Bush jedzie do pogorzelców

Spodziewane straty po pożarach w samym tylko hrabstwie San Diego w Kalifornii mogą przekroczyć miliard dolarów - podały w środę źródła oficjalne. Około pół miliona ludzi musi opuścić swoje domy - tak dużej ewakuacji nie było w USA od czasu uderzenia huraganu Katrina. Walka z żywiołem ciągle trwa.

"Krwawy" protest w Kongresie USA

Do nerwowej sytuacji doszło w amerykańskim Kongresie. Wystąpienie sekretarz stanu Condoleezzy Rice przerwała kobieta wymachując jej przed twarzą rękoma pomalowanymi czerwoną farbą, przypominającą krew.

Niedaleko Sumatry zatrzęsła się ziemia

Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło północno-wschodnią część Oceanu Indyjskiego, w okolicach indonezyjskiej wyspy Sumatra. Nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia tsunami.

Kacza klątwa nad Polską?

"Kwa kwa kwa kwa". Co to takiego? Przemówienie. Czyje? Donalda... Francuscy satyrycy ze znanego humorystycznego programu "On va s'gener!" krótkim, ale wymownym dźwiękowo "kwakwakwa" relacjonowali powyborcze przemówienie Donalda Tuska. Platforma z żartu się śmieje i nie zamierza protestować.

"Putin zachowa wpływy"

Prezydent Rosji Władimir Putin zachowa swoje wpływy po zakończeniu drugiej kadencji w roku 2008, lecz nie będzie kierował państwem - wyznał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Niemcy zapłacą za zbrodnie?

Miliona złotych zadośćuczynienia od rządu niemieckiego będzie domagał się 69-letni Gnicjusz Natoniewski, mieszkaniec Lublewa w województwie pomorskim, który w czasie wojny jako małe dziecko był ofiarą pacyfikacji wsi przez hitlerowców.

Irak nie wyda Kurdów

Prezydent Iraku Dżalal Talabani zdementował informacje, że władze w Bagdadzie mogą zgodzić się na przekazanie Turcji kurdyjskich rebeliantów. O takiej możliwości informowały anonimowe źródła w tureckim MSZ.

Więzienia tylko dla cudzoziemców

Wielka Brytania przeznaczyła dwa więzienia wyłącznie dla cudzoziemców - ogłosił brytyjski minister sprawiedliwości David Hanson. Jest to element pilotażowego projektu mającego ułatwić ich deportację po odbyciu przez nich kary lub jeszcze wcześniej.

Centrum Wypędzonych nie jest pewne

Niemiecki rząd uznał doniesienia mediów o porozumieniu w sprawie budowy ośrodka dokumentacyjnego poświęconego Niemcom wysiedlonym po II wojnie światowej za przedwczesne.

Ewa Curie nie żyje

W Nowym Jorku, w wieku 103 lat zmarła Ewa Curie. Była drugą, młodszą córką Marii i Piotra Curie. Przed śmiercią napisała głośną biografię swojej matki. W czasie wojny pisała reportaże. Potem była asystentką sekretarza generalnego NATO.

Ukraina walczy z ksenofobią

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, na polecenie prezydenta Wiktora Juszczenki, tworzy specjalny wydział do walki z ksenofobią i konfliktami na tle narodowościowym - poinformowała rzeczniczka SBU, Maryna Ostapenko.

Miliardowe straty w San Diego

- Według wstępnych szacunków, koszty wynikające tylko z uszkodzeń domów mogą przekroczyć miliard dolarów - oświadczył Ron Lane, koordynator ds. sytuacji kryzysowych.

Amnestia na Białorusi

Parlament Białorusi przyjął w środę ustawę o amnestii, dzięki której nawet 2,5 tysiąca skazanych i przebywających w więzieniu lub areszcie może mieć darowane kary. Wejście ustawy w życie zapowiedziano na początek przyszłego roku - poinformował w środę portal internetowy Telegraf.by.

3... 2... 1... Start!

Chińczycy podjęli "marsz" na księżyc. W ciągu dziesięciu lat chcą zbudować pojazd, który dotrze na "Srebrny Glob" i wróci z próbkami gruntu.

Seryjny morderca skazany

Aleksandr Piczuszkin, seryjny morderca z Rosji, został uznany przez ławę przysięgłych sądu w Moskwie za winnego 48 zabójstw i trzech prób zabójstwa - informują rosyjskie media.

Niemiecka gazeta o "trudnej sytuacji Tuska"

Zdaniem niemieckiej gazety "Sueddeutsche Zeitung" Donald Tusk będzie mógł zaakceptować niemiecką ofertę dotyczącą Centrum Przeciwko Wypędzeniom tylko wtedy, jeśli będzie to korzystne dla Polski.

Tureckie wojska weszły do Iraku

Tureckie samoloty i wojska lądowe przez trzy dni, między niedzielą a wtorkiem, atakowały kurdyjskich rebeliantów na terytorium Iraku - dopiero dziś dowiedziała się agencja Reutera ze źródeł wojskowych w Ankarze.

Po polskich wyborach cieplejszy powiew z Moskwy

Tuż przed szczytem Unia - Rosja, przedstawiciel prezydenta Putina ds. rozwoju kontaktów z Unią Europejską Siergiej Jastrzembski mówi o "ostrożnym optymizmie" w sprawie stosunków na linii Moskwa - Warszawa po wyborach w Polsce. Jak dodaje, Rosja wyraża chęć nawiązania dialogu z nowym rządem Polski.

Tybet: Mnisi wciąż otoczeni w klasztorze

Chińscy żołnierze wciąż otaczają klasztor, w którym buddyjscy mnisi świętowali wręczenie Dalajlamie Złotego Medalu Kongresu USA. Zamknięte są też inne klasztory w Lhasie, gdzie wyrażano radość z powodu uhonorowania przywódcy duchowego Tybetu.

Tajwan: Z pochodniami do ONZ

Nietypowa manifestacja na Tajwanie. Choć to sztafetowy bieg z pochodniami, nie jest częścią sztafety olimpijskiej. Mieszkańcy wyspy w ten sposób przypominają starania Tajwanu o ponowne przyjęcie do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

12 demonstracji dla więźnia sumienia

W 12 miastach świata zaplanowano masowe demonstracje przeciw więzieniu przez władzę Birmy laureatki pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi. 12 nie jest przypadkową liczbą - dziś właśnie mija 12 lat od jej uwięzienia przez juntę rządzącą krajem.

Sun Princess na styk z "wieszakiem"

Dwa i pół metra - jedynie tyle wynosił prześwit między ogromnym statkiem pasażerskim Sun Princess a mostem w Sydney. To największy statek jaki przepłynął pod słynnym mostem, nazywanym "wieszakiem".

Tona kokainy w ciężarówce

Policja w Peru zarekwirowała prawie tonę kokainy. Narkotyki ukryte były w ciężarówce. Zatrzymano pięciu przemytników.

Niespokojna noc w Turcji

Jedna osoba nie żyje, a kolejna jest ranna. To tragiczny bilans starć tureckiej policji ze zwolennikami kurdyjskich separatystów. Na ulicach dwóch miast doszło do zamieszek w reakcji na śmierć 12 tureckich żołnierzy.

Na ulicach Budapesztu znów zawrzało

Węgierska policja rozpędziła ok. 200 zwolenników skrajnej prawicy, domagających się uwolnienia zatrzymanego dzień wcześniej swego przywódcy. Prawicowcy rzucali kamieniami i butelkami w policję, ta odpowiedziała gazem.