Niemiecki ruch oporu uczczony

Przedstawiciele władz Niemiec oraz Bundeswehry oddali hołd członkom niemieckiego ruchu oporu przeciwko nazistowskiemu reżimowi w III Rzeszy. We wtorek przypada 66. rocznica nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera

Gorzej niż w Polsce tylko w Rumunii i Grecji

W Polsce odsetek zabitych na drogach należy do najwyższych w UE: gorzej jest tylko w Grecji i Rumunii. Komisja Europejska przedstawiła strategię zmniejszenia o połowę liczby zabitych na drogach do 2020. Podobny plan miał być zrealizowany do roku 2010. Bezskutecznie.

Kara za krzyczenie na gejów

Ratownik z nadmorskiego kurortu w Toskanii został dyscyplinarnie przesunięty na inną plażę za to, że zabronił całować się dwóm gejom. Incydent w kurorcie Lecciona wywołał oburzenie środowisk gejowskich we Włoszech.

Hollywoodzki napad w szwedzkim wydaniu

Szwedzka policja przedstawiła zarzuty dziesięciu osobom zamieszanym w spektakularną kradzież z września ubiegłego roku. Złodzieje zrabowali wtedy 39 milionów koron (około 5,3 miliona dolarów) i zrobili to w iście filmowym stylu, z wykorzystaniem helikoptera i ładunków wybuchowych. Plan wydawał się idealny, gdyby nie to, że policja od jakiegoś czasu wiedziała o przygotowywanej akcji.

100 kg haszyszu w rękach polskich żołnierzy

Prawie sto kilogramów haszyszu przejęli w Afganistanie, w pobliżu bazy Warrior, polscy żołnierze we współpracy z armią afgańską. Wojskowi odkryli przemyt podczas służby w punkcie kontrolnym. Dwie osoby, które przewoziły narkotyki, zostały zatrzymane.

Afganistan samodzielny za cztery lata

Na konferencji w Kabulu zaakceptowano przedstawiony przez prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja cel, który zakłada przejęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo przez siły tego kraju do 2014 roku - wynika z komunikatu końcowego przyjętego we wtorek.

Kolejna kobieta - szpieg wpadła

Pracownica ambasady Indii w Pakistanie została oskarżona o zdradę tajemnic państwowych. Madhuri Gupcie grozi kara od 3 do 14 lat więzienia.

Łaskun muzanga wraca do łask

"Kopi luwak" - najdroższa kawa świata, teraz dostępna też dla indonezyjskich muzułmanów. Źródło, z którego pozyskiwano surowiec do jej produkcji sprawiało, że część muzułmanów uważała ją za "haram" - zakazaną. Wszystko to z winy małego ssaka - łaskuna muzanga.

Zginął na robotach sezonowych

Sześć osób, w tym sezonowy pracownik z Polski, zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w pożarze, który całkowicie strawił dom mieszkalny w Limburgu na zachodzie niemieckiej Hesji. Policja ustala przyczyny tragedii.

95 planetoid zagraża Ziemi

Pierwsze pół roku działalności teleskopu WISE przyniosło spektakularne rezultaty. Teleskop odkrył 25 tysięcy nieznanych wcześniej planetoid i 15 nowych komet. Co więcej, 95 z nowo odkrytych ciał należy do grupy planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi.

Wystrzelono rakiety w pobliżu samolotu z sekretarzem ONZ

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oraz ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Danii - zmierzający na konferencję w Afganistanie - w nocy z poniedziałku na wtorek nie mogli wylądować na lotnisku w Kabulu. Afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że w pobliżu kabulskiego lotniska wystrzelono kilka rakiet.

Plaga pająków na statku

Setki wielkich i tysiące małych pająków ukazały się oczom robotników portowych na wyspie Guam (Oceania), gdy chcieli rozładować frachtowiec z materiałami budowlanymi. Statek - ostatnio dokowany w Korei Południowej - został cofnięty z portu i czeka na oczyszczenie.

Polska "przedefiniuje" swoje cele w Afganistanie?

- Niemożliwe, by do 2012 roku NATO zrealizowało swoje cele w Afganistanie, dlatego Polska będzie zmuszona przedefiniować własne plany, jeśli chce sprowadzić żołnierzy do domu za dwa lata - powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch. Polski kontyngent liczy obecnie 2,6 tys. żołnierzy.

41 lat od "małego kroku"

To mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości - dokładnie 41 lat temu Neil Armstrong wypowiedział jedne z najsłynniejszych słów w historii, kiedy jako pierwszy człowiek dotknął stopą Księżyca.

Premier na szczycie

Premier Donald Tusk rozpoczął we wtorek jednodniową wizytę w Budapeszcie, podczas której - razem z premierami Czech, Słowacji i Węgier - weźmie udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej. Podczas spotkania Węgry przekażą Słowacji przewodnictwo w Grupie.

Kolejka od Swarovskiego

Atrakcja Singapuru - kolejka linowa łącząca główną wyspę z pozostałymi terytoriami kraju - została ponownie otwarta po ponad dziewięciu miesiącach renowacji. Nad zatoką Keppel będzie można poszybować, siedząc w wysadzanej kryształami Swarovskiego kabinie dla VIP-ów.

Afganistan chce być samodzielny od 2014

- Afganistan chce przejąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo do 2014 roku - zapowiedział prezydent kraju Hamid Karzaj w przemówieniu inaugurującym międzynarodową konferencję na temat przyszłości kraju, z udziałem przedstawicieli światowej dyplomacji. Już w zapowiedziach konferencji wskazywano, że Karzai poda właśnie taką datę. Szef NATO zadeklarował, że siły Sojuszu "nie opuszczą Afganistanu po przekazaniu zadań".

Rozstrzelany za kontakty z sąsiadami

W Korei Północnej wykonano wyrok śmierci na byłym członku rządu, który odpowiadał za kontakty z Koreą Południową - poinformował we wtorek południowokoreański dziennik Dzoson Ilbo. Kwon Ho Ung miał zostać został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. Agencjom nie udało się potwierdzić tych informacji.

Cameron z senatorami o uwolnieniu terrorysty

Trwa wizyta premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w Stanach Zjednoczonych. We wtorek spotka się on z czterema senatorami, aby rozmawiać o okolicznościach zwolnienia z więzienia libijskiego terrorysty. Libijczyk - uwolniony we wrześniu 2009 r. - był odpowiedzialny za zamach bombowy na samolot pasażerski nad szkockim Lockerbie. Cameron nazwał jego uwolnienie "całkowity błędem".

Pogrzeb po prawie stu latach

Ostatni z ekshumowanych 250 australijskich i brytyjskich żołnierzy biorących udział w bitwie pod Fromelles w 1916 r. spoczął na miejscowym cmentarzu wojskowym. Masowy grób żołnierzy odnalazł autralijski historyk amator.

Czerpią energię ze ścieków

Energia elektryczna ze ścieków? Na taki pomysł wpadli mieszkańcy wioski w centralnych Indiach. Nie zamierzają jednak na nim poprzestać. Chcą też produkować energię ze zwierzęcych odchodów.

Lista oaz szczęścia bez Polski

Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja i Holandia - to kraje, które znalazły się na liście najszczęśliwszych krajów, opublikowanej przez internetowe wydanie magazynu "Forbes". Państwa te łączy zamożność i wysoki poziom życia. Z kolei obdarzona lepszym klimatem Hiszpania znalazła się na 17 miejscu wśród szczęśliwych krajów Europy.

Al Kaida grozi: Jemen będzie kolejnym Afganistanem

Jemen będzie dla USA kolejnym Afganistanem - ostrzega urodzony w USA działacz Al Kaidy Anwar al-Awlaki, w 13-minutowym nagraniu umieszczonym w poniedziałek na portalach internetowych radykalnych islamistów.

Izrael: "Żelazna kopuła" zdała egzamin

Izraelski system obrony przed rakietami krótkiego zasięgu "Iron Dome", przeszedł w poniedziałek finalne testy. Izraelskie Ministerstwo Obrony zapowiada, że pierwsze wyrzutnie zostaną rozmieszczone już w październiku przy granicy z Gazą i Libanem. Prace nad nim rozpoczęto po wojnie z Hezbollahem w 2006 roku.

Rosjanie chcą mieć własny kosmodrom

Rosyjski rząd przeznaczył około 25 mld rubli (800 mln dolarów) na budowę kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek premier Władimir Putin. Nowy, cywilny kosmodrom ma dać Rosji upragnioną niezależność od Kazachstanu. Obecnie stamtąd nasz wschodni sąsiad wystrzeliwuje cywilne satelity w kosmos.

Do Francji w środę nie polecisz

Francuscy kontrolerzy lotów zapowiedzieli na środę strajk. Zakłócenia w ruchu lotniczym będą trwały od wtorku wieczór do czwartku rano. W środę odwołanych będzie 20 procent lotów z najważniejszego paryskiego lotniska Charles'a de Gaulle'a i 50 procent z Orly.

Miała bardzo szczęśliwe życie - trwało 111 lat

Eunice Bowman, najstarsza mieszkanka Wielkiej Brytanii, zmarła w piątek w domu opieki w Gateshead. Za miesiąc skończyłaby 112 lat. - Miałam bardzo szczęśliwe życie - powiedziała w wywiadzie z okazji swoich 111 urodzin.

Nic na ciele poza farbą

Kolorowe kwiaty, wymyślne wzory, a nawet twarze potworów - namalowane nie na płótnie, ale ludzkim ciele. Modelki poza farbą nie miały na sobie nic. W Seeboden w Austrii zakończyły się największe na świecie mistrzostwa bodypaintingu.

Turcy sądzą swoich wojskowych

Turecka prokuratura oskarżyła 196 osób, w tym czynnych i emerytowanych wojskowych. Śledztwo, w wyniku którego postawiono zarzuty, dotyczy próby obalenia w 2003 r. rządu konserwatywnych islamistów. Nie wiadomo kiedy rozpocznie się proces.

Podglądał nastolatki przez internet

Ponad sto nastolatek z okolic Gutersloh w niemieckiej Westfalii było regularnie podglądanych przez pewnego hakera za pośrednictwem kamer internetowych w ich komputerach. 43-letniego mężczyznę zatrzymała już policja - donosi lokalna gazeta "Westfalen Blatt"