7 rzeczy, które warto wiedzieć 3 maja: Święto Konstytucji, wykolejony pociąg w Rosji, drakońskie przepisy w Ugandzie

Źródło:
PAP

W rosyjskim obwodzie graniczącym z Ukrainą wskutek wybuchu wykoleił się pociąg towarowy. Izrael i palestyńskie grupy zbrojne w Strefie Gazy zgodziły się na zawieszenie broni. Z kolei szef Pentagonu wysyła żołnierzy na granicę z Meksykiem. Oto sześć rzeczy, które warto dzisiaj wiedzieć.

1. Święto Konstytucji 3 maja

W całym kraju zapowiadane są uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rano - o godzinie 8.30 - w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich oraz admiralskich ośmiu oficerom Wojska Polskiego.

Na Zamku Królewskim odbędą się uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, podczas których prezydent Duda wręczy Ordery Orła Białego. Godzinę później - w południe - przewidziane są z kolei uroczystości na Placu Zamkowym, również z udziałem pary prezydenckiej i premiera. Planowane jest wystąpienie głowy państwa.

W Katowicach świąteczny dzień rozpocznie się złożeniem wieńca pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, odprawiona zostanie msza święta w Archikatedrze Chrystusa Króla, a po niej odbędzie się uroczysty apel z defiladą pododdziałów.

W Krakowie rocznica zostanie uczczona złożeniem kwiatów oraz mszą św. w Katedrze na Wawelu, skąd wyruszy pochód patriotyczny. Wydarzenia zakończy wręczenie przez wojewodę małopolskiego odznaczeń państwowych i aktów nabycia obywatelstwa polskiego.

2. Pociąg towarowy wykoleił się w Rosji

W graniczącym z Ukrainą i Białorusią rosyjskim obwodzie briańskim we wtorek wskutek wybuchu wykoleił się pociąg towarowy - podaje portal Meduza. Dzień wcześniej również w tym regionie z powodu eksplozji wykoleił się białoruski skład przewożący między innymi paliwo.

Rosyjskie koleje państwowe przekazały, że pociąg towarowy wykoleił się z powodu "nielegalnej ingerencji postronnych osób w działanie transportu kolejowego" - pisze Meduza. Wykoleiła się lokomotywa i około 20 wagonów. Według wstępnych informacji nikt nie został ranny.

3. Policja zatrzymała sprawcę masakry w Teksasie

Organy ścigania zatrzymały 38-letniego Francisca Oropesę po trwającej od piątku obławie z udziałem ponad 250 funkcjonariuszy. Mężczyzna jest oskarżony o zabicie pięciu sąsiadów, w tym 8-letniego chłopca.

Sprawca użył karabinu półautomatycznego AR-15, a jego czyn był reakcją na prośbę sąsiadów, by przestał strzelać na swoim podwórku, bo nie mogą uśpić niemowlaków. Odpowiedział, że jest na swojej posesji i "może robić, co chce".

4. Zawieszenie broni po ataku na Strefę Gazy

Po atakach rakietowych ze Strefy Gazy izraelskie siły powietrzne zaatakowały późnym wieczorem we wtorek cele w palestyńskiej enklawie - poinformowała agencja Reutera.

W sumie we wtorek na południowy Izrael wystrzelono 37 rakiet - podał portal Times of Israel. W wyniku ostrzału ze Strefy Gazy 12 cywilów zostało rannych. Zarówno Hamas, jak i Islamski Dżihad wzięły odpowiedzialność za atak.

W środę rano agencja Reutera przekazała, że Izrael i palestyńskie grupy zbrojne w Strefie Gazy zgodziły się na zawieszenie broni.

5. Pentagon wysyła żołnierzy na granicę z Meksykiem

Szef Pentagonu Lloyd Austin zatwierdził wysłanie półtora tysiąca żołnierzy na granicę z Meksykiem, by wspomóc pracę funkcjonariuszy służb granicznych - podał resort. Ma to związek z nadchodzącym złagodzeniem restrykcji na granicy wprowadzonych podczas pandemii.

Jak poinformował rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder, żołnierze mają zostać wysłani na 90 dni, by "wypełnić krytyczne luki". Mają się zajmować monitorowaniem granicy, wprowadzaniem danych i wsparciem pracowników magazynów.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre stwierdziła, że nie będą uczestniczyć w działaniach służb na samej granicy ani wchodzić w kontakt z migrantami. Na granicy już działa 2,5 tysiąca żołnierzy oraz teksańska Gwardia Narodowa.

6. Drakońskie przepisy w Ugandzie

Parlament Ugandy uchwalił jedne z najostrzejszych na świecie przepisów wymierzonych przeciwko osobom LGBTQ. Zapisane są tam między innymi wieloletnie zamykanie w więzieniach czy też kara śmierci.

Policja wstrzymała przemarsz środowisk LGBT w Kampalarze w Ugandzie. Nagrania z września 2016 roku
Policja wstrzymała przemarsz środowisk LGBT w Kampalarze w Ugandzie. Nagrania z września 2016 rokuArchiwum Reuters

Prezydent Yoweri Museveni zażądał złagodzenia niektórych, przyjętych w marcu przepisów, jednak nowa ustawa zachowuje większość tych najsurowszych. Zapisy potępiły między innymi Stany Zjednoczone, Unia Europejska, organizacja Human Rights Watch (HRW) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych.

7. Szef ONZ apeluje w sprawie ataków na media

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w przeddzień Światowego Dnia Wolności Prasy, że media są atakowane w każdym zakątku świata i wezwał wszystkie kraje do zaprzestania ataków "na prawdę i tych, którzy o nią walczą".

Guterres nazwał we wtorek 50-procentowy wzrost liczby zabójstw przedstawicieli mediów w 2022 roku "niewiarygodnym" i podkreślił, że wolność prasy "jest fundamentem demokracji i sprawiedliwości", zaznaczając, że jest ona zagrożona.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP