Spadek kursu euro wobec dolara zapewni bardzo potrzebny impuls dla europejskich przedsiębiorstw, twierdzą eksperci. O godz. 8:30 kurs w parze EUR/USD utrzymywał się na poziomie 1,05.
Słabość europejskiej waluty to dobry sygnał dla przedsiębiorców i kadry kierowniczej firm ze Starego Kontynentu. Oznacza, to że ich produkty są tańsze, a przez to atrakcyjniejsze za granicą.
Mieszane odczucia
- Mieliśmy duże problemy w związku z silnym euro, ale teraz wydaje się, że następuje odwrót. Zamierzamy wykorzystać pozytywny efekt walutowy do osiągnięcia wzrostów sprzedaży i tym samym uzyskania zysków w 2015 roku - powiedział w zeszłym miesiącu Jean-Paul Agon, prezes francuskiej grupy kosmetyków L'Oreal.
Inne wielkie europejskie koncerny również przewidywały spadki. Jednak teraz karta się odwraca. Kurs euro obniżył się w ciągu ostatniego półrocza o blisko 20 proc., do poziomu względem 1,05 dolara.
Rosnący kurs dolara szczególnie ucieszył koncerny takie jak Airbus, Daimler - niemieckiego producenta samochodów i ciężarówek, a także francuskie grupy inżynieryjne Schneider Electric i Alstom.
Niektóre amerykańskie firmy również podkreślają pozytywy słabszego euro, w tym niższe koszty kredytu, lepszą wydajność w europejskich jednostkach nastawionych na eksport, a także, wzrost popytu wśród klientów ze strefy euro.
Są jednak też takie, które obniżają swoje prognozy. W szczególności wymienia się tu Xerox, jednak gorsze nastroje pojawiły się także w Apple, Dupont, Priceline, Caterpillar i General Electric.
Firmy te przyznają, że szukają teraz, sposobów aby zmniejszyć koszty i przyjąć nową politykę cenową, aby spróbować utrzymać dotychczasowy udział w rynku.
- Amerykańskie firmy eksportujące towary do Europy muszą stawić czoła presji na marże, w związku ze zmianami cen - powiedział James Targett, analityk Berenberg.
- Trzeba myśleć o tym, gdzie są twoje dochody, gdzie jest produkcja i od kogo kupujesz swoje surowce - dodaje.
W związku ze słabym euro, który może utrzymywać się w związku z programem skupu aktywów przyjętym przez Europejski Bank Centralny i prawdopodobnej podwyżce stóp procentowych w USA, długoterminowe planowanie jest koniecznością, przyznają eksperci.
W środę o godz. 19, amerykański Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) ogłosi swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych.
Decyzja EBC
Na styczniowej konferencji Mario Draghi szef EBC, zapowiedział uruchomienie programu skupu aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie, co wywołało sporą zmienność na rynkach. Program, który wystartował w marcu 2015 r. potrwa do końca września 2016 r. i wart jest 1 bln euro.
Informacje napływające z EBC odbiły się na zachowaniu zarówno rynku walutowego jak i giełd. W znacznym stopniu przyczyniło się do kolejnych spadków w parze EUR/USD.
Autor: mb / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock