Kto steruje francuską dyplomacją?

Kto pociąga za sznurki francuskiej dyplomacji? Według lewicowego dziennika "Liberation" nie jest to wcale szef MSZ Bernard Kouchner, ale sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego Claude Gueant, nazywany przez prasę prawą ręką prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego.

Prezydent usuwa szefa MSZ

W wybuchających od czasu do czasu konfliktach na linii MSZ prezydent nie ma ostatecznych zwycięzców. Na Litwie jest inaczej. W starciu z prezydent Dalią Grybauskaite szef dyplomacji poległ.

Cud ósmego dnia na Haiti

Cuda na Haiti ciągle się zdarzają. Pod zawalonym budynkiem w Port-au-Prince sąsiedzi odnaleźli 11-letnią dziewczynkę. Pod gruzami przeżyła osiem dni.

Prezydent Czeczenii zniesławiony

Oskarżenie prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa o śmierć działaczki praw człowieka jest zniesławieniem. Moskiewski Sąd Miejski podtrzymał wyrok pierwszej instancji i oddalił apelację szefa stowarzyszenia Memoriał Olega Orłowowa, autora oskarżenia.

O wakacje w Jemenie coraz trudniej

Zła wiadomość dla turystów, którzy chcieli odwiedzić Jemen. W kraju na Półwyspie Arabskim jest nie tylko niebezpiecznie, ale od czwartku trudniej się do niego w ogóle dostać.

Relacja z Haiti: robi to wrażenie horroru science fiction

"Robi to wrażenie horroru science fiction". W taki sposób reporter "Faktów" TVN określa sytuację na Haiti, gdzie już nikt nie jest w stanie zapanować nad rozdzielaniem pomocy dla wygłodniałych, dotkniętych trzęsieniem ziemi mieszkańców. - Ludzie starają się to wszystko rozgrabić - informuje będący na miejscu Marcin Wrona.

Mizeria gotowych na wszystko

Życie na amerykańskich przedmieściach nie jest tak różowe, jak chcieliby twórcy popularnych seriali typu "Gotowe na wszystko". To właśnie na przedmieściach miast żyje prawie jedna trzecia wszystkich ubogich Amerykanów.

Nowa ojczyzna obalonego prezydenta

Dominikana - tam może osiedlić się obalony w czerwcu 2009 r. prezydent Hondurasu Manuel Zelaya. Nowy rząd zapewni mu bezpieczną podróż na wygnanie.

Alarm bombowy zatrzymał lotnisko

Częściowo zamknięte przez kilka godzin lotnisko, opóźnionych lub odwołanych blisko sto lotów - to efekt alarmu bombowego, jaki w czwartek ogłoszono w międzynarodowym porcie lotniczym w Monachium. Sprawca całego zamieszania w dalszym ciągu jest poszukiwany przez policję.

Efekt CSI, czyli cała prawda o pracy policji

Sprawcy kradzieży, mordów, gwałtów - schwytani w mgnieniu oka. Najtrudniejsze zagadki kryminalne - rozwiązane błyskawicznie. Wszystko z pomocą najnowocześniejszych technik i urządzeń. Rzeczywistość? Niestety. Tylko serial. Ale to za ich sprawą, wiele osób wierzy, że to możliwe. To tak zwany "syndrom CSI".

„Rewers” odpadł z wyścigu o Oscara

"Rewers" Borysa Lankosza odpadł z wyścigu o Oscara. Polski film nie znalazł się w finałowej dziewiątce nominowanych w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

Bohaterskie wielbłądy walczyły z nazistami

Rosjanie zawsze darzyli wielkim szacunkiem bohaterów wojny ojczyźnianej, ale rzadko w tym gronie pojawiały się... wielbłądy. Czas naprawić ten błąd - uznały władze obwodu astrachańskiego i obiecały w 65. rocznicę zwycięstwa nad nazistami postawić dwóm dzielnym zwierzętom pomnik.

Władza gasi światło. Czas robić dzieci

Jak zachęcić ludzi do płodzenia dzieci? Koreańskie ministerstwo zdrowia znalazło sposób - raz w miesiącu wygasza wcześnie światła w całym budynku zachęcając pracowników, by szli do domu i poczuli "wolę bożą" do założenia rodziny.

Koran w komórce obraża Allaha?

- Wykorzystanie wersetów Koranu i muzułmańskiego wezwania do modlitwy w charakterze dzwonków w telefonach komórkowych jest niestosowne i narusza świętość bożego słowa - powiedział w środę zwierzchnik egipskich muzułmanów wielki mufti Egiptu Ali Gomaa.

460 ofiar religijnych starć

Ponad 450 osób zginęło w ciągu ostatnich dni w walkach między muzułmanami a chrześcijanami w Nigerii - wynika z zestawienia danych przekazanych przez przedstawiciela meczetu i organizacji praw człowieka. Do starć dochodzi w mieście Jos i jego okolicach.

Czeka na nową twarz i oczy

Potworny wypadek pozbawił go nie tylko wzroku. Porażony prądem 24-letni Dallas stracił też twarz. Teraz czeka na operację, która ma przywrócić jego życiu choć trochę normalności.

Zabójca 8 osób poddał się policji

Mężczyzna podejrzany o zastrzelenie we wtorek ośmiu osób w stanie Wirginia w USA dobrowolnie poddał się w środę policji - poinformował sierżant Thomas Molnar z policji stanowej. Wcześniej poszukiwało go ponad stu policjantów z hrabstwie Appomattox w amerykańskim stanie Wirginia.

Tymoszenko oferuje tekę premiera

Tuż przed południem trzeci w wyścigu do ukraińskiego prezydenckiego fotela Serhij Tyhipko oznajmił, że w drugiej rundzie nie poprze ani lidera prorosyjskiej opozycji Wiktora Janukowycza, ani urzędującej premier Julii Tymoszenko. Kilka godzin później padła propozycja, która może zmienić jego postawę.

Odchodzący prezydent nie składa broni

Wiktor Juszczenko, który w niedzielnych wyborach zdobył zaledwie 5,45 proc. głosów, przyjął porażkę. Zapowiedział jednak, że wynik ten nie pozwala mu odejść z polityki.

"Rytualne zarzynanie holenderskiej wolności"

Holenderski polityk Geert Wilders w 2008 r. nakręcił film krytykujący mocno islam. Zawarł w nim tak mocne tezy, że dziś staje przed sądem oskarżony o podżeganie do nienawiści. Przed amsterdamskim sądem zgromadzili się zwolennicy Wildersa, trzymając plakaty z napisami o "rytualnym zarzynaniu naszej wolności".

62 napady na "nie- Słowian"

W 2009 r. w rosyjskiej stolicy w 62 rasistowskich napaściach zginęło 31 "nie-Słowian", podała moskiewska milicja. We wtorek wieczorem ta sama milicja aresztowała kilkudziesięciu uczestników antyfaszystowskiej manifestacji.

Haiti nie radzi sobie z pomocą

Ilość pomocy dla dotkniętych kataklizmem Haitańczyków jest wystarczająca, ale prezydent Haiti Rene Preval ocenia, że na miejscu jest wielki problem z jej koordynacją.

Indie mogą stracić cierpliwość

Sekretarz obrony USA Robert Gates ostrzegł, że Indie mogą stracić cierpliwość, jeśli padną ofiarą kolejnego ataku terrorystycznego z terytorium Pakistanu. Podczas wizyty w New Delhi Amerykanin wezwał jednak Pakistan i Indie do współpracy ze wspólnym wrogiem.

Pod sąd za próbę "obalenia władzy ludowej"

Chociaż na zewnątrz Wietnam stara się uchodzić za prężnego azjatyckiego tygrysa, nadal pozostaje represyjną komunistyczną dyktaturą. Przed wietnamskim sądem rozpoczął się proces czterech działaczy demokratycznych, którym postawiono zarzuty spiskowania w celu obalenia komunistycznego rządu. Trzem z nich grozi kara śmierci.