Steinbach: Merkel jest po naszej stronie

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest po stronie Związku Wypędzonych - uspokajała swoich kolegów szefowa BdV Erika Steinbach na dorocznym przyjęciu tej organizacji. Podziękowała też niemieckiej kanclerz za "jej działania na rzecz powstania w Berlinie fundacji i centrum poświęconego wysiedleniom". Sama Merkel również była na przyjęciu i zapewniała: - Centrum upamiętniające powojenne wysiedlenia Niemców ma służyć pojednaniu, a nie zniekształceniu historii.

Rozbił się wojskowy F-4

Turecki samolot bojowy typu F-4 Phantom II rozbił się w środkowej części kraju podczas lotu treningowego - podały władze. W katastrofie zginął jeden z pilotów, drugi został ranny, ale przeżył wypadek.

Amerykanie znów o "polskich obozach"

Amerykański dziennik "Washington Post" po raz kolejny pisze o "polskich obozach koncentracyjnych". W jego ilustrowanym dodatku niedzielnym, po raz drugi na przestrzeni miesiąca pojawiło się to obraźliwe określenie. Polska ambasada złożyła protest.

Komisarz chce Bałkanów w Unii

- Unia Europejska nie powinna zamrażać planów przyjęcia do Wspólnoty państw z Bałkanów Zachodnich - oświadczył we wtorek komisarz ds. rozszerzenia UE Olli Rehn. Polemizował w ten sposób z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która powiedziała wcześniej, że "27" potrzebuje "fazy konsolidacji" przed przyjęciem nowych członków.

Wyrok dla Fritzla w czwartek "To musi się szybko skończyć"

Wyrok w procesie Josefa Fritzla zostanie prawdopodobnie ogłoszony już w czwartek po południu - poinformował rzecznik sądu krajowego Dolnej Austrii w Sankt Poelten, Franz Cutka po zakończeniu drugiego dnia procesu "potwora z Amstetten". 73-letni Fritzl oskarżony jest o morderstwo, gwałty na córce i jej więzienie.

Dania: geje mogą adoptować dzieci

62 głosami za, przy 53 przeciw - duński parlament zezwolił na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Autor ustawy, niezależny poseł Simon Emil Ammitzboell uważa, że to "wielkie wydarzenie". Natomiast konserwatywny minister sprawiedliwości Brian Mikkelsen uznał przyjętą ustawę za "czysto symboliczną i pozbawioną sensu".

Zanussi ambasadorem w Moskwie?

Według "Wriemia Nowostiej", Polska szuka nowego ambasadora do placówki w Moskwie. Wśród potencjalnych kandydatów na następcę Jerzego wymienia Mariusza Handzlika i Michała Kamińskiego z Kancelarii Prezydenta, a także wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera i znanego reżysera filmowego Krzysztofa Zanussiego.

Manifestacja pogardy dla Fritzla

Zakrwawione lalki symbolizujące martwe noworodki, transparenty, zdjęcia domu, w którym przez 24 lata rozgrywała się tragedia - to wszystko przyniosło ze sobą pod sąd w Sankt Poelten kilkadziesiąt osób, które manifestowały swój sprzeciw wobec okrucieństwa Josefa Fritzla.

Rosja dozbroi się za 140 mld dolarów

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiada zmiany w armii od 2011 roku. Stwierdził, że nastąpi wtedy kompleksowe przezbrojenie armii i floty Federacji Rosyjskiej. Według dziennikarzy BBC, Rosja wyda na nowy sprzęt dla wojska 140 mld dol.

Papież: prezerwatywy zwiększają problemy

- Epidemii AIDS nie można pokonać poprzez dystrybucję prezerwatyw, bo te zwiększają problemy - mówił Benedykt XVI podczas konferencji prasowej zorganizowanej w samolocie. Papież rozpoczął właśnie pielgrzymkę do Afryki.

Nieślubny syn pomoże Łukaszence

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka nie przestaje szokować naruszając pisane i niepisane zasady etykiety dyplomatycznej. Podczas ostatniej oficjalnej wizyty w stolicy Armenii Erywaniu, towarzyszył mu 5-letni syn Kola. Pieszczotliwie nazywany przez prezydenta "następcą".

Książę ochrzcił żółwia Williama

To było spotkanie na najwyższym szczycie. Brytyjski książę Karol i jego żona Kamila odwiedzili króla Wysp Galapagos - żółwia zwianego Samotnym George'm. Ale to nie koniec atrakcji, bo książęca para została rodzicami chrzestnymi jednego z najmłodszych mieszkańców Wysp Galapagos.

Kosmonauci odetchnęli. Stacja nie musi robić uniku

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest bezpieczna - wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie będzie musiała "uciekać" przed kosmicznymi śmieciami. Według NASA, część radzieckiego satelity Kosmos 1275 w nocy z poniedziałku na wtorek przeleciała w odległości pół mili od kosmonautów.

"Europensja dla siostry i bratowej"

"Prorodzinna polityka" polskich posłów zatacza coraz szersze kręgi. "Rzeczpospolita" ustaliła, że posłanka do Parlamentu Europejskiego Urszula Krupa (zaufana dyrektora Radia Maryja i "jedynka" PiS w przyszłych wyborach) zatrudnia w swoim biurze poselskim siostrę i bratową. - Nie widzę problemu - broni się posłanka. PiS dostrzega.

Wyspa zielonym piwem popłynie

Planeta opanowana przez zielonych ufoludków czy poważne europejskie państwo? Taki dylemat może spotkać dziś niejednego nieuświadomionego turystę, który 17 marca będzie przemierzać Irlandię. Właśnie dziś, Zielona Wyspa obchodzi swoje narodowe święto. To Dzień św. Patryka, a więc: pełne zieleni parady i strumienie zielonego piwa.

Zamachowiec wysadził się na przystanku

Zamachowiec-samobójca wysadził się w pobliżu przystanku autobusowego, w mieście garnizonowym Rawalpindi niedaleko Islamabadu - poinformowała pakistańska policja W wyniku wybuchu bomby co najmniej 9 osób nie żyje, a 17 zostało rannych.

AAAAwieś sprzedam

22 domki, dworek, stare probostwo, wieża zegarowa, lokalny sklep a nawet boisko do krykieta. Miłośników angielskich klimatów czeka w tym tygodniu nie lada gratka. Na sprzedaż wystawiona zostanie cała angielska wioska. Żeby ją kupić, w portfelu trzeba będzie mieć ok 25 mln funtów.

Sępy głodują przez wściekłe krowy

Przyszły chude lata dla sępów, a wszystko to z powodu choroby wściekłych krów. Zgodnie z unijnymi przepisami, z pastwisk trzeba usuwać wszystkie padłe sztuki bydła. Efekt, padlinożercy są na przymusowej głodówce.

Obama może poświęcić Gruzję i Ukrainę dla Rosji

Prezydent USA Barack Obama powinien zrezygnować z promowania kandydatur Gruzji i Ukrainy do członkostwa w NATO, by poprawić relacje z Rosją. Tak głosi opublikowany w poniedziałek w Waszyngtonie raport specjalnej komisji, której zadaniem jest poprawienie stosunków z Moskwą, nadwerężonych za prezydentury George'a W. Busha.

5,5 roku więzienia za hałas w barze

Bycie głośnym szkodzi nie tylko słuchowi, ale i wolności. Dotkliwie przekonała się o tym właścicielka baru "Donegal" w Barcelonie, którą sąd skazał na 5,5 roku więzienia za powodowanie hałasu i ignorowanie powtarzających się skarg sąsiadów.

Wyskoczyli ze spadającego samolotu

Czterech spadochroniarzy wyskoczyło ze spadającego samolotu niedaleko Clonbullogue Aerodrome w irlandzkim hrabstwie Offlay. Cessna, którą lecieli rozbiła się zaledwie 100 metrów od lotniska. Naocznym świadkiem katastrofy był Polak, który godzinę wcześniej leciał tym samym samolotem.

Sikorski: Unia podziela stanowisko Polski ws. Białorusi

W poniedziałek UE przedłużyła o 9 miesięcy zniesienie sankcji wizowych dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i 40 białoruskich dygnitarzy. Na tę decyzję miał wpływ polski szef MSZ, - Bardzo się cieszę, że wszystkie kraje Unii Europejskiej podzielają stanowisko Polski - powiedział na konferencji prasowej Radosław Sikorski.

Bez żadnej skruchy

- Niczym się nie wyróżnia, jest bardzo uprzejmy. Nie jest on człowiekiem szczególnym. Gdyby stał między państwem, pewnie byście go nawet nie zauważyli - powiedział na konferencji prasowej po pierwszej rozprawie w procesie Josefa Fritzla szef lokalnej policji. Prokuratura nie ma jednak wątpliwości: - Fritzl nie okazał skruchy. Jest winny.

Talibowie: Solecki zginie za 48 godzin

Pakistańscy porywacze Amerykanina Johna Soleckiego, zagrozili w poniedziałek jego zabiciem w ciągu 48 godzin, jeśli władze nie uwolnią ok. 1,2 tys. wskazanych więźniów - podały arabskie media.

Ojciec mordercy z Winnenden odpowie za zbrodnie syna?

Ojciec 17-letniego Tima Kretschmera - który w zeszłą środę w Winnenden zabił 15 osób - znalazł się pod lupą prokuratury w Stuttgarcie. Może zostać oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci, za co grozi do 5 lat więzienia.

Czołgi atakują pałac prezydencki

Dwa czołgi wspierane przez piechotę wdarły się do centrum Antananarivo - stolicy Madagaskaru, by wjechały na teren rezydencji prezydenta Marca Ravalomanany.

Amerykanie zestrzelili irański samolot

Wojsko amerykańskie przyznało się, że w lutym zestrzeliło irański samolot. Jak poinformowała dziennikarzy Reutera armia, zdarzyło się to "głęboko w irackiej przestrzeni powietrznej".

Dlaczego kłamią ws. zabitego Polaka?

Kanadyjscy policjanci, którzy w październiku 2007 r. na lotnisku w Vancouver śmiertelnie porazili prądem Roberta Dziekańskiego zeznali, że Polak był agresywny i musieli użyć paralizatora. Dlaczego ich nieprawdziwej wersji dała wiarę prokuratura? O tym już dziś w programie "Uwaga!" w TVN o godz. 19.50.