Tech
Partner serwisu

Samochód od Apple'a rozpala wyobraźnię. Czy czeka nas rewolucja?

Apple wejdzie na rynek samochodów?Apple

Apple wyprodukuje własny samochód? Na razie to plotki i spekulacje, ale niewykluczone, że gdy znajdzie się w nich ziarno prawdy, to technologiczny gigant zrewolucjonizuje rynek motoryzacji. Jednak, aby do tego doszło, potrzebne są nie tylko gigantyczne pieniądze, ale również odwaga i wizja jaką miał Steve Jobs.

Apple Car, a może iCar - tak może nazywać się samochód, nad którym ma pracować koncern Apple. Świat nowych technologii aż huczy od plotek i spekulacji dotyczących tego, czy firma z Cupertino w Kalifornii faktycznie pracuje nad stworzeniem własnego auta.

Plotka?

Wśród medialnych doniesień pojawiły się informacje (pisały o tym "The Wall Street Journal" i "Bloomberg"), że Apple może wejść na rynek motoryzacyjny w ciągu najbliższych pięciu lat. Według tych informacji koncern zatrudnił już nawet zespół ekspertów, który docelowo ma składać się z 200 osób. Wśród nich są podobno byli pracownicy Forda, General Motors, Tesli, A123 Systems, Autoliv, czy MIT Motorsports. Ich wiedza i doświadczenie przy wsparciu technologicznym i finansowym Apple ma pozwolić na stworzenie własnego pojazdu, a następnie jego masową produkcję.

Apple nie potwierdziło tych informacji, ale wydaje się, że koncern od dawna jest zainteresowany wejściem na rynek motoryzacyjny. Prezes firmy Tim Cook ostatnio zapowiedział wprowadzenie usługi Car Play, która ma być "kluczem do przyszłości". Dzięki temu systemowi kierowcy będą mogli w samochodzie m.in. odbierać sms-y, dzwonić, czy łączyć się z iTunes i słuchać własnej muzyki.

Przyszłość?

Zatem Car Play może być nie tylko "kluczem do przyszłości", ale także pierwszym krokiem do wejścia na rynek motoryzacyjny. Szczególnie, że Apple posiada 170 mld dolarów oszczędności, które co kwartał pęcznieją. Produkcja elektrycznych samochodów, które będą nafaszerowane technologiami inżynierów z Cupertino może być świetną inwestycją na przyszłość i dywersyfikacją biznesu. W końcu iPhone'y kiedyś mogą przestać się sprzedawać, chociaż teraz taka wizja wydaje się trudna do uwierzenia.

Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii przypomina, że inwestorzy i akcjonariusze Apple'a od dawna mówią o konieczności zdywersyfikowania biznesu. Uważają, że uzależnienie zysków głównie od smartfonów i tabletów w dłuższej perspektywie może okazać się zgubne.

- To nie jedyny powód, dla którego Apple może chcieć wejść na rynek motoryzacyjny. Nowoczesne auta nie są już tylko środkiem transportu. Podłączone do sieci stają się częścią większego ekosystemu, w którym mogą zintegrować się ze smartfonem, czy domem. Stworzenie nowoczesnego, prestiżowego, inteligentnego i korzystającego z rozpoznawalności marki Apple samochodu otworzyłaby firmie drogę do nowych źródeł zysków i nowych biznesów opartych nie tylko na autach, ale i na usługach z nimi związanych - twierdzi Ewa Lalik.

Walka gigantów

Rozbudowanie i zróżnicowanie źródeł przychodu to jedno, a wyścig i rywalizacja z największymi konkurentami to drugie. Piotr Ziarek, specjalista ds. e-commerce w Inter Cars i ekspert rynku nowych technologii przypomina, że prace Google nad samoprowadzącym się autem nie mogły ujść uwadze Tima Cooka.

- Fakt, że największy rywal Apple mógłby zająć mocną pozycję w nowym, szalenie perspektywicznym pod względem rozwojowym segmencie gospodarki z całą pewnością działa na firmę z Cupertino bardzo motywująco i stanowi silny bodziec do podjęcia prac rozwojowych w tym zakresie - uważa Piotr Ziarek i dodaje, że światowy rynek motoryzacji, zwłaszcza aut osobowych w najbliższych latach czeka przełomowa zmiana.

- To oczywiście przestawienie się z tradycyjnych systemów zasilania na alternatywne. Odpowiedzią mogą być auta z napędem elektrycznym, które będą pasowały do niskoemisyjnych i proekologicznych gospodarek. Jeśli uda się pokonać przeszkodę niewielkiego zasięgu samochodów elektrycznych, to bezsprzecznie będzie to bardzo perspektywiczny rynek. Apple na pewno to widzi - dodaje Ziarek.

Będą pierwsi?

Ekspert w dziedzinie nowych technologii Konrad Kozłowski z AntyWeb podkreśla, że coraz częściej zarzuca się Apple, iż na przestrzeni ostatnich lat firma z Cupertino jedynie włącza się do "wyścigów", a nie prezentuje własnych rozwiązań. Tak było choćby z Apple Watch.

- Być może tym razem Apple pragnie jako pierwszy z gigantów rynku IT wkroczyć na rynek motoryzacji z zupełnie nową wizją. Samochód 2.0 to może być ich pomysł, szczególnie, że już od długiego czasu mówi się, że ten rynek potrzebuje czegoś nowego, świeżego - mówi Konrad Kozłowski.

Ewa Lalik twierdzi, że praca nad samochodem Apple'a nie będzie sposobem na doganianie konkurencji. - To może być próba zdefiniowania na nowo tego, jak widzimy auto jako produkt. To charakterystyczne dla Apple. Firma z Cupertino zwykle bezpośrednio nie ściga się z konkurencją, nawet jeśli robi tożsame produkty. Apple tworzy raczej inną, swoją jakość w lekkim oderwaniu od reszty - przekonuje Lalik.

Jaki będzie iCar?

No dobrze, ale czym byłoby to "coś", ta "świeżość", którą Apple mogłoby podbić rynek motoryzacyjny? Ewa Lalik uważa, że samochód technologicznego giganta mógłby wnieść przede wszystkim oryginalny design, z którego znany jest Apple.

Z kolei Konrad Kozłowski nie ma wątpliwości, że Apple będzie chciało wkomponować swój samochód w tworzony przez lata ekosystem usług i produktów. - Otwieranie i uruchamianie auta może odbywać się przy wykorzystaniu Apple Watch, a w środku zamiast komputera pokładowego może znaleźć się iPad, zespolony z całą elektroniką auta. iPhone, jako urządzenie uznawane za najbardziej osobiste i najważniejsze dla użytkowników, będzie bez wątpienia również głęboko zintegrowany z samochodem - przekonuje Kozłowski.

Zgadza się z nim Piotr Ziarek, który twierdzi, że poziom integracji z urządzeniami mobilnymi w aucie Apple byłby kompleksowy i bardzo głęboki. - Podyktowanie komputerowi pokładowemu niedokończonego w pracy e-maila, rozpoznanie kierowcy i spersonalizowane w oparciu o jego profil playlist muzycznych, czy wreszcie nieustanna pomoc asystentki głosowej Siri - to tylko wycinek tego, na co moglibyśmy liczyć w aucie z logo nadgryzionego jabłka - wylicza Ziarek.

Bez błędów

Zdaniem Ewy Lalik w aucie od Apple'a mogą być wykorzystane m.in. standardy bezprzewodowego przesyłu danych, czy proste i zrozumiałe interfejsy. - Może to być także technologia Touch ID, która służy do rozpoznawania odcisków palców. Problem w tym, że produkcja samochodów to biznes objęty ostrymi, różniącymi się w wielu krajach regulacjami. Na razie Apple, mimo sukcesów wśród użytkowników, zaliczył mnóstwo wpadek ze swoimi technologiami i usługami. Touch ID da się oszukać, a problemy z wyginającymi się telefonami, czy niedopracowanymi mapami wskazują, że jeśli Apple chce produkować auta, to będzie musiał podstawić na stworzenie nowych, niezawodnych technologii i rozwiązań. Nie będzie tu miejsca na takie błędy, jak przy produkcji iPhone'ów - uważa Ewa Lalik.

Odwaga i wizja

To, czy Apple wejdzie w rynek motoryzacyjny i czy odniesie na nim sukces będzie zależało nie tylko od ilości włożonych w inwestycje pieniędzy, czy też użytych technologii. Piotr Ziarek twierdzi, że kluczowe będzie to, czy Tim Cook ma w sobie taki pierwiastek biznesowego wizjonerstwa, jakim odznaczał się Steve Jobs oraz zdecyduje się na podjęcie ryzyka wejścia na rynek, gdzie Apple nie ma żadnego doświadczenia.

- Trzeba pamiętać, że Apple ma za sobą liczne sukcesy, ale na swoim koncie notowała też biznesowe porażki. Niepowodzenie na rynku motoryzacyjnym wiązałoby się z ogromnymi stratami finansowymi i wizerunkowymi, przy których niedopracowanie własnego systemu map, w chwili debiutu systemu operacyjnego iOS 6 okazałoby się by "niewinnym" i mało znaczącym błędem - twierdzi Ziarek.

Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedaży
Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedażyTVN24 Biznes i Świat

Autor: Marek Szymaniak/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Apple

Pozostałe wiadomości

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

- Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu - donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

Źródło:
TVN24, PAP

Sejm uchwalił we wtorek zmiany ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił w czasie prac sejmowych wiceminister finansów Jarosław Neneman, dotychczasowe przepisy były niejasne i nie pasowały do rzeczywistości.

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Źródło:
PAP

Po dobrym otwarciu wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie doszło do załamania nastrojów. Większość spółek traci na wartości, a największe spadki dotyczą banków oraz spółek paliwowych. Nagłe osłabienie zbiegło się z informacjami o zatwierdzeniu przez Rosję nowej doktryny nuklearnej.

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W październiku 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 20 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy podkreślają, że już tylko w siedmiu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młodzież ma zbyt łatwy dostęp do wszystkich produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu - wynika z opublikowanych we wtorek badań. Co ciekawe, młodzież częściej aniżeli rodzice ocenia dostęp tych produktów jako "zbyt łatwy".

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Źródło:
PAP

Dwa z pięciu bloków w dwóch fińskich elektrowniach atomowych pozostają odłączone z powodu awarii – podali we wtorek operatorzy obu obiektów. Żadna z awarii - jak zapewnili ich operatorzy - nie wpływa na bezpieczeństwo radiacyjne.

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Źródło:
PAP

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl zaproponuje klientom ugody gwarantujące zwrot 100 procent powierzonych środków w uzgodnionym terminie plus ustawowe odsetki - poinformowała we wtorek firma. Dodała, że jest to propozycja dla osób "poszukujących dodatkowego zabezpieczenia".

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP