"Szybki" szczyt w Brukseli

Przywódcy państw lub rządów Unii Europejskiej spotkają się dziś na wyjątkowo krótkim, bo tylko jednodniowym szczycie europejskim w Brukseli. Najważniejszym tematem będzie sprawa Kosowa.

Pospacerują w kosmosie

Dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie w przyszłym tygodniu kosmiczny spacer. Sprawdzą, czy mikrometeoryty nie wyrządziły szkód w systemie zasilania stacji w energię.

W New Jersey znoszą karę śmierci

New Jersey jako pierwszy amerykański stan od ponad 40 lat zniósł ustawowo karę śmierci. Kara ostateczna zostanie tam zastąpiona dożywociem bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Na urodziny ... przeżyła

Nietypowe zakończenie miały 40. urodziny pewnej Australijki. Znajomi jako prezent zafundowali jej przelot samolotem. Nie przewidzieli jednak, że samolot może spaść...

USA wciąż chcą tarczy w Europie

USA nadal chcą, by tarcza antyrakietowa powstała w Europie, mimo niedawnego raportu amerykańskiego wywiadu, który sugerował, że Iran wstrzymał program budowy broni nuklearnej - poinformował przedstawiciel amerykańskiego rządu.

Prawie 2 mln funtów za rękopis Rowling

1,95 mln funtów - za tyle sprzedano na aukcji w Londynie manuskrypt niepublikowanej książki J.K. Rowling. Cena wywoławcza oprawionego w skórę i wysadzanego półszlachetnymi kamieniami eksponatu wynosiła 50 tys. funtów.

Internetowy komisariat dla Polaków

Policja z Brandenburgii we wschodnich Niemczech, w związku z rozszerzeniem strefy Schengen, uruchomiła dla Polaków "wirtualny komisariat policji".

Premier kazał odnaleźć miliard

Premier Rosji Wiktor Zubkow polecił w czwartek ministrowi finansów Aleksiejowi Kudrinowi, by - jak to ujął - "odnalazł" miliard rubli, które przeznaczone dla Sachalina po trzęsieniu ziemi nie dotarły do adresata.

Tarcza antyrakietowa nie szkodzi zdrowiu

Według raportu czeskich ekspertów, którzy wrócili Wyspach Marshalla, skąd USA chce przenieść do Czech radar wchodzący w skład tarczy antyrakietowej, urządzenie nie jest szkodliwe dla zdrowia okolicznych mieszkańców.

Kandydat Putina na czele sondaży

Wskazany przez prezydenta Putina kandydat na jego następcę - Dimitrij Miedwiediew, prowadzi w opublikowanym dziś sondażu przedwyborczym. Na stanowisku prezydenta chciałoby go widzieć 35 proc. badanych.

Wałęsa nagradza Clooneya

George Clooney i Don Cheadle zostali nagrodzeni przez noblistów, którzy zjechali do Rzymu na zjazd laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Do Wiecznego miasta przyjechali m.in. Dalajlama, Michaił Gorbaczow i Lech Wałęsa.

Oddali dziecko bo nie chciało jeść

Holenderski dyplomata Raymond Poeteray i jego żona Meta wywołali międzynarodowy skandal, gdy oddali do ponownej adopcji siedmioletnią Koreankę, którą sami adoptowali jeszcze jako niemowlę. Tłumaczą, że nie chciała jeść ich potraw.

Lizbona: zapomnieli o prezydencie

Na szczycie w Lizbonie doszło do wpadki. W informatorze o składzie poszczególnych delegacji zabrakło zdjęcia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polskie MSZ zapewnia, że przesłało do Lizbony 3-osobowy skład delegacji. Ale zrobiono to dopiero dwa dni przed szczytem.

"Gazociąg Północny z uwzględnieniem interesu Polski"

Polski interes powinien być uwzględniony podczas realizacji Gazociągu Północnego - stwierdził prezes zarządu koncernu energetycznego E.ON Ruhrgas Burckhard Bergmann. - Jest pytanie, czy i jak Polska mogłaby jeszcze zostać włączona w zaopatrzenie - powiedział Bergmann.

"Świat potrzebuje silniejszej Europy" - Traktat podpisany

Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Reformujący. W imieniu Polski zrobili to premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Lech Kaczyński, który przewodniczył polskiej delegacji, zaraz po złożeniu podpisów uścisnął serdecznie premiera.

Miliony pielgrzymów u Maryi z Gwadelupe

Jedni autobusem czy pociągiem, inni rowerem, a niektórzy nawet pieszo i na kolanach - do bazyliki Matki Bożej z Gwadelupe zdążają od wczoraj miliony pielgrzymów z całego świata. W świątyni trwają uroczystości 476 rocznicy objawień maryjnych.

Patriarcha błaga Putina: Zostań!

Znany z wiernopoddańczych adresów do władz Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II znów okazał się niezawodny. W wielkich słowach zaapelował do Władimira Putina, by łaskawie zgodził się zostać premierem Rosji.

Rosja zatrzymuje rybaków

Cztery japońskie kutry rybackie zatrzymali rosyjscy marynarze w pobliżu Wysp Kurylskich. Tokio uznało taki krok za "nie do przyjęcia" i domaga się wyjaśnień od Moskwy.

Niezłomna prokurator odchodzi

Przed Międzynarodowy Trybunał dla byłej Jugosławii w Hadze doprowadzała zbrodniarzy wojennych ze Slobodanem Miloszewiciem na czele, w Belgradzie nazywano ją "gestapówą" - Carla del Ponte, niezłomna oenzetowska prokurator po ośmiu latach kończy pracę międzynarodowej śledczej.

Bomba pod indyjskim pociągiem

Co najmniej pięć osób zginęło w eksplozji indyjskiego pociągu pasażerskiego w stanie Assam. Podróżni i tak jednak mogą mówić o szczęściu.

Chiny obchodzą rocznicę ludobójstwa w Nanking

Chiny przygotowują się do obchodów 70 rocznicy masakry w Nanking, w której życie straciło 300 tysięcy Chińczyków. Ludobójstwa dokonali japońscy żołnierze po zdobyciu miasta 13 grudnia 1937 roku.

Kongres poszedł Bushowi na rękę ws. tarczy

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła miażdzącym stosunkiem głosów ustawę, która łagodzi niektóre wcześniej formułowane postulaty w sprawie tarczy i daje prezydentowi ostateczną zgodę na jej budowę w Polsce i Czechach.

Kanada: śmierć Polaka zmienia przepisy

- Kanadyjska policja ma niezwłocznie ograniczyć używanie paralizatorów - napisano w raporcie Komisji Skarg Publicznych opublikowanym w środę w Ottawie. Sprawa trafiła do Komisji po śmierci 40-letniego Polaka na lotnisku w Vancouver. Robert Dziekański zmarł po interwencji policji.

"Nie" dla wizyty Putina w Mińsku

Milicja rozbiła pokojową demonstrację opozycji w Mińsku. Protest dotyczył wizyty Władimira Putina, który w czwartek rozpoczyna wizytę w Mińsku. Co najmniej jedna osoba trafiła do szpitala z obrażeniami głowy.

Włoscy tirowcy zawieszają strajk

Włoscy kierowcy, których strajk od trzech dni paraliżował kraj, zdecydowali się na zawieszenie protestu. Stało się tak, gdy rząd obiecał spełnić część ich żądań.

NATO ubolewa, Rosja gotowa wrócić

Dziś weszło w życie rosyjskie moratorium na udział w traktacie o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie. Z tej okazji NATO wyraziło "głębokie ubolewanie", a Moskwa zapowiedziała gotowość do wznowienia udziału w układzie.

Gruzińska opozycja znowu nadaje

Zamknięta 7 listopada przez gruzińskie władze stacja telewizyjna Imedi TV wznowiła emisję. To m.in. efekt polskiej mediacji - w Tbilisi z władzami i opozycją rozmawiał Adam Michnik, a wcześniej prezydent Lech Kaczyński.