TVN24 | Świat

Talibowie przejęli Talokan. Kontrolują już pięć z 34 afgańskich stolic prowincji

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
karol
Źródło:
PAP

Talibowie zajęli w niedzielę miasto Talokan, stolicę prowincji Tachar na północnym wschodzie Afganistanu - podała agencja AFP. To kolejna stolica prowincji, która została zdobyta przez dążących do przejęcia kontroli nad całym krajem talibów.

Według lokalnych źródeł, na które powołuje się francuska agencja, talibowie zajęli w niedzielę Talokan, stolicę prowincji Tachar. Przejęcie miasta odbyło się "bez większych walk". - Islamscy rebelianci są w całym mieście. Niektórzy strzelają w powietrze, aby uczcić swoje zwycięstwo - powiedział jeden z mieszkańców.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W niedzielę talibowie zdobyli także dwie inne stolice regionów na północy Afganistanu - Kunduz i Sar-e-Pol, a dzień wcześniej Szeberghan i - jak pisze AFP - umocnili swoje wpływy w tej części kraju. Zdobycie Kunduzu, położonego w centrum kraju i oddalonego o 300 km od granicy z Tadżykistanem, ma ogromne znaczenie wizerunkowe dla talibów. Przejęcie kontroli nad tym miastem jest zwycięstwem bez precedensu w marszu talibów po odzyskanie władzy w Afganistanie. Kontrolowanie miasta oznacza również nadzór nad jednym z najważniejszych szlaków przemytu narkotyków w regionie.

Kontrolują pięć z 34 afgańskich stolic prowincji

W piątek talibowie przejęli kontrolę nad pierwszą regionalną stolicą, miastem Zarandż w południowej prowincji Nimruz. Talibowie kontrolują już pięć z 34 afgańskich stolic prowincji.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy talibowie w błyskawicznej ofensywie zbrojnej, którą zaczęli po wyjściu międzynarodowych wojsk z kraju, zajęli rozległe obszary wiejskie, m.in. na południu i zachodzie Afganistanu, oraz kluczowe posterunki graniczne.

Rzecznik talibów powiedział w niedzielę telewizji Al-Dżazira, że nie ma porozumienia z rządem w Kabulu w sprawie zawieszenia broni. Ostrzegł także Stany Zjednoczone przed kolejną interwencją militarną w Afganistanie.

Autor:asty, karol

Źródło: PAP