Samochód od Apple'a rozpala wyobraźnię. Czy czeka nas rewolucja?

Apple wejdzie na rynek samochodów?Apple

Apple wyprodukuje własny samochód? Na razie to plotki i spekulacje, ale niewykluczone, że gdy znajdzie się w nich ziarno prawdy, to technologiczny gigant zrewolucjonizuje rynek motoryzacji. Jednak, aby do tego doszło, potrzebne są nie tylko gigantyczne pieniądze, ale również odwaga i wizja jaką miał Steve Jobs.

Apple Car, a może iCar - tak może nazywać się samochód, nad którym ma pracować koncern Apple. Świat nowych technologii aż huczy od plotek i spekulacji dotyczących tego, czy firma z Cupertino w Kalifornii faktycznie pracuje nad stworzeniem własnego auta.

Plotka?

Wśród medialnych doniesień pojawiły się informacje (pisały o tym "The Wall Street Journal" i "Bloomberg"), że Apple może wejść na rynek motoryzacyjny w ciągu najbliższych pięciu lat. Według tych informacji koncern zatrudnił już nawet zespół ekspertów, który docelowo ma składać się z 200 osób. Wśród nich są podobno byli pracownicy Forda, General Motors, Tesli, A123 Systems, Autoliv, czy MIT Motorsports. Ich wiedza i doświadczenie przy wsparciu technologicznym i finansowym Apple ma pozwolić na stworzenie własnego pojazdu, a następnie jego masową produkcję.

Apple nie potwierdziło tych informacji, ale wydaje się, że koncern od dawna jest zainteresowany wejściem na rynek motoryzacyjny. Prezes firmy Tim Cook ostatnio zapowiedział wprowadzenie usługi Car Play, która ma być "kluczem do przyszłości". Dzięki temu systemowi kierowcy będą mogli w samochodzie m.in. odbierać sms-y, dzwonić, czy łączyć się z iTunes i słuchać własnej muzyki.

Przyszłość?

Zatem Car Play może być nie tylko "kluczem do przyszłości", ale także pierwszym krokiem do wejścia na rynek motoryzacyjny. Szczególnie, że Apple posiada 170 mld dolarów oszczędności, które co kwartał pęcznieją. Produkcja elektrycznych samochodów, które będą nafaszerowane technologiami inżynierów z Cupertino może być świetną inwestycją na przyszłość i dywersyfikacją biznesu. W końcu iPhone'y kiedyś mogą przestać się sprzedawać, chociaż teraz taka wizja wydaje się trudna do uwierzenia.

Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii przypomina, że inwestorzy i akcjonariusze Apple'a od dawna mówią o konieczności zdywersyfikowania biznesu. Uważają, że uzależnienie zysków głównie od smartfonów i tabletów w dłuższej perspektywie może okazać się zgubne.

- To nie jedyny powód, dla którego Apple może chcieć wejść na rynek motoryzacyjny. Nowoczesne auta nie są już tylko środkiem transportu. Podłączone do sieci stają się częścią większego ekosystemu, w którym mogą zintegrować się ze smartfonem, czy domem. Stworzenie nowoczesnego, prestiżowego, inteligentnego i korzystającego z rozpoznawalności marki Apple samochodu otworzyłaby firmie drogę do nowych źródeł zysków i nowych biznesów opartych nie tylko na autach, ale i na usługach z nimi związanych - twierdzi Ewa Lalik.

Walka gigantów

Rozbudowanie i zróżnicowanie źródeł przychodu to jedno, a wyścig i rywalizacja z największymi konkurentami to drugie. Piotr Ziarek, specjalista ds. e-commerce w Inter Cars i ekspert rynku nowych technologii przypomina, że prace Google nad samoprowadzącym się autem nie mogły ujść uwadze Tima Cooka.

- Fakt, że największy rywal Apple mógłby zająć mocną pozycję w nowym, szalenie perspektywicznym pod względem rozwojowym segmencie gospodarki z całą pewnością działa na firmę z Cupertino bardzo motywująco i stanowi silny bodziec do podjęcia prac rozwojowych w tym zakresie - uważa Piotr Ziarek i dodaje, że światowy rynek motoryzacji, zwłaszcza aut osobowych w najbliższych latach czeka przełomowa zmiana.

- To oczywiście przestawienie się z tradycyjnych systemów zasilania na alternatywne. Odpowiedzią mogą być auta z napędem elektrycznym, które będą pasowały do niskoemisyjnych i proekologicznych gospodarek. Jeśli uda się pokonać przeszkodę niewielkiego zasięgu samochodów elektrycznych, to bezsprzecznie będzie to bardzo perspektywiczny rynek. Apple na pewno to widzi - dodaje Ziarek.

Będą pierwsi?

Ekspert w dziedzinie nowych technologii Konrad Kozłowski z AntyWeb podkreśla, że coraz częściej zarzuca się Apple, iż na przestrzeni ostatnich lat firma z Cupertino jedynie włącza się do "wyścigów", a nie prezentuje własnych rozwiązań. Tak było choćby z Apple Watch.

- Być może tym razem Apple pragnie jako pierwszy z gigantów rynku IT wkroczyć na rynek motoryzacji z zupełnie nową wizją. Samochód 2.0 to może być ich pomysł, szczególnie, że już od długiego czasu mówi się, że ten rynek potrzebuje czegoś nowego, świeżego - mówi Konrad Kozłowski.

Ewa Lalik twierdzi, że praca nad samochodem Apple'a nie będzie sposobem na doganianie konkurencji. - To może być próba zdefiniowania na nowo tego, jak widzimy auto jako produkt. To charakterystyczne dla Apple. Firma z Cupertino zwykle bezpośrednio nie ściga się z konkurencją, nawet jeśli robi tożsame produkty. Apple tworzy raczej inną, swoją jakość w lekkim oderwaniu od reszty - przekonuje Lalik.

Jaki będzie iCar?

No dobrze, ale czym byłoby to "coś", ta "świeżość", którą Apple mogłoby podbić rynek motoryzacyjny? Ewa Lalik uważa, że samochód technologicznego giganta mógłby wnieść przede wszystkim oryginalny design, z którego znany jest Apple.

Z kolei Konrad Kozłowski nie ma wątpliwości, że Apple będzie chciało wkomponować swój samochód w tworzony przez lata ekosystem usług i produktów. - Otwieranie i uruchamianie auta może odbywać się przy wykorzystaniu Apple Watch, a w środku zamiast komputera pokładowego może znaleźć się iPad, zespolony z całą elektroniką auta. iPhone, jako urządzenie uznawane za najbardziej osobiste i najważniejsze dla użytkowników, będzie bez wątpienia również głęboko zintegrowany z samochodem - przekonuje Kozłowski.

Zgadza się z nim Piotr Ziarek, który twierdzi, że poziom integracji z urządzeniami mobilnymi w aucie Apple byłby kompleksowy i bardzo głęboki. - Podyktowanie komputerowi pokładowemu niedokończonego w pracy e-maila, rozpoznanie kierowcy i spersonalizowane w oparciu o jego profil playlist muzycznych, czy wreszcie nieustanna pomoc asystentki głosowej Siri - to tylko wycinek tego, na co moglibyśmy liczyć w aucie z logo nadgryzionego jabłka - wylicza Ziarek.

Bez błędów

Zdaniem Ewy Lalik w aucie od Apple'a mogą być wykorzystane m.in. standardy bezprzewodowego przesyłu danych, czy proste i zrozumiałe interfejsy. - Może to być także technologia Touch ID, która służy do rozpoznawania odcisków palców. Problem w tym, że produkcja samochodów to biznes objęty ostrymi, różniącymi się w wielu krajach regulacjami. Na razie Apple, mimo sukcesów wśród użytkowników, zaliczył mnóstwo wpadek ze swoimi technologiami i usługami. Touch ID da się oszukać, a problemy z wyginającymi się telefonami, czy niedopracowanymi mapami wskazują, że jeśli Apple chce produkować auta, to będzie musiał podstawić na stworzenie nowych, niezawodnych technologii i rozwiązań. Nie będzie tu miejsca na takie błędy, jak przy produkcji iPhone'ów - uważa Ewa Lalik.

Odwaga i wizja

To, czy Apple wejdzie w rynek motoryzacyjny i czy odniesie na nim sukces będzie zależało nie tylko od ilości włożonych w inwestycje pieniędzy, czy też użytych technologii. Piotr Ziarek twierdzi, że kluczowe będzie to, czy Tim Cook ma w sobie taki pierwiastek biznesowego wizjonerstwa, jakim odznaczał się Steve Jobs oraz zdecyduje się na podjęcie ryzyka wejścia na rynek, gdzie Apple nie ma żadnego doświadczenia.

- Trzeba pamiętać, że Apple ma za sobą liczne sukcesy, ale na swoim koncie notowała też biznesowe porażki. Niepowodzenie na rynku motoryzacyjnym wiązałoby się z ogromnymi stratami finansowymi i wizerunkowymi, przy których niedopracowanie własnego systemu map, w chwili debiutu systemu operacyjnego iOS 6 okazałoby się by "niewinnym" i mało znaczącym błędem - twierdzi Ziarek.

Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedaży
Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedażyTVN24 Biznes i Świat

Autor: Marek Szymaniak/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Apple

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP