Niemieckie media o nowym prezydencie. "Czy uniezależni się od PiS?"

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym
Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym
tvn24
Niemieckie media podkreślają, że prezydentura Andrzeja Dudy może mieć wpływ na wynik wyborów parlamentarnychtvn24

Andrzej Duda w czwartek został zaprzysiężony na prezydenta Polski. Pytanie brzmi, jak dalece będzie chciał i mógł uniezależnić się od swej dawnej partii, Prawa i Sprawiedliwości, oraz prowadzić ponadpartyjną politykę - pisze niemiecka prasa.

Nieoczekiwane zwycięstwo Dudy w majowych wyborach prezydenckich to cezura kończąca osiem lat rządów liberalnej Platformy Obywatelskiej, co "w przypadku młodej demokracji jest sensacyjnie długim okresem" - pisze dziennik "Die Welt" w komentarzu.

Koszty transformacji

Wygrana Dudy i jego popularność wśród najmłodszych wyborców świadczą o "nieoczekiwanie dużym niezadowoleniu z kosztów transformacji" - podkreśla publicysta gazety Gerhard Gnauck. W erze wolnego rynku "wzrosły oczekiwania Polaków, zwłaszcza że dobry makroekonomiczny rozwój Polski otwiera państwu pole do działania w sferze socjalnej". "To idealny klimat (polityczny) dla prawicowego PiS-u, który w kwestiach społeczno-politycznych sytuuje się po lewej stronie" - dodaje.

"Die Welt" zauważa, że partia, z której wywodzi się nowy szef państwa, ma duże szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych na jesieni. "Były premier Jarosław Kaczyński tym razem nie będzie ubiegał się o fotel premiera. Tym ciekawiej będzie obserwować, jak bardzo Duda będzie chciał i mógł wyemancypować się od tego ugrupowania" - zauważa gazeta.

Mieszane reakcje

Powrót partii Kaczyńskiego wywołuje w Polsce i Europie "mieszane reakcje" - pisze "Die Welt", przypominając, że krótki okres rządów szefa PiS upłynął pod znakiem ostrych konfliktów, a jego krytycy obawiają się powrotu "narodowo-katolickiego państwa wyznaniowego".

"Już na pierwszy rzut oka gładki Duda robi zupełnie różne wrażenie niż szorstki w obejściu Kaczyński. Odpowiednio duże są oczekiwania, że znajdzie własny, nowy styl (rządów)" - pisze "Die Welt". Dodaje, że od przemówienia Dudy mniej więcej znane są jego oczekiwania wobec Niemiec. "Warszawa żąda stałej obecności sił NATO w kraju, a Berlin ma przestać blokować tę decyzję"; ponadto "Polacy mieszkający w Niemczech powinni otrzymać (od państwa niemieckiego) więcej uprawnień i wsparcia" na wzór mniejszości niemieckiej w Polsce; wreszcie Polska ma dołączyć do rozmów o rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie - wymienia "Die Welt".

Wpłynie na wynik wyborów parlamentarnych

Dziennik "Frankfurter Rundschau" podkreśla w tekście ze środy, że pierwsze dwa miesiące prezydentury Dudy mogą mocno wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych.

Duda dobrze wykorzystał miesiące między wygraną w wyborach a zaprzysiężeniem na urząd, szczególnie z punktu widzenia jego dawnej partii; szerokim grupom społecznym obiecał on nie tylko liczne zmiany na lepsze, ale też zapowiedział dwa projekty ustaw, w tym jeden dotyczący obniżenia wieku emerytalnego. Z tego też pewnie powodu rozpoczyna rządy z dużym kredytem społecznego zaufania - zauważa gazeta.

"Krytycy Dudy i PiS-u koncentrują się na sprawach krajowych i na tym, czy prezydent będzie w stanie wypracować własny, ponadpartyjny wizerunek, czy też pozostanie marionetką w rękach Kaczyńskiego" - pisze "Frankfurter Rundschau".

[object Object]
Duda: Polska nie jest sprawiedliwym krajemtvn24
wideo 2/23

Autor: asz/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: "Die Welt", "Frankfurter Rundschau"

Tagi:
Raporty: