W każdej z moich książek są indywidualne głosy, które razem składają się na wielki, tragiczny chór - mówiła w wywiadzie dla "Xięgarni" Swietłana Aleksijewicz, która w czwartek otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Cały wywiad będzie można zobaczyć na antenie TVN24 w sobotę o godz. 18.
Po raz pierwszy literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk reportera - białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała ją w czwartek za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach".
Wcześniej pisarka udzieliła magazynowi "Xięgarnia" wywiadu, który nie został dotąd wyemitowany. - Swój cykl książek pisałam przez trzydzieści lat i udało mi się go skończyć. "Czasy secondhand" to ostatnia książka - mówiła Aleksijewicz.
Noblistka wyznała, że ma wrażenie, że pisze "ciągle tę samą powieść". - W każdej z nich są chóry składające się z indywidualnych głosów i osobnych spowiedzi. To one razem składają się na wielki, tragiczny chór - tłumaczyła.
Cały wywiad z noblistką Swietłaną Aleksijewicz będzie można zobaczyć w programie "Xięgarnia", w najbliższą sobotę na antenie TVN24, o godz. 18.
Laureatka polskich nagród
Swietłana Aleksijewicz urodziła się w 1948 r. w Stanisławowie, później z rodziną przeniosła się na Białoruś. Pracowała jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, dziennikarka.
Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak "Czarnobylska modlitwa", gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.
Pisarka otrzymała wiele międzynarodowych nagród, wśród nich National Book Critics Circle, nagrodę szwedzkiego Pen Clubu, Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojową Nagrodę im. Ericha Marii Remarque'a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego.
Nagroda Nobla wynosi w 2015 roku osiem mln koron szwedzkich. To 108. nagroda Nobla z dziedziny literatury. Noble przyznawane są od 1901 roku.
Autor: fil / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24