Jest symbolem palestyńskiego oporu. Ahed Tamimi może wyjść na wolność

Źródło:
PAP, The Guardian

Wśród 50 palestyńskich więźniów wyznaczonych do wypuszczenia w ramach porozumienia z Izraelem o wymianie zakładników i zawieszeniu broni znalazła się znana aktywistka Ahed Tamimi – informuje "Guardian". Kobieta została zatrzymana trzy tygodnie temu podczas nalotu na okupowany Zachodni Brzeg.

Tamimi "została aresztowana pod zarzutem podżegania do przemocy i działalności terrorystycznej, została przekazana izraelskim siłom bezpieczeństwa w celu dalszego przesłuchania" – oświadczył rzecznik armii. Izraelskie media podały, że Tamimi w poście na Instagramie nawoływała do mordowania osadników na Zachodnim Brzegu. Wpis nie jest już dostępny w internecie.

Jej matka, Nariman Tamimi, zaprzecza, jakoby post napisała córka. "Istnieją dziesiątki stron (w internecie) poświęconych Ahed z jej zdjęciem, z którymi nie ma ona żadnego związku" – zaznaczyła.

Tamimi od lat sprzeciwia się izraelskiej okupacji

Ahed Tamimi i członkowie jej rodziny to znani aktywiści, którzy od wielu lat przewodzą ruchowi oporu przeciwko izraelskiej okupacji w wiosce Nabi Salih niedaleko Ramallah. Jej ojciec był wielokrotnie aresztowany przez izraelskie służby, spędził co najmniej cztery lata w więzieniu.

O Ahed świat usłyszał w 2015 roku, gdy internet obiegło wideo, na którym widać, jak próbuje powstrzymać izraelskiego żołnierza przed zatrzymaniem jej młodszego brata. Charakterystyczny wizerunek nastolatki z burzą blond loków stał się symbolem palestyńskiego oporu.

Po raz pierwszy została aresztowana wraz z matką i 20-letnią kuzynką w 2017 roku za spoliczkowanie izraelskiego żołnierza. Miała wtedy zaledwie 16 lat. Postawiono jej 12 zarzutów, w tym napaści, podżegania i dotyczących wcześniejszych przypadków rzucania kamieniami w żołnierzy. Została wtedy skazana na osiem miesięcy więzienia.

Od ataku Hamasu na Izrael 7 października wojsko izraelskie aresztowało około 1740 Palestyńczyków w trakcie nocnych nalotów na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie - podaje serwis Al-Dżazira. Większość z nich aresztowana jest na mocy specjalnego prawa, które pozwala na przetrzymywanie ich bez procesu i postawienia zarzutów.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP, The Guardian