Z powodu braku dowodów portugalska policja umorzyła śledztwo ws. zaginięcia trzyletniej Brytyjki Madeleine McCann. Śledczy próbowali zgromadzić wystarczający materiał dowodowy, który pozwoliłby wnieść oskarżenie przeciwko rodzicom dziewczynki. Według policji to właśnie oni mogli stać za jej tajemniczym zniknięciem przed 14 miesiącami.

Ludzie spokojnie opalali się obok zwłok dwóch cygańskich nastolatek - ofiar utonięcia. Takie fotografie z plaży Torregaveta, wywołały we Włoszech powszechne oburzenie.

Pierwszy od zakończenia II wojny światowej proces za zbrodnie wojenne w USA rozpoczął się w poniedziałek w bazie Guantanamo na Kubie. Kierowca Osamy bin Ladena, oskarżony o spisek i dostarczenie materiałów terrorystów, może spędzić w więzieniu resztę życia.

Ożywienie współpracy z Ukrainą zapowiedziała Angela Merkel podczas wizyty w Kijowie. Ukraina stara się uzyskać przepustkę do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na szczycie NATO w Bukareszcie, w kwietniu tego roku, to Niemcy należały do największych przeciwników objęcia Ukrainy i Gruzji planem działań na rzecz członkostwa.

Ram Baran Yadav został w poniedziałek pierwszym w historii prezydentem Nepalu - podała telewizja państwowa w Katmandu. Wcześniej, przez 240 lat to himalajskie państwo było królestwem.

Przeciętny Rosjanin prędzej "dostrzega źdźbło w oku bliźniego, niż belkę we własnym" - pisze poniedziałkowy dziennik "Wiedomosti", komentując wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Analityczne Jurija Lewady. Wynika z nich, że Rosjanie uważają siebie za ludzi lepszych od innych.

W mieszkaniu 38-letniej Andrei Curry-Demus policja z Pensylwanii znalazła ciało 18-letniej Kii Johnson. Nastolatka była w ciąży, jednak jej dziecka nie znaleziono. Prawdopodobnie zostało wykradzione przez mordercę.

Funkcjonariusze policji z San Diego udzielili pomocy tonącemu mężczyźnie. Po wyciągnięciu na pokład niedoszły topielec próbował ich zabić.

Rosjanie oddają Chinom 174 km kwadratowe swojego terytorium. Po 40 latach sporów, Pekin i Moskwa doszły wreszcie do porozumienia dotyczącego granicy na rzece Amur.

Barack Obama i John Fitzgerald Kennedy to najlepsi kandydaci na prezydenta USA od 1960 roku - uważa Zbigniew Brzeziński, były doradca ds. bezpieczeństwa Jimmy'ego Cartera. Senator z Illinois i JFK "najlepiej przystawali do swoich czasów" - stwierdził politolog w wywiadzie dla "Financial Times".

Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Barack Obama przybył w poniedziałek do Bagdadu. Przeciwnicy wojny w Iraku mają nadzieję, że potwierdzi swoją obietnicę wycofania wojsk w ciągu 16 miesięcy po objęciu prezydentury.

35-letni ksiądz-alpinista z Polski zginął w niedzielę w rejonie Matterhornu (Alpy Pennińskie) spadając z wysokości 150 metrów - poinformował polski konsulat w Mediolanie.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji Condoleezza Rice zagroziła Iranowi nowymi sankcjami, jeśli nie udzieli "poważnej odpowiedzi" dotyczącej jego programu nuklearnego.

Pekińskie metro w poniedziałek rano przestało wpuszczać pasażerów do wagonów jednej z kluczowych linii. W ramach przygotowań do igrzysk olimpijskich właśnie ograniczono ruch samochodów na ulicach, to zaś spowodowało szturm na podziemną kolejkę.

Benedykt XVI zakończył wizytę w Australii. W ostatnim dniu swego pobytu w Sydney rozmawiał z ofiarami molestowania w australijskim kościele. Było to niezapowiadane wcześniej spotkanie, które, według relacji, przebiegło w klimacie "głębokiego wzruszenia".

Amerykańskie siły powietrzne poinformowały w poniedziałek, że w pobliżu będącej terytorium zamorskim USA wyspy Guam rozbił się bombowiec B-52 z sześcioma osobami na pokładzie.

Kilka milionów Kolumbijczyków uczestniczyło w niedzielę w manifestacjach z okazji kolumbijskiego Święta Niepodległości, żądając uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez lewackich partyzantów.

W Ameryce ogarniętej kryzysem szanse na dobrą pracę dla studentów z Polski maleją z miesiąca na miesiąc. Odczuli to dotkliwie polscy studenci, którzy zostali nabici w przysłowiową "butelkę"

Główny doradca wojskowy Białego Domu, admirał Mike Mullen, przyznał że ewentualny atak USA lub Izraela na Iran niesie ryzyko pogłębienia chaosu na Bliskim Wschodzie. - Martwię się o niezamierzone skutki takiego uderzenia - dodał admirał.