Merkel o uchodźcach i moralnym obowiązku wszystkich członków UE


Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek po spotkaniu z premierem Finlandii Juhą Sipilae w Berlinie, że wszystkie kraje europejskie są moralnie zobowiązane do pomocy imigrantom; zwróciła uwagę na rolę Turcji w zabezpieczeniu granicy UE.

- Jesteśmy Europą poczuwającą się do pewnych wartości, do których należy poszanowanie i obrona godności człowieka. Mamy przecież Europejską Kartę Praw Podstawowych i powinniśmy przestrzegać wszystkich jej zapisów - oświadczyła Merkel.

Merkel: każdy powinien wnieść swój wkład

Jak podkreśliła, Unia Europejska jest - niezależnie od aspektów prawnych - "moralnie zobowiązana" do tego, aby "pokazać światu obraz Europy zgodny z Kartą i prawami podstawowymi, które sami ustaliliśmy". Zdaniem Merkel "każdy europejski partner powinien wnieść swój wkład".

Przyznała, że "Niemcy są dużym krajem i największą gospodarką" Europy, jednak moralny obowiązek uczestniczenia w rozwiązywaniu problemu uchodźców spoczywa na wszystkich 28 krajach. Jak dodała, przyczyny imigracji można zlikwidować tylko wspólnie - we współpracy z USA i Rosją.

Merkel zaznaczyła, że konieczne były sygnały świadczące o "uporządkowaniu sytuacji", dlatego Berlin zdecydował się przywrócić kontrole na swoich granicach.

Premier Juha Sipilae zapewnił, że jego kraj nie zamierza zamykać granic. - Mamy wiele problemów. Musimy zaostrzyć kontrole, ale to nie oznacza, że zamkniemy granice - wyjaśnił.

Merkel wskazała na rolę Turcji dla zabezpieczenia zewnętrznej granicy UE. - Bez wsparcia Turcji nie damy rady - powiedziała niemiecka kanclerz. Przez granicę grecko-turecką przedostaje się do Europy gros uciekinierów z Bliskiego Wschodu.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: