Stany Zjednoczone zdecydowanie ograniczyły ilość nalotów samolotów bezzałogowych w Pakistanie po tym, gdy Islamabad poprosił o ich wstrzymanie na czas rozmów pokojowych z miejscowymi talibami - podał "Washington Post".
- O to poprosili, a my nie powiedzieliśmy im nie - cytuje "WP" amerykańskiego oficjela. Formalnego porozumienia w tej sprawie jednak nie ma, bo - jak mówi urzędnik - sprawa negocjacji Islamabadu z talibami jest wewnętrzną sprawą Pakistanu.
Jak pisze dziennik, przerwa w atakach nastąpiła po śmierci w listopadzie 2013 r. w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego ówczesnego tallibów (Tahreek-e-Pakistan) Hakimullaha Mehsuda.
Śmierć Mehsuda w ataku dronów pakistańskie MSW uznało za "sabotowanie" procesu pokojowego, a premier Nawaz Sharif konsekwentnie powtarza, że chce zakończenia programu ataku bezzałogowców. Opinie na temat dronów wśród samych Pakistańczyków są jednak podzielone. Część społeczeństwa popiera je, twierdząc, że są o wiele bardziej precyzyjne i skuteczne niż tradycyjne operacje wojskowe przeciw talibom. Inni wskazują jednak, że ataki dronów powodują ofiary wśród cywilów, wywołują strach u mieszkańców i są dokonywane z naruszeniem suwerenności terytorialnej Pakistanu.
Nie jest pewne, czy przerwa w nalotach przyczyni się w jakikolwiek sposób do postępu rozmów pokojowych między rządem a talibami. Sharif w zeszłym tygodniu zapowiadał co prawda, że chce dać "jeszcze jedną szansę" rozmowom pokojowym, którzy uaktywnili się po śmierci Mehsuda, ale pierwsze spotkanie delegacji obu stron przewidziane na wtorek w Islamabadzie nie doszło do skutku.
Ile ofiar?
Nie więcej niż cztery osoby cywilne zginęły w Pakistanie w 2013 r. w atakach samolotów bezzałogowych (dronów) przeprowadzanych na zlecenie służb wywiadowczych USA - informuje
Według Biura Dziennikarstwa Śledczego (BiJ), organizacji non profit z siedzibą w Londynie, w Pakistanie w 2013 r. w atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych zginęły nie więcej niż cztery osoby. Łącznie w ubiegłym roku Biuro doliczyło się 27 operacji z użyciem dronów, w których zginęło w sumie od 112 do 193 osób.
W zamachach w Pakistanie wciąż giną ludzie. Wtorkowy był wymierzony w peszawarskich szyitów.
Autor: mtom / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: USAF