Cztery osoby, w tym trzy kobiety, zostały zabite, a czternaście odniosło rany w bójce o sporny kawałek ziemi między dwoma rodzinami w prowincji Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji.
Prezydenta USA Barack Obama powołał dwóch weteranów amerykańskiej polityki, by przewodzili niezależnej komisji badającej katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej. Zaznaczył, że nie będzie ona przeszkadzać w żadnym cywilnym i kryminalnym śledztwie, które toczy się ws. wycieku ropy i zatonięcia platformy Deepwater Horizon.
Troje strażników więziennych zostało w sobotę zabitych w Kabardyno-Bałkarii na rosyjskim Kaukazie Północnym, gdy niezidentyfikowani sprawcy otworzyli do nich ogień - poinformowało biuro prokuratora generalnego Rosji.
W watykańskim banku Ior trwa kontrola tysięcy kont. To efekt dochodzenia ws. korupcji przy przetargach na organizację szczytu G8 - donosi w sobotnim wydaniu dziennik "La Repubblica". Sprawdzane są tysiące kont, których właściciele są niekiedy anonimowi i ukrywają się pod imionami świętych i błogosławionych.
Pakistańskie służby bezpieczeństwa aresztowały 4 osoby w związku z nieudanym zamachem na nowojorskim Times Square. Jedną z nich jest współwłaściciel firmy cateringowej, zaopatrującej amerykańską ambasadę w Islamabadzie.
Ma 13 lat i właśnie wszedł na Mount Everest. Tego niezwykłego wyczynu dokonał Amerykanin Jordan Romero. Został najmłodszym człowiekiem, który wszedł na najwyższy szczyt Ziemi.
Co najmniej 158 zginęło w katastrofie samolotu Air India Express, który rozbił się podczas lądowania w Mangalurze na południu Indii - poinformowały linie lotnicze. Jednocześnie ratownicy poinformowali, że udało się uratować 8 osób. Na pokładzie lecącego z Dubaju samolotu według agencji Reutera znajdowało się 166 osób, wliczając w to załogę.
12 lat trwała budowa mostu pod Wołgogradem w Rosji. Kosztowała równowartość aż pół miliarda dolarów. Radość z otwarcia jednak nie trwała długo, bo most zaczął niebezpiecznie falować i trzeba go było zamknąć.
Katolicka drużyna skautów w Kalabrii na południu Włoch została rozwiązana, gdy jeden z drużynowych został aresztowany za przynależność do mafii. Z decyzją o rozwiązaniu nie zgadza się proboszcz i interweniuje w episkopacie. Protestują też matki dzieci.
Zwierzchnik buddyzmu tybetańskiego i Tybetańczyków Dalajlama XIV odpowiadał w piątek w serwisie społecznościowym Twitter na pytania o przyszłość Tybetu. Do godzinnej sesji na Twitterze doszło na prośbę mieszkającego w Pekinie chińskiego pisarza Wanga Lixionga, który nawrócił się na buddyzm tybetański.
W sobotę w domu aukcyjnym w Genewie zlicytowany zostanie jeden z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych: szwedzki błędnodruk z połowy XIX w. Unikatowy "Treskilling Yellow" jest jedynym znanym egzemplarzem trzyszylingowego szwedzkiego znaczka z 1855 roku, który ma nadruk żółty zamiast zielonego.
Niemiecki minister transportu Peter Ramsauer po wizycie brytyjskiego premiera Davida Camerona powiedział, że ma nadzieję na powrót torysów do Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Aby tak się stało, brytyjscy konserwatyści musieliby opuścić współtworzoną z PiS oraz czeskim ODS frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, której przewodniczy Michał Kamiński.
Po raz kolejny zniknął jeden z pasów chmur wokół Jowisza - zaobserwowała NASA. Jak serwisowi CNN powiedział jeden z naukowców amerykańskiej agencji, jest to wydarzenie znaczące, ale wciąż nie wiadomo, dlaczego do niego dochodzi.
Według szefa spraw zagranicznych Williama Haguea dochodzenie ma wyjaśnić czy brytyjskie tajne służby były zamieszane w stosowanie tortur po 11 września 2001 r.
Astronauci z promu Atlantis wyszli na trzeci i ostatni spacer w przestrzeni kosmicznej. Mają podczas niego dokończyć wymiany akumulatorów odbierających prąd od baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
1040 lat więzienia, taki wyrok usłyszał każdy z trzech terrorystów ETA odpowiedzialnych za zamach na lotnisku w Madrycie w 2006 roku. Zginęły w nim dwie osoby, 41 zostało rannych.
- Być może nasze włosy od milionów lat tak dobrze spełniały swoją funkcję, że zmiany nie były konieczne - mówi Romain Vullo z Uniwersytetu w Rennes we Francji. Wyniki badań jego zespołu ukazały się w piątkowym wydaniu czasopisma naukowego "Naturwissenschaften".
Rosja, członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, we wtorek zgodziła się na nałożenie nowych sankcji na Iran, a już w piątek zapowiada, że pomimo tego będzie dostarczać nowoczesne uzbrojenie do kraju ajatollahów.
Według niemieckiej gazety "Die Welt", szok po tragedii smoleńskiej stemperował polityczny temperament Kaczyńskiego. W piątkowym artykule gazeta twierdzi, że "kandydat PiS na prezydenta Polski Jarosław Kaczyński prezentuje się obecnie jako polityk umiarkowany i nadrabia w sondażach."
Pomimo spadku aktywności islandzkiego wulkanu, nadal utrudnia on życie Europejczykom. Od godziny 14 w piątek zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad północną Norwegią - poinformowała spółka Avinor zarządzająca lotniskami w tamtym regionie.
Historią rodziny Donalda Tuska zajął się autor piątkowego artykułu w rosyjskiej "Niezawisimajej Gazietie". Postawił też kontrowersyjne pytanie w odniesieniu do mordu w Katyniu: "Po co Kreml ukrywa zbrodnie niemieckich faszystów?" - pytał mianowicie, negując odpowiedzialność NKWD za zbrodnię.
Japońskiej rakiecie startującej z kosmodromu Tageshima w piątek rano udało się szczęśliwie wynieść w kosmos sondę Akatsuki. Do swojego celu dotrze ona najprawdopodobniej za sześć miesięcy, a na orbicie Wenus ma pracować dwa następne lata. Razem z nią poleciało osiem innych małych obiektów. Jeden z nich ma testować nowy napęd, którym jest... żagiel.
Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek późnym wieczorem nowelizację ustawy w sprawie utworzenia w Berlinie muzeum poświęconego wysiedleniom Niemców. Nowela ta jest wynikiem kompromisu chadecko-liberalnej koalicji ze Związkiem Wypędzonych (BdV). Przeciwnicy nazywają ją "zgniłym kompromisem" z Eriką Steinbach.
14 lat ciężkich robót - taki wyrok usłyszała w Malawi para homoseksualistów. Mężczyźni otrzymali maksymalny wymiar kary za "nienaturalne akty" i "rażącą nieprzyzwoitość", a afrykański kraj ściągnął na siebie potępienie ze strony społeczności międzynarodowej.
Po serii wpadek amerykańskiego wywiadu i krytyce w amerykańskim Senacie, szef wywiadu USA admirał Dennis Blair poinformował, że podaje się do dymisji. "Z wielkim żalem powiadomiłem dziś prezydenta, że z dniem 28 maja (piątek) ustąpię ze stanowiska dyrektora wywiadu państwowego" - napisał Blair w swym oświadczeniu.
W związku z powodzią, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz zdecydował o wyniesieniu relikwii św. Stanisława na Wieżę Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
Cyklon Laila uderzył w czwartek w południowo-wschodnie Indie. Znaczny obszar stanu Andhra Pradeś jest pozbawiony prądu, padają ulewne deszcze, a wiatr wieje z prędkością przekraczającą 100 km/h. Władze twierdzą, że tak silnych burz nie było w tym regionie od 14 lat.
Węgry, Czechy, Słowacja - wciąż zmagają się z skutkami intensywnych opadów deszczu. W czwartku sytuacja trochę się uspokoiła, ale spore połacie wszystkich krajów są pod wodą.
- Rząd może zrobić wiele pożytecznych rzeczy oprócz wydawania pieniędzy - powiedział wicepremier Nick Clegg. W czwartek opublikowano tekst porozumienia koalicyjnego. Według niego, nowy rząd ma szansę na przeprowadzenie wielkich reform, których Wielka Brytania bardzo potrzebuje.