Fala imigrantów. UE pomoże finansowo Serbii i Macedonii

Codziennie setki nowych imigrantów. Reporter TVN24 na granicy serbsko-węgierskiej
Codziennie setki nowych imigrantów. Reporter TVN24 na granicy serbsko-węgierskiej
tvn24
Tysiące imigrantów zalewają Europę tvn24

1,5 miliona euro z funduszy humanitarnych zostanie przekazane na pomoc uchodźcom przybywającym do Serbii oraz Macedonii - poinformowała Komisja Europejska.

Zarówno Macedonia jak i Serbia wykorzystywane są przez imigrantów jako tranzytowe podczas prób przedostawania się z południa Europy, głównie z Grecji, na północ do bogatych krajów unijnych.

Macedonia z powodu bezprecedensowej fali imigrantów wprowadziła w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy i zamknęła część swych granic. Z falą imigrantów mierzy się również Serbia, przez którą uchodźcy starają się wjechać do będących w strefie Schengen Węgier. Od początku roku z Serbii na terytorium Węgier przedostało się ponad 140 tysięcy osób. W ostatnich tygodniach napływ przybyszów przybrał na sile.

Dodatkowe fundusze z Komisji Europejskiej

Komisja Europejska podała, że fundusze, które przekaże na pomoc imigrantom w tych dwóch krajach, mają być wykorzystane na zapewnienie podstawowych potrzeb, takich jak woda, środki higieniczne i schronienie. Środki mają być też przeznaczone na poprawę poziomu opieki zdrowotnej oraz na przygotowanie raportów dotyczących sytuacji imigrantów w regionie. - KE jest gotowa do dalszej pomocy, jeśli to będzie konieczne - zadeklarował na środowej konferencji prasowej unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan, który wypowiadał się w imieniu całej Komisji Europejskiej.

Szczyt Bałkanów Zachodnich - Kryzys imigracyjny głównym tematem

Zastrzyk dodatkowej gotówki, który ma pomóc uchodźcom w Serbii i Macedonii, został zapowiedziany dzień przed szczytem Bałkanów Zachodnich zaplanowanym w czwartek w Wiedniu. Unię Europejską będą na nim reprezentować: szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, a także komisarz ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Johannes Hahn. Wśród przywódców, którzy wezmą udział w spotkaniu, będzie m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szczyt był planowany od dawna i będzie zajmował się wieloma kwestiami, ale oczywiście - biorąc pod uwagę obecną sytuację - sprawa imigrantów i kryzysu związanego z napływem uchodźców będzie dyskutowana przede wszystkim - oświadczył Hogan. Na szczycie ma być omawiana współpraca i radzenie sobie z problemami, zwłaszcza migracji, sześciu krajów: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii i Serbii.

Fala imigrantów zalewa Europę

Komisja Europejska przeznaczyła pod koniec lipca 90 tys. euro na pomoc humanitarną dla migrantów w Macedonii oraz 150 tys. euro w sierpniu dla Serbii. Środki trafiły do organizacji Czerwonego Krzyża w obu krajach. Całkowita kwota wsparcia humanitarnego dla migrantów w tych dwóch krajach wynosi obecnie 1,74 mln euro. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że Macedonia przyjmuje do 3 tys. uchodźców dziennie. Większość uchodźców zamierza udać się do Serbii i dalej w kierunku Niemiec, Szwecji, Norwegii lub Holandii. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji z siedzibą w Genewie od początku bieżącego roku do Europy przybyło przez Morze Śródziemne ponad 250 tys. imigrantów, w tym blisko 150 tys. do Grecji i ponad 100 tys. do Włoch.

Autor: PM//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Krawczyk

Raporty: