Szykowany na następcę prezydenta Władimira Putina Dimitrij Miedwiedieww Belgradzie. Rosyjski wicepremier zapewnia Serbię o swoim wsparciu i grozi tym, którzy uznali niepodległość Kosowa.

Cyklon Ivan przetoczył się przez Madagaskar i zabił co najmniej 44 osoby, zaś 145 tysięcy zmusił do opuszczenia swoich domów. Władze obawiają się, że liczba ofiar wzrośnie.

Centroprawica Silvio Berlusconiego utrzymuje przewagę nad centrolewicową Partią Demokratyczną - wynika z sondażu, opublikowanego w poniedziałek w dzienniku "La Repubblica". Kolejne wybory do włoskiego parlamentu zaplanowano na kwiecień.

W Indonezji zniesiono ostrzeżenie przed tsunami, którego obawiały się władze po porannym trzęsieniu ziemi na Sumatrze. Trzęsienie ziemi miało siłę 7,2 stopnia w skali Richtera.

Nicolas Sarkozy nie popisał się. Gdy w sobotę, podczas paryskich Międzynarodowych Targów Rolnych jakiś mężczyzna powiedział do prezydenta Francji: - Nie dotykaj mnie, bo mnie ubrudzisz. W odpowiedzi Sarkozy kazał "spływać durniowi".

Jedno z sunnickich ugrupowań rebelianckich zamieściło w internecie film wideo, na którym pokazano sceny zabójstwa dwunastu nepalskich pracowników amerykańskiej firmy w Iraku. Już wiadomo, że film pochodzi z 2004 roku.

Sąd w Chinach skazał 17 osób na kary więzienia, w tym 3 na dożywocie, za zaniedbania i wykroczenia w zarządzaniu kopalnią węgla - podała w poniedziałek agencja prasowa Xinhua. W ubiegłym roku doprowadziły one do tragicznej katastrofy górniczej i śmierci 105 górników.

Ośmiu tureckich żołnierzy zginęło w niedzielę w trwającej od zeszłego tygodnia ofensywie antykurdyjskiej w północnym Iraku - podano w poniedziałek w Ankarze

Serbski rząd zamierza wysłać do Kosowa swoich ministrów. Mają w ten sposób zaznaczyć, że Belgrad wciąż uważa Kosowo za swoją część. Z kolei do Belgradu przylatuje pierwszy wicepremier Rosji i pewniak w wyborach prezydenckich - Dmitrij Miedwiediew.

Znów niespokojnie w Strefie Gazy. W wyniku izraelskiego ostrzału zginęło co najmniej trzech bojowników Hamasu, a kolejnych trzech jest poważnie rannych. Palestyńczycy nie zastosowali się do ostrzeżeń Izraela i próbowali przekroczyć zablokowaną od miesiąca granicę.

Niespodzianek nie było: brat Fidela Castro Raul został nowym prezydentem Kuby. Był jedynym kandydatem. Decyzję podjęło Kubańskie Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej. Raula czeka pięcioletnia kadencja.

66-letni Li Miung-bak został zaprzysiężony w Seulu na prezydenta Korei Południowej. To polityk o poglądach konserwatywnych, zwyciężył w wyborach 19 grudnia ub.r. Wcześniej był biznesmenem, prezesem wielkiego koncernu budowlanego i burmistrzem Seulu.

Siły ONZ interweniowały tuż przy północnej granicy Kosowa z Serbią. Powodem było ustawienie przez Serbów posterunku granicznego na terytorium Kosowa - 20 km od rzeczywistej granicy w głąb jego terytorium.

Kilka tysięcy Serbów manifestowało w Wiedniu i Salzburgu przeciwko proklamowaniu niepodległości Kosowa przez jego albańskich przywódców. Tymczasem w szwajcarskiej Genewie manifestowali zwolennicy niepodległości Kosowa - tam było bardziej pokojowo.

„Pięść rewolucji”, czyli Raul Castro, przejął ster władzy na Kubie z rąk schorowanego brata. Zawsze bezwzględnie lojalny, zawsze w cieniu charyzmatycznego Fidela, teraz zajął jego miejsce. Zakonserwuje reżim, czy doprowadzi do jego demokratyzacji? Przeczytaj sylwetkę nowego prezydenta Kuby.

Słusznie martwił się Andrzej Wajda, że wiedza na temat zbrodni katyńskiej jest w Europie niewystarczająca. Jego film miał ją przybliżyć światu. Czasem nieskutecznie. Największy dziennik szwedzki "Dagens Nyheter" informując o nominacji dla filmu Wajdy podał, że opisuje on zbrodnię... hitlerowców.

W irackim Kurdystanie, na północy Iraku, zginęło od początku tureckiej ofensywy zbrojnej, 112 rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - podał w niedzielę turecki sztab generalny na swojej stronie internetowej. Są także straty po stronie tureckiej: 15 żołnierzy.

System wyboru filmów, ubiegających się o nominację do Oscara w kategorii produkcji nieanglojęzycznych, jest anachroniczny i niesprawiedliwy - ocenia włoska agencja prasowa Ansa na kilkanaście godzin przed tegoroczną ceremonią rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Co najmniej 25 szyickich pielgrzymów zginęło w niedzielę w zamachu samobójczym, dokonanym w Iskandrii, na południe od Bagdadu - poinformowały władze Iraku. Liczba zabitych może się zmienić - kilkadziesiąt osób jest rannych.

40-letni stary liniowiec Queen Elisabeth 2 i dwumiesięczny luksusowy statek Queen Victoria spotkały się w porcie w Sydney. Niecodzienne wydarzenie obserwowało tysiące mieszkańców Sydney.

Carla Bruni wzięła udział w pierwszym publicznym wydarzeniu jako żona prezydenta Sarkozy'ego. Spotkała się z rodziną francusko-kolumbijskiej polityk Ingrid Betancourt w szóstą rocznicę jej niewoli.

Wyścig Demokratów po prezydencką nominację nabiera rumieńców. Hillary Clinton oskarżyła Baracka Obamę o "rażące kłamstwo" w kwestii jej programu opieki zdrowotnej.

Szwajcarzy chwalą sobie swoją demokrację bezpośrednią. Tym razem w referendum opowiedzą się za lub przeciw zakazowi palenia w miejscach publicznych, zakazowi posiadania niebezpiecznych psów i zakazowi lotów samolotów bojowych nad terenami turystycznymi.

Chociaż inflacja w rządzonym przez niego Zimbabwe przekroczyła 100 tys. procent, a bezrobocie ponad 80 proc., Robert Mugabe, prezydent od blisko 30 lat, miał świetny nastrój, gdy świętował swoje 84 urodziny.

Odlana z brązu statua uśmiechniętego Jana Pawła II stanęła w kubańskim mieście Santa Clara. Pomnik, stojący pół kilometra od mauzoleum Che Guevary, odsłonił watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.

Cztery stopnie w skali Richtera - z taką siłą zatrzęsła się ziemia w sobotę w części Kraju Saary na zachodzie Niemiec. To najsilniejsze jak dotąd trzęsienie ziemii, spowodowane wydobyciem węgla.

"Kosowo to Serbia!", "Rosja, Władimir Putin!" – takie okrzyki słychać było w sobotę w albańsko-serbskim mieście Kosovska Mitrovica. Kolejny dzień w różnych częściach Kosowa trwają protesty Serbów przeciwko proklamowaniu niepodległości przez dotychczasową prowincję.

Były prezydent Słowenii, Janez Drnovsek, nie żyje. Polityk zmarł w wieku 57 lat. Dokładna przyczyna jego śmierci nie jest znana.

8 milionów euro dziennie traci koncern Fiat z powodu przestoju trzech montowni samochodów. Produkcję trzeba było zatrzymać z powodu wady silników, produkowanych w zakładach w Bielsku-Białej - informuje włoski dziennik "La Repubblica".