"Nie ma prądu. Ludzie się bili, żeby wsiąść do samolotu"

- Nie ma prądu, nie możemy ładować komórek, nie ma internetu. Kontakt z rodzinami jest bardzo ograniczony - relacjonowała w rozmowie z tvn24.pl polska turystka Joanna Kica. Jest ona jedną z blisko dwóch tysięcy podróżnych, którzy z powodu ulewnego deszczu w niedzielę utknęli pod Machu Picchu w Peru. Walka o wydostanie się z pułapki jest ostra. - Ludzie bili się, żeby wsiąść do samolotów - mówiła.

Prezydent zostaje

Od dzisiaj jestem prezydentem wszystkich, bez względu na to, czy głosowali na mnie, czy nie - to jedne z pierwszych słów jakie skierował do obywateli Mahinda Rajapaksa, który właśnie wygrał wybory prezydenckie na Sri Lance i zostaje na stanowisku.

Współpraca z Tymoszenko? Janukowycz: Niemożliwe

Wiktor Janukowycz jednego jest pewien: jeśli zasiądzie w fotelu prezydenta, nie będzie współpracować z premier Ukrainy, a zarazem jego rywalką w drugiej turze wyborów Julią Tymoszenko. Janukowycz wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich, zdobywając ponad 35 proc. głosów.

Boss bossów stracił 550 mln euro

550 milionów euro - taką wartość ma majątek szefa cosa nostry Matteo Messiny Denaro. Swoim bogactwem mafioso nie będzie się już cieszył, bo włoska policja właśnie go skonfiskowała. To wielki cios dla mafii.

Samoloty lecą w dół

2009 r. był najgorszym rokiem w historii lotnictwa cywilnego - podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Wszystko z powodu spadku przewozów lotniczych - zarówno ludzi, jak i towarów.

"Uczyńcie wszystko, by wymierzyć sprawiedliwość"

O wymierzenie sprawiedliwości żyjącym uczestnikom zagłady Żydów podczas II wojny światowej zaapelował Szimon Peres. Izraelski prezydent przemawiał w środę w niemieckim Bundestagu podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Sąd: rząd postąpił bezprawnie

Rząd Wielkiej Brytanii przekroczył swoje uprawnienia - orzekł tamtejszy Sąd Najwyższy. Chodzi o zamrożenie rachunków bankowych pięciu osobom podejrzanym o terroryzm. Stało się to bez zgody parlamentu. Zdaniem sądu specjalne polecenia resortu skarbu w tej sprawie były bezprawne.

Obama o Auschwitz: Nie możemy być biernymi świadkami zła

Musimy opierać się antysemityzmowi i ignorancji, i nie godzić się na przyjęcie roli biernego świadka zła, bez względu na to, kiedy i gdzie da ono o sobie znać - tymi słowami amerykański prezydent Barack Obama zwrócił się do uczestników III Międzynarodowego Forum Holokaustu "Let My People Live!". W Auschwitz trwają obchody 65. rocznicy wyzwolenia byłego obozu zagłady.

Irańczycy zatrzymali Yogiego, niemiecki MSZ milczy

Podczas grudniowych, antyrządowych protestów zatrzymano w Iranie dwóch niemieckich dyplomatów - poinformowała w środę irańska państwowa sieć radiowo-telewizyjna IRIB. Media powoływały się na anonimowego wiceministra ds. wywiadu. Według tego źródła "aresztowani zostali dwaj niemieccy dyplomaci używający pseudonimów Yogi i Ingo".

"Auschwitz nie wyleczył świata z antysemityzmu"

- Auschwitz nie wyleczył świata z antysemityzmu - powiedział w środę we włoskiej Izbie Deputowanych Elie Wiesel, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla i zarazem więzień obozu zagłady, wyzwolonego przed 65. lat temu przez Rosjan.

"Myślę o niezliczonych ofiarach nienawiści"

- Ze wzruszeniem myślę o niezliczonych ofiarach ślepej nienawiści rasowej i religijnej, które zaznały deportacji, uwięzienia i śmierci w tych aberracyjnych i nieludzkich miejscach - powiedział o Holokauście Benedykt XVI w 65. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Włoski portal zaskarży biskupa Pieronka?

Włoski portal katolicki Pontifex.Roma nie wyklucza podjęcia kroków prawnych po wypowiedzi biskupa Tadeusza Pieronka. Duchowny zarzucił portalowi, że ten przeinaczył jego wypowiedź dotyczącą Holokaustu.

Afganistan skazał Australijczyka na śmierć

Sąd apelacyjny w Afganistanie potwierdził wyrok śmierci dla obywatela Australii, byłego żołnierza pracującego w firmie ochroniarskiej, skazanego w październiku zeszłego roku za zabicie w maju afgańskiego współpracownika - podały w środę australijskie władze.

Tybet chce być Hongkongiem

Wysłannicy Dalajlamy XIV mają nadzieję, że chińskie władze rozważą propozycję szerszej autonomii dla Tybetu - poinformował w środę tybetański rząd na wygnaniu. W Chinach we wtorek rozpoczęły się pierwsze od 15 miesięcy rozmowy między Pekinem a Tybetańczykami.

130 strzałów na granicy Korei

Po raz kolejny bardzo niespokojnie na granicy pomiędzy Koreami. Najpierw doszło do wymiany ognia między państwami, a kilka godzin później artyleria Korei Północnej kolejny raz ostrzelała w środę sporny odcinek granicy z Koreą Południową na Morzu Żółtym.

Wywiezienie prezydenta legalne

Sąd Najwyższy Hondurasu oczyścił we wtorek z zarzutów przywódców czerwcowego zamachu stanu, który doprowadził do obalenia ówczesnego prezydenta kraju Manuela Zelayi. Kilka godzin później hondurascy parlamentarzyści uchwalili amnestię dla samego Zelayi i wszystkich osób zamieszanych w odsunięcie go od władzy.

Prezydent aresztowany na plaży

Gwatelamska policja aresztowała byłego prezydenta kraju - Alfonso Portillo, ściganego przez Stany Zjednoczone za pranie brudnych pieniędzy, skradzionych z funduszu pomocy dzieciom. Zatrzymano go na plaży przy jego domu, gdzie przygotowywał się do ucieczki z kraju.

Wyciągnięty spod gruzów po dwóch tygodniach

Kolejny cud na Haiti. Amerykańscy żołnierze wyciągnęli we wtorek żywego mężczyznę z budynku zawalonego w czasie trzęsienia ziemi - poinformowała agencja Reutera powołując się na świadków.

Polacy koczują na ulicach Sztokholmu

Przyjechali do Sztokholmu zarabiać pieniądze. Nie udało się i wylądowali na ulicy. W trakcie wielkich mrozów koczują pod mostami, bo tamtejszy system opieki społecznej ich nie obejmuje. Muszą sobie radzić sami, ale do Polski wracać nie chcą.

Polacy uwięzieni w Peru: "Ludzie śpią na ulicach"

- My mamy hotel zapewniony, ale mnóstwo ludzi śpi tu na ulicach - mówi tvn24.pl polska turystka, uwięziona przez ulewne deszcze pod Machu Picchu w Peru. Poza nią, jeszcze trzech Polaków czeka na ewakuację. Tymczasem póki co prywatne helikoptery latają głównie po bogatych Amerykanów.

Domy niemal runęły w przepaść

Domy mieszkańców jednego z kalifornijskich miast znalazły się nad brzegiem przepaści, po tym, jak osunął się klif nad oceanem. Teraz specjalne służby próbują wzmocnić brzeg, aby budynki nie runęły do wody.

NATO i Rosja wznawiają współpracę

NATO i Rosja oficjalnie wznowiły współpracę wojskową, zawieszoną po wojnie w Gruzji w 2008 roku. We wtorek po raz pierwszy od tego czasu spotkali się przedstawiciele wojskowi NATO i Rosji, którą reprezentował szef sztabu generalnego gen. Nikołaj Makarow.

Polacy pomagają modernizować CERN

Z Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku w Polsce do CERN-u w Szwajcarii wyjechał buncher, który ma ulepszyć działanie największego eksperymentu świata, Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Niezbędne do eksperymentów urządzenie zbudowali polscy naukowcy.

Holokaust: przedmiot obowiązkowy

Nauka o Holokauście powinna być w szkołach ściśle powiązana z nauką o prawach człowieka, co obecnie nie ma miejsca - głosi raport unijnej Agencji Praw Podstawowych w Wiedniu opublikowany w przeddzień 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz. Przy okazji tej rocznicy Polskę odwiedził premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Avatar torpeduje Titanica

Będzie zamiana na pierwszym miejscu kinowych rekordów świata? Najnowszy film Jamesa Camerona, "Avatar" atakuje "Titanica", który przez kilka lat zajmował 1 miejsce najbardziej kasowych produkcji.

Bandera bohaterem? Rosja: To odrażające

Przyznanie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy bardzo zdenerwowało rosyjskie władze. W oficjalnym stanowisku tamtejszego resortu spraw zagranicznych można między innymi przeczytać, że uhonorowanie przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) "jest wydarzeniem o tak odrażającym charakterze, że nie mogło nie wywołać jednoznacznie negatywnej reakcji".

WHO: koncerny nie naciskały przesadnie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) broniła się w Radzie Europy przed zarzutami ogłoszenia pandemii grypy A/H1N1 pod wpływem koncernów farmaceutycznych. W ciągu ostatniego roku zarobiły one na strachu przez świńską grypą setki milionów dolarów.

Wrocław wyprzedził Kraków

Polscy europosłowie zadecydowali wreszcie o lokalizacji drugiego biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. Spośród sześciu miast-kandydatów wybrany został ostatecznie Wrocław. Wybór europosłów będzie jeszcze musiała zaaprobować Komisja Europejska - zastrzegła rzeczniczka przewodniczącego PE Jerzego Buzka. Polska, jako duży członek Unii Europejskiej, ma prawo do dwóch biur PE. Pierwsze znajduje się w Warszawie.

Łóżko dla dwojga w chmurach

- Czasy, kiedy pasażerowie korzystający z klasy ekonomicznej, narzekali na brak komfortu, minęły - oświadcza Rob Fyfe, dyrektor naczelny Air New Zealand. Linie wprowadzają w swoich samolotach... dwuosobowe łóżka.