Rośnie liczba zabitych w trzęsieniu ziemi

Liczba ofiar śmiertelnych środowego trzęsienia ziemi w Pakistanie przekroczyła już 215 osób i nadal rośnie - mówił przedstawiciel dystryktu Ziarat, który najbardziej ucierpiała w kataklizmie.

"Trójkąt Bermudzki" znów wsysa

Dwuosobowy tajwański myśliwiec zniknął w zeszłym tygodniu w podczas rutynowego lotu w rejonie azjatyckiego "Trójkąta Bermudzkiego". Odnaleziono szczątki maszyny i ciała pilotów, ale władze nie potrafią wyjaśnić, co się stało. To już kolejna niewyjaśniona katastrofa w tym miejscu.

126 mld dolarów na odbudowę Iraku

Kiedy 30 marca 2003 roku wielonarodowe siły zaatakowały Irak, nikt nie spodziewał się, że kraj zostanie zniszczony na wskroś. Od tamtego czasu, na jego odbudowę przeznaczono blisko 126 mld dolarów, z czego 51 mld pochodzi od amerykańskich podatników - podaje raport amerykańskiego specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Iraku Stuarta Bowena.

Porwała własne dziecko

W piątek mieszkająca w Niemczech Polka porwała z ulicy w Dusseldorfie własnego syna, do którego utraciła prawa rodzicielskie. Teraz ściganej listem gończym matce grozi pięć lat więzienia. Spektakularne porwanie być może miało wywołać dyskusję o prawach niemieckich urzędów ds. młodzieży - pisze "Rzeczpospolita".

Za trzy lata Ukraińcy bez wiz do UE?

Być może jeszcze przed 2012 r. miliony Ukraińców będą mogły swobodnie, bez wiz, podróżować po Unii Europejskiej. Właśnie ruszył ukraińsko-unijne negocjacje w tej sprawie.

Zwolniona za ukrzyżowaną żabę?

Zdjęcia ukrzyżowanej żaby z wysuniętym językiem, kuflem piwa w jednej i jajkiem w drugiej łapie, kilka miesięcy temu obiegły cały świat. Teraz pora na konsekwencje tej prowokacji. Autor rzeźby już za to nie odpowie - nie żyje od ponad 10 lat. Natomiast stanowiskiem za to - jak twierdzą prawnicy zainteresowanej - zapłaciła dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolzano, w północnych Włoszech, gdzie pokazano kontrowersyjne dzieło.

Obama czaruje młodych, McCain Kubańczyków

Do wyborów prezydenckich w USA zostało tylko sześć dni. John McCain i Barack Obama próbują wykorzystać ten czas, by przekonać do siebie tzw. "swing states", czyli stany, od których wszystko może zależeć. W ostatnich sondażach McCain goni Obamę. Przewaga tego drugiego wynosi już tylko 3 pkt. procentowe.

Wzywają posiłki do Afganistanu

Ok. 20 tys. żołnierzy - takiego wsparcia oczekują w Afganistanie amerykańscy generałowie, podał "Washington Post", powołując się na źródła w Pentagonie.

ONZ bezradne w Kongu

We wschodnim Kongu trwa rebeliancka ofensywa i paniczna ucieczka dziesiątek mieszkańców. Wojska ONZ ewakuowały już personel cywilny z Gomy w Północnym Kiwu. Do miasta w każdej chwili mogą wejść antyrządowe wojska.

Parlament nie dał pieniędzy na wybory

Przedterminowe wybory na Ukrainie oddalają się coraz bardziej. Parlament odrzucił projekt ustawy wydzielającej na nie pieniądze. Do zatwierdzenia zabrakło czterech głosów.

Kilkadziesiąt ofiar zamachu

Co najmniej 28 osób zginęło w zamachach samobójczych w Somalii. Celem ataków byli przedstawiciele władz, ale ofiarami są przypadkowi cywile.

Odżywają kontrowersje ws. tarczy

Zapowiada się burzliwa sesja czeskiego parlamentu. Izba Poselska rozpoczęła debatę nad kontrowersyjnym porozumieniem z USA ws. rozmieszczenia na terytorium kraju elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego.

Syria szachuje Amerykanów zamknięciem ambasady

Najpierw Damaszek zapowiedział zamknięcie amerykańskiej szkoły i ośrodka kultury. Teraz Amerykanie obawiają się, że los placówek podzieli ich ambasada w Syrii, która może zostać bezterminowo zamknięta.

Pierwsze muzeum szmaragdów

Kolumbijczycy, dumni ze swojego narodowego skarbu - szmaragdów, otworzyli pierwsze muzeum tego szlachetnego kamienia.

Grał na giełdzie, skoczył z okna

62-letni Leung Man-Kong to kolejna ofiara światowego kryzysu ekonomicznego, ale pierwsza w Hongkongu. Biznesmen stracił większość swojego majątku wraz z osuwającymi się indeksami giełdowymi. Zabił się, skacząc z okna.

Możesz mieć cyfrowy nagrobek

Na jednym z cmentarzy w Kolonii postawiono pierwszy w Niemczech cyfrowy nagrobek. Różni się on od tradycyjnego tym, że zamiast tradycyjnej fotografii ma wbudowany mały płaski ekran, na którym wyświetlane są zdjęcia ze wspomnieniem o zmarłym.

Obama utrzymuje przewagę

Na sześć dni przed głosowaniem, demokratyczny kandydat na prezydenta USA utrzymuje 5 proc. przewagę nad republikańskim kontrakandydatem. Jedynie 2 proc. uprawnionych do głosowania wciąż nie wie, na kogo odda swój głos - wynika ze środowego badania Reuters/C-SPAN/Zogby.

Już 160 ofiar trzęsienia w Pakistanie

Co najmniej 135 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych wskutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę rano zachodni Pakistan. 15,000 ludzi zostało bez dachu nad głową.

Czy terminator ocali McCain'a?

Arnold Schwarznegger, były gwiazdor kina, obecnie gubernator Kalifornii postanowił stanąć do walki. Czy jego udział w kampanii wyborczej pozwoli pokonać wciąż prowadzącego w sondażach Baracka Obamę? Schwarznegger specjalnie przyleci do Ohio, aby wystąpić w mieście Columbus na wiecu kandydata Republikanów na prezydenta.

Odłożone śledztwo ws. śmierci Polaka

Już po raz drugi odkładane jest śledztwo w sprawie śmierci polskiego imigranta Roberta Dziekańskiego, rażonego rok temu przez kanadyjską policję paralizatorem na lotnisku w Vancouver. Miało ruszyć w październiku, potem 12 listopada, ostatecznie jednak zostało odroczone do stycznia - powiadomiły we wtorek kanadyjskie media.

Rzym tonął

Dziesiątki zalanych ulic i zatopionych samochodów - to rezultat gwałtownej, kilkugodzinnej burzy, która przeszła we wtorek wieczorem nad Rzymem. Ruch samochodowy został w wielu dzielnicach sparaliżowany.

Polska pod rządami Rosji w 2011?

Co przyniesie wybór demokratycznego senatora Baracka Obamy na prezydenta USA? Otóż: miękką politykę zagraniczną, która zachęci Rosję do ataku na Polskę i republiki nadbałtyckie, przejęcie Iraku przez Al-Kaidę oraz ataki terrorystyczne w samych Stanach Zjednoczonych. Taką wizję przyszłości przewiduje amerykańska organizacja protestanckich fundamentalistów Focus on the Family.

Polska i Rosja razem o Katyniu

Już w 2009 roku ukaże się polsko-rosyjska publikacja na temat wspólnej historii XX wieku - taki pomysł lansuje dwustronna Komisja ds. Trudnych. - Zostanie napisana w taki sposób, aby fakty nie były kwestionowane i by czytelnik miał możliwość poznania dwóch różnych perspektyw: polskiej i rosyjskiej - mówił prof. Adam D. Rotfeld, jej współprzewodniczący.

Damaszek zamyka instytucje USA

Syryjscy policjanci zostali rozstawieni w okolicach amerykańskiej szkoły w Damaszku. Ma ona zostać zamknięta, podobnie jak ośrodek kulturalny USA. To odpowiedź na niedzielny atak sił USA na syryjską wioskę przy granicy z Irakiem.

Robot zatańczył dla księcia Karola

Brytyjska para Książę Karol i Camilla Parker-Bowles odwiedziła kraj kwitnącej wiśni. Tam spotkali się z japońską parą królewską oraz zwiedzieli Muzeum Nauki i Innowacji. Tam zatańczył dla nich... robot.

Wszyscy chcą rozmawiać z talibami

Politycy i starszyzna plemienna z Afganistanu i Pakistanu uzgodnili wspólną taktykę w walce z talibami. Chcą nawiązania z nimi kontaktu. To także postulat Waszyngtonu, który chce porozumienia z częścią bojowników - czytamy we wtorkowym wydaniu "The Wall Street Journal".

Zabił ucznia za brak pracy domowej

11-letni chłopiec, Islam Amro, zmarł w jednym z egipskich szpitali, po tym jak wściekły nauczyciel matematyki pobił go podczas zajęć. Nauczyciel ukarał ucznia, bo ten nie odrobił pracy domowej.