszedł list. 30 dób Andrzej Poczobut był w karcerze, gdzie trafił prosto z kwarantanny. Mimo lata było tam tak chłodno, że budził się z zimna" – napisała w sobotę na Facebooku Oksana Poczobut, żona aktywisty.

Już wcześniej informowała, że od trzech tygodni nie otrzymuje listów od męża. Także wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski mówił pod koniec lipca, że ma "bardzo niepokojące wiadomości". - Od 6 lipca Andrzej po prostu zniknął. Nie mamy o nim żadnych informacji. Nie dochodzą listy. Został pozbawiony prawa do przesyłki, prawa do telefonu, prawa do spotkania z rodziną - poinformował Zaniewski.

Około półtora miesiąca temu Poczobut został przewieziony do miejsca odbywania kary, czyli kolonii karnej w Nowopołocku na północy Białorusi.

Google Maps

Polityczny wyrok białoruskiego reżimu wobec Andrzeja Poczobuta

Wyrok ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla Andrzeja Poczobuta ogłosił 8 lutego sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego Dzmitryj Bubienczyk.

W uznanym za polityczny procesie, który trwał od 16 stycznia, władze zarzuciły Poczobutowi, obywatelowi Białorusi i działaczowi polskiej mniejszości "podżeganie do nienawiści", a jego działaniom - polegającym na kultywowaniu polskości i publikowaniu artykułów w mediach - przypisano znamiona "rehabilitacji nazizmu". Poczobut był również oskarżony o wzywanie do działań na szkodę Białorusi. W maju Sąd Najwyższy odrzucił apelację Poczobuta i utrzymał wyrok w mocy.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego – za motywowane politycznie. Polskie władze domagają się uwolnienia Poczobuta i oczyszczenia go z politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. MSZ RP wielokrotnie zapewniało, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BELTA.BY