Inwestorzy na całym świecie czekali na decyzję Rezerwy Federalnej. Fed podniósł stopy procentowe pierwszy raz od dziewięciu lat. Niektóre kraje to mocno odczują - pisze CNN Money.
To pewne, że wzrost stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ na światową gospodarkę. Jednak to głównie rynki wschodzące mają powody, aby się martwić. Oto trzy kraje najbardziej narażone na turbulencje w skutek podwyżki stóp procentowych w USA:
Brazylia
Kraj już teraz jest pogrążony w głębokim kryzysie gospodarczym. PKB Brazylii w trzecim kwartale skurczył się o 1,7 proc., a brazylijski real stracił w stosunku do dolara 31 proc. od początku roku. Co więcej, inflacja w Brazylii jest na poziomie nienotowanym od 12 lat. Podwyżka stóp procentowych w USA tylko spotęguje problemy Brazylii. Wszystko przez to, że kraj ma drugi na świecie (po Chinach) największy dług w dolarach. Tamtejsze firmy w ostatniej dekadzie pożyczyły miliardy dolarów, a jeśli amerykańska waluta zyska na wartości, to ich zadłużenie zwiększy się.
Turcja
Turcja jest jednym z krajów, które najbardziej skorzystały na tym, że Fed obniżył stopy procentowe niemal do zera. Spowodowało to ogromny napływ inwestycji zagranicznych, a gospodarka wzrosła o 9 proc. w 2010 i 2011 roku. To jednak szybko może się zmienić, bo według prognoz tegoroczne PKB wyniesie zaledwie 3 proc. Te prognozy mogą okazać się zbyt optymistyczne, jeśli dolar umocni się po podwyżce stóp procentowych. Stanie się tak dlatego, że Turcja więcej importuje, niż eksportuje. A droższy dolar będzie oznaczał większe koszty zakupu towarów poza granicami kraju.
RPA
Republika Południowej Afryki to kolejny kraj, który może zapłacić wysoką cenę za to, że zaciągnął zbyt duże kredyty w dolarze, kiedy amerykańska waluta była tania. Według Capital Economics rezerwy walutowe RPA są o wiele niższe, niż wymagałaby tego obsługa zadłużenia zagranicznego i koszty importu. Silniejszy dolar uczyni ten problem o wiele większym niż obecnie. Kolejnym problemem gospodarki RPA jest to, że jest uzależniona od górnictwa. A ta branża ostatnio boryka się z niskimi cenami surowców. Droższy dolar może sprawić, że dochody budżetowe Pretorii będą jeszcze niższe.
Inne kraje
Rosja, Wenezuela i Nigeria również zależą od eksportu surowców, który stanowi część ich dochodów budżetowych. A ponieważ handel odbywa się w dolarach, ceny surowców mogą spaść jeszcze bardziej, jeśli dolar się umocni.
Autor: msz//km / Źródło: CNN Money,