Samochód od Apple'a rozpala wyobraźnię. Czy czeka nas rewolucja?

Apple wejdzie na rynek samochodów?Apple

Apple wyprodukuje własny samochód? Na razie to plotki i spekulacje, ale niewykluczone, że gdy znajdzie się w nich ziarno prawdy, to technologiczny gigant zrewolucjonizuje rynek motoryzacji. Jednak, aby do tego doszło, potrzebne są nie tylko gigantyczne pieniądze, ale również odwaga i wizja jaką miał Steve Jobs.

Apple Car, a może iCar - tak może nazywać się samochód, nad którym ma pracować koncern Apple. Świat nowych technologii aż huczy od plotek i spekulacji dotyczących tego, czy firma z Cupertino w Kalifornii faktycznie pracuje nad stworzeniem własnego auta.

Plotka?

Wśród medialnych doniesień pojawiły się informacje (pisały o tym "The Wall Street Journal" i "Bloomberg"), że Apple może wejść na rynek motoryzacyjny w ciągu najbliższych pięciu lat. Według tych informacji koncern zatrudnił już nawet zespół ekspertów, który docelowo ma składać się z 200 osób. Wśród nich są podobno byli pracownicy Forda, General Motors, Tesli, A123 Systems, Autoliv, czy MIT Motorsports. Ich wiedza i doświadczenie przy wsparciu technologicznym i finansowym Apple ma pozwolić na stworzenie własnego pojazdu, a następnie jego masową produkcję.

Apple nie potwierdziło tych informacji, ale wydaje się, że koncern od dawna jest zainteresowany wejściem na rynek motoryzacyjny. Prezes firmy Tim Cook ostatnio zapowiedział wprowadzenie usługi Car Play, która ma być "kluczem do przyszłości". Dzięki temu systemowi kierowcy będą mogli w samochodzie m.in. odbierać sms-y, dzwonić, czy łączyć się z iTunes i słuchać własnej muzyki.

Przyszłość?

Zatem Car Play może być nie tylko "kluczem do przyszłości", ale także pierwszym krokiem do wejścia na rynek motoryzacyjny. Szczególnie, że Apple posiada 170 mld dolarów oszczędności, które co kwartał pęcznieją. Produkcja elektrycznych samochodów, które będą nafaszerowane technologiami inżynierów z Cupertino może być świetną inwestycją na przyszłość i dywersyfikacją biznesu. W końcu iPhone'y kiedyś mogą przestać się sprzedawać, chociaż teraz taka wizja wydaje się trudna do uwierzenia.

Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii przypomina, że inwestorzy i akcjonariusze Apple'a od dawna mówią o konieczności zdywersyfikowania biznesu. Uważają, że uzależnienie zysków głównie od smartfonów i tabletów w dłuższej perspektywie może okazać się zgubne.

- To nie jedyny powód, dla którego Apple może chcieć wejść na rynek motoryzacyjny. Nowoczesne auta nie są już tylko środkiem transportu. Podłączone do sieci stają się częścią większego ekosystemu, w którym mogą zintegrować się ze smartfonem, czy domem. Stworzenie nowoczesnego, prestiżowego, inteligentnego i korzystającego z rozpoznawalności marki Apple samochodu otworzyłaby firmie drogę do nowych źródeł zysków i nowych biznesów opartych nie tylko na autach, ale i na usługach z nimi związanych - twierdzi Ewa Lalik.

Walka gigantów

Rozbudowanie i zróżnicowanie źródeł przychodu to jedno, a wyścig i rywalizacja z największymi konkurentami to drugie. Piotr Ziarek, specjalista ds. e-commerce w Inter Cars i ekspert rynku nowych technologii przypomina, że prace Google nad samoprowadzącym się autem nie mogły ujść uwadze Tima Cooka.

- Fakt, że największy rywal Apple mógłby zająć mocną pozycję w nowym, szalenie perspektywicznym pod względem rozwojowym segmencie gospodarki z całą pewnością działa na firmę z Cupertino bardzo motywująco i stanowi silny bodziec do podjęcia prac rozwojowych w tym zakresie - uważa Piotr Ziarek i dodaje, że światowy rynek motoryzacji, zwłaszcza aut osobowych w najbliższych latach czeka przełomowa zmiana.

- To oczywiście przestawienie się z tradycyjnych systemów zasilania na alternatywne. Odpowiedzią mogą być auta z napędem elektrycznym, które będą pasowały do niskoemisyjnych i proekologicznych gospodarek. Jeśli uda się pokonać przeszkodę niewielkiego zasięgu samochodów elektrycznych, to bezsprzecznie będzie to bardzo perspektywiczny rynek. Apple na pewno to widzi - dodaje Ziarek.

Będą pierwsi?

Ekspert w dziedzinie nowych technologii Konrad Kozłowski z AntyWeb podkreśla, że coraz częściej zarzuca się Apple, iż na przestrzeni ostatnich lat firma z Cupertino jedynie włącza się do "wyścigów", a nie prezentuje własnych rozwiązań. Tak było choćby z Apple Watch.

- Być może tym razem Apple pragnie jako pierwszy z gigantów rynku IT wkroczyć na rynek motoryzacji z zupełnie nową wizją. Samochód 2.0 to może być ich pomysł, szczególnie, że już od długiego czasu mówi się, że ten rynek potrzebuje czegoś nowego, świeżego - mówi Konrad Kozłowski.

Ewa Lalik twierdzi, że praca nad samochodem Apple'a nie będzie sposobem na doganianie konkurencji. - To może być próba zdefiniowania na nowo tego, jak widzimy auto jako produkt. To charakterystyczne dla Apple. Firma z Cupertino zwykle bezpośrednio nie ściga się z konkurencją, nawet jeśli robi tożsame produkty. Apple tworzy raczej inną, swoją jakość w lekkim oderwaniu od reszty - przekonuje Lalik.

Jaki będzie iCar?

No dobrze, ale czym byłoby to "coś", ta "świeżość", którą Apple mogłoby podbić rynek motoryzacyjny? Ewa Lalik uważa, że samochód technologicznego giganta mógłby wnieść przede wszystkim oryginalny design, z którego znany jest Apple.

Z kolei Konrad Kozłowski nie ma wątpliwości, że Apple będzie chciało wkomponować swój samochód w tworzony przez lata ekosystem usług i produktów. - Otwieranie i uruchamianie auta może odbywać się przy wykorzystaniu Apple Watch, a w środku zamiast komputera pokładowego może znaleźć się iPad, zespolony z całą elektroniką auta. iPhone, jako urządzenie uznawane za najbardziej osobiste i najważniejsze dla użytkowników, będzie bez wątpienia również głęboko zintegrowany z samochodem - przekonuje Kozłowski.

Zgadza się z nim Piotr Ziarek, który twierdzi, że poziom integracji z urządzeniami mobilnymi w aucie Apple byłby kompleksowy i bardzo głęboki. - Podyktowanie komputerowi pokładowemu niedokończonego w pracy e-maila, rozpoznanie kierowcy i spersonalizowane w oparciu o jego profil playlist muzycznych, czy wreszcie nieustanna pomoc asystentki głosowej Siri - to tylko wycinek tego, na co moglibyśmy liczyć w aucie z logo nadgryzionego jabłka - wylicza Ziarek.

Bez błędów

Zdaniem Ewy Lalik w aucie od Apple'a mogą być wykorzystane m.in. standardy bezprzewodowego przesyłu danych, czy proste i zrozumiałe interfejsy. - Może to być także technologia Touch ID, która służy do rozpoznawania odcisków palców. Problem w tym, że produkcja samochodów to biznes objęty ostrymi, różniącymi się w wielu krajach regulacjami. Na razie Apple, mimo sukcesów wśród użytkowników, zaliczył mnóstwo wpadek ze swoimi technologiami i usługami. Touch ID da się oszukać, a problemy z wyginającymi się telefonami, czy niedopracowanymi mapami wskazują, że jeśli Apple chce produkować auta, to będzie musiał podstawić na stworzenie nowych, niezawodnych technologii i rozwiązań. Nie będzie tu miejsca na takie błędy, jak przy produkcji iPhone'ów - uważa Ewa Lalik.

Odwaga i wizja

To, czy Apple wejdzie w rynek motoryzacyjny i czy odniesie na nim sukces będzie zależało nie tylko od ilości włożonych w inwestycje pieniędzy, czy też użytych technologii. Piotr Ziarek twierdzi, że kluczowe będzie to, czy Tim Cook ma w sobie taki pierwiastek biznesowego wizjonerstwa, jakim odznaczał się Steve Jobs oraz zdecyduje się na podjęcie ryzyka wejścia na rynek, gdzie Apple nie ma żadnego doświadczenia.

- Trzeba pamiętać, że Apple ma za sobą liczne sukcesy, ale na swoim koncie notowała też biznesowe porażki. Niepowodzenie na rynku motoryzacyjnym wiązałoby się z ogromnymi stratami finansowymi i wizerunkowymi, przy których niedopracowanie własnego systemu map, w chwili debiutu systemu operacyjnego iOS 6 okazałoby się by "niewinnym" i mało znaczącym błędem - twierdzi Ziarek.

Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedaży
Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedażyTVN24 Biznes i Świat

Autor: Marek Szymaniak/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Apple

Pozostałe wiadomości

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl