Operacja Minaret. NSA podsłuchiwała Martina Luthera Kinga i Muhammada Alego

Styczeń 1964, Gabinet Owalny w Białym Domu, od lewej Martin Luther King, prezydent Lyndon Johnson, Whitney YoungWhite House

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilowała przywódcę ruchu walczącego o prawa czarnoskórych Amerykanów Martina Luthera Kinga, legendarnego boksera Muhammada Alego oraz szereg innych osób wiązanych z protestami przeciwko wojnie w Wietnamie - wynika z odtajnionych właśnie dokumentów Agencji.

NSA podsłuchiwała także innego lidera ruchu praw człowieka Whitneya Younga oraz dziennikarzy z "New York Times" i "Washington Post". Agencja monitorowała też zagraniczne rozmowy telefoniczne dwóch prominentnych senatorów: demokraty Franka Churcha i republikanina Howarda Bakera.

Operacja Minaret

Większość inwigilowanych była bardzo krytyczna wobec udziału USA w wojnie w Wietnamie. W 1967 r. skala antywojennych protestów była już tak duża, że prezydent Lyndon Johnson polecił służbom specjalnym sprawdzenie, czy niektóre z tych akcji nie są podsycane przez obce rządy.

W ramach Operacji Minaret NSA pracowała wraz z innymi agencjami nad sporządzeniem "listy do obserwacji" krytyków wojny i ich podsłuchiwała. Program był kontynuowany także po objęciu prezydentury przez Richarda Nixona w 1969 r. Dopiero w 1973 r., po aferze Watergate, prokurator generalny Elliot Richardson zamknął program NSA.

Kilku urzędników Agencji określało później ten program jako "niewskazany, jeśli nie w ogóle nielegalny" - wynika z dokumentów.

Operacja Minaret po raz pierwszy została ujawniona już w latach 1970. Jednak wtedy nazwisk podsłuchiwanych nie ujawniono. Dokumenty odtajniono dopiero teraz na wniosek badaczy z George Washington University.

Autor: //gak / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: White House