Brytyjczycy, w ubiegłym roku nękani powodziami, tej zimy cieszyli się słońcem. Co prawda jeszcze nie ogłoszono, że padł rekord liczby godzin słonecznych, ale może się to stać już niebawem - rekord z 2001 roku został wyrównany. Ponadto temperatura była wyjątkowo wysoka, bo aż o 3,8 proc. wyższa od średniej.
Brytyjscy meteorolodzy we wstępnych analizach, których wyniki opublikowano pod koniec lutego, doszli do wniosku, że zima 2014/2015 ma szansę zostać uznana za najbardziej słoneczną w historii pomiarów prowadzonych od 1929 roku. Do 25 lutego w Wielkiej Brytanii naliczono w sumie 189 godzin ze słońcem. Wartość ta dorównuje rekordowi z 2001 roku.
Analizy aury panującej w całym okresie zimy meteorologicznej (trwającej do 28 lutego) trwają, jednak możemy się spodziewać, że lada moment Met Office ogłosi nowy rekord.
Zima 2013/2014 dużo bardziej mokra
Rok temu sytuacja pogodowa była zupełnie inna. Meteorolodzy ogłosili, że zima była rekordowo mokra. Spadło wtedy 544 l/mkw. deszczu, czyli aż o 65 proc. więcej od średniej wieloletniej (1981-2010). Duża dawka deszczu wywołała liczne powodzie.
Zobacz relacje z powodzi, jaka miała miejsce rok temu w Wielkiej Brytanii:
Dla porównania - zima 2014/2015 przyniosła opady rzędu 375 l/mkw. Wartość ta jest o osiem procent powyżej średniej. Częściami kraju, które zanotowały opady mniejsze od średniej, były południe, wschód i północny-wschód Anglii. Natomiast w Szkocji ostatnia zima zapisze się w historii jako jedna z najbardziej mokrych od 1910 roku.
Kluczowe były burze
Stosunkowo dużą dawkę deszczu przyniosły burze. Temu zjawisku towarzyszy krótki, ale nawalny opad. Co ważniejsze - zarówno przed burzą, jak i po niej wychodzi słońce. To stąd wzięło się tak dużo słonecznych dni, pomimo że padało powyżej średniej. Interesujące jest to, że już rok temu zaobserwowano zwiększającą się liczbę burz w sezonie zimowym. Świadczy to o ocieplaniu się chłodnej pory roku w rejonie Wysp Brytyjskich.
Rekord ciepła?
Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to wstępne analizy pokazują, że była ona wyższa od średniej, która wynosi 3,7 st. C, aż o 3,8 st. C. Dlatego tu też można liczyć na rekord, który należy do zeszłej zimy. Wtedy średnia temperatura powietrza wyniosła 5,2 st. C.
Autor: AD/map / Źródło: Met Office
Źródło zdjęcia głównego: simon thomas/CC BY-SA 2.0