Rumsfeld: muzułmanie to lenie

Biały Dom nie przywiązuje wagi do komentarzy byłego ministra obrony USA Donalda Rumsfelda, który w swych notatkach uznał muzułmanów za "leni".

Bunt w fabryce snów

Scenarzyści w amerykańskim zagłębiu filmowym Hollywood, domagają się podwyżek płac i zapowiadają pierwszą od dwudziestu lat akcję strajkową.

Birma: władze zwolniły 46 więźniów

Wojskowe władze Birmy zwolniły grupę 46 uczestników wrześniowych zamieszek, zarówno działaczy opozycji, jak i mnichów buddyjskich. Jednocześnie ograniczyły dostęp do sieci internetowej.

Noel rośnie w siłę

Tropikalny sztorm Noel, który w ostatnich dniach pozbawił życia przynajmniej 115 osób na Karaibach, rośnie w siłę. Teraz, już jako huragan, zmierza w kierunku Bermudów.

"Skarby" III Rzeszy

Do zasobów waszyngtońskiego Archiwum Narodowego został przekazany nieznany dotąd katalog dokumentujący dzieła sztuki zrabowane przez III Rzeszę.

Żeby Macedonia była Macedonią...

Od 16 lat Grecja nie chce się zgodzić, by Macedonię nazywać Macedonią. Ta ostatnia jednak nie ustępuje, więc w próbę rozwiązania problemu włączyło się ONZ. Bez specjalnej nadziei na sukces.

Amerykanie chcą zmian w swoim kraju

Prawie 3/4 (72 proc.) Amerykanów jest niezadowolonych z sytuacji w kraju - wynika z sondaż Instytutu Gallupa i dziennika "USA Today". Odmiennego zdania jest 26 proc.

Komunistyczna prokurator skazana

Znana z pokazowych procesów w czasach komunistycznych czeska prokurator Ludmila Brzozova-Polendova została skazana. Sąd w Pradze ukarał ją ośmioma latami więzienia.

Rosja: Zidentyfikowano sprawcę wybuchu w autobusie

- Mamy wszelkie podstawy, aby sądzić, że to ta osoba, świadomie lub nieświadomie, sprawiła, iż w autobusie nastąpiła eksplozja - oświadczył przedstawiciel Prokuratury Generalnej Aleksandr Bastrykin. Dodał, że człowiek ten był w pojeździe w momencie wybuchu.

Koniec z alkomatami w szwedzkich portach?

Testy trzeźwości dla kierowców zjeżdżających z promów w szwedzkich portach mogą zniknąć jako nielegalne. Na pierwszy ogień ma pójść port promowy w Ystad, do którego kursują cztery polskie promy ze Świnoujścia.

Dyplomaci amerykańscy nie chcą do Iraku

Opór amerykańskich dyplomatów wywołało zarządzenie sekretarz stanu Condoleezzy Rice. Zagroziła ona, że niektórzy z nich albo wyjadą na placówkę do Iraku, albo zostaną zwolnieni z pracy.

Londyńska policja uznana za winną

Londyńska policja została w czwartek uznana za winną naruszenia zasad bezpieczeństwa i stworzenia zagrożenia w miejscu publicznym w związku z zastrzeleniem w roku 2005 przez funkcjonariuszy niewinnego Brazylijczyka, którego wzięto za terrorystę - podało BBC.

Teleskop-gigant otworzy oczy

Najsilniejszy na świecie teleskop LBT, kosztujący około 120 milionów dolarów i wyposażony w dwa ośmiometrowe zwierciadła zostanie uruchomiony jeszcze tej zimy na górze Mount Graham w Stanach Zjednoczonych.

Benedykt XVI: świętość jest obowiązkiem wszystkich

- Czasem uważa się, że świętość to stan uprzywilejowany, zastrzeżony dla nielicznych wybrańców. W rzeczywistości zostanie świętym to zadanie każdego chrześcijanina, wręcz, moglibyśmy powiedzieć, każdego człowieka - mówił papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

14 tysięcy delfinów zabitych

Co roku u wybrzeży Japonii rybacy zabijają około 14 tysięcy delfinów. W czwartek protestujący amerykańscy i australijscy ekologowie starli się z rybakami.

Czad: Darfurskie dzieci mają rodziców

Zdecydowana większość ze 103 dzieci, które zamierzali wywieźć z Czadu pracownicy francuskiej organizacji charytatywnej L'Arche de Zoe ma rodziców - potwierdzają agencje ONZ i Czerwony Krzyż.

Oni tworzyli historię

Gerald Ford, Augusto Pinochet, Borys Jelcyn i Jean-Marie Lustiger - każdy z nich walczył i działał w imię swoich najgłębszych przekonań. Wszyscy odeszli w ciągu ostatniego roku.

Rosja: To był zamach

Rosyjscy śledczy informują, że ustalili tożsamość sprawcy środowego zamachu na autobus w mieście Togliatti. W ataku zginęło osiem osób.

Pakistan: Zamach na wojskowy autobus

Kolejny zamach bombowy w Pakistanie. Motocyklista z ładunkiem wybuchowym wjechał w wojskowy autobus, zabijając co najmniej 8 ludzi. Jak podały źródła wojskowe, w zamachu zostało rannych 27 cywilów.

"Noel" pustoszy Bahamy

Sztorm tropikalny Noel, szalejący nad karaibskim archipelagiem Wielkich Antyli, spowodował już około 90 ofiar śmiertelnych w Republice Dominikańskiej i na Haiti, około 100 osób uważa się za zaginione. Niedawno przeszedł przez Kubę, gdzie spustoszył wiele domów.

Nie będzie pieniędzy na tarczę?

Demokratyczny przewodniczący Komisji Przydziału Środków Budżetowych Izby Reprezentantów Kongresu USA John Murtha powiedział, że w budżecie Pentagonu na rok podatkowy 2008 r. rząd nie otrzyma żadnych funduszy na rozpoczęcie budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Najzgrabniejsze tyłeczki w Niemczech

Para posiadająca najzgrabniejsze tyłeczki na świecie to Kristina Dimitrowa i Andriej Andriej. Bułgarka i Rumun wygrali "Mistrzostwa świata zgrabnych tyłeczków" zorganizowane w Monachium w Niemczech.

W Iraku coraz bezpieczniej?

Od czerwca permanentnie spada liczba ataków na wojska koalicyjne i irackie w Iraku - podano w raporcie biura kontroli rządu przy amerykańskim Kongresie. Według amerykańskiej administracji może to świadczyć o sukcesie wzmocnionego, amerykańskiego kontyngentu wojskowego.

Niemcom wstęp wzbroniony

Rosja pozostawiła w mocy zakaz korzystania z jej przestrzeni powietrznej przez niemieckie towarzystwo lotnicze Lufthansa Cargo - poinformowało w środę niemieckie ministerstwo transportu. Nie wiadomo co jest przyczyną zakazu.