Co trzeci Palestyńczyk popiera zamachy

Ponad połowa Palestyńczyków (dokładnie 51,8 proc.) sprzeciwia się walce zbrojnej przeciwko Izraelowi - wynika z sondażu przeprowadzonego przez palestyński instytut badania opinii publicznej. To znacząca zmiana w porównaniu z 2009 r. kiedy tylko 38,1 proc. Palestyńczyków było przeciwnych jakimkolwiek "operacjom wojskowym" wymierzonym w Izrael. Z drugiej strony ponad jedna trzecia badanych popiera ataki bombowe i zamachy samobójcze.

Talibowie chcieli zabić ministra obrony Francji

Minister obrony Francji Gerard Longuet, przebywający z wizytą w Afganistanie, był celem poniedziałkowego zamachu w budynku resortu obrony w Kabulu - poinformował rzecznik talibów po ataku, w którym zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych. Francuza nie było w budynku, kiedy doszło do ataku.

Prawdziwi Finowie pogrążą Portugalię?

Fińscy populiści powinni współtworzyć rząd - twierdzą zgodnie politycy największych fińskich partii. Prawdziwi Finowie - bo o nich mowa, zdobyli w wyborach 19 proc. głosów i są trzecią siłą w parlamencie. Jeśli wejdą do koalicji, mogą dobić i tak już pogrążoną w kryzysie Portugalię.

1000 zabitych w Misracie, 80 procent to cywile

Około 1000 osób zginęło, a 3000 zostało rannych w walkach, które trwają od końca lutego w libijskiej Misracie - podały w poniedziałek źródła szpitalne w tym mieście. Misrata, jedyny bastion rebeliantów na zachodzie kraju, od kilku tygodni jest oblężona przez siły Muammara Kaddafiego.

Szli do szkoły, zabiła ich ciężarówka

Tragiczny wypadek na wyspie Honsiu w Japonii. Pięcioro dzieci w wieku 9-11 lat zginęło w poniedziałek, gdy w grupę uczniów w wieku 9-11 lat wjechał kierowca ciężarówki. Kierowcę aresztowano na miejscu.

Wielka wpadka na lotnisku Ben Guriona

Wielką, ale na szczęście nie skutkującą tragedią wpadkę zaliczyła ochrona izraelskiego lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie. Na uważanym za jeden z najlepiej chronionych na świecie portów lotniczych podczas kontroli bagażu przeoczono pistolet i ostrą amunicję.

Wyleczy cię doktor Watson

Korzysta z przekazywanych mu informacji, szuka, porównuje i stawia diagnozę, a do tego mówi ludzkim głosem – komputer o nazwie Watson ma pomagać lekarzom.

Trzcina cukrowa chłodzi Brazylię

Trzcina cukrowa, która jest w Brazylii uprawiana jako alternatywne paliwo, ma też inny korzystny skutek uboczny: obniża temperaturę powietrza – twierdzą naukowcy.

Chcą zakazu gazu z łupków

Kilkutysięczne manifestacje odbyły się w całej Francji przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego ze względu na powstające szkody dla środowiska. Największy protest odbył się w Nant w Akwitanii - wzięło w nim udział 8 tys. ludzi.

Białoruś chce podatku od polskiego dziennikarza

Białoruskie służby podatkowe domagają się, by Andrzej Poczobut, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) zapłacił podatek o równowartości 2 tys. dolarów. Poczobut nie przedstawił zaświadczenia, że już go uiścił, bo był w areszcie.

Francuski szlaban dla Tunezyjczyków

Francuskie władze odblokowały przejazd pociągów jadących z Włoch, ale tunezyjskich imigrantów dalej nie wpuszczają. Setki ludzi oczekują na wjazd do Francji.

Jechała pod prąd po autostradzie

Dzięki przytomnej reakcji kierowców, być może udało się uniknąć wypadku na francuskiej autostradzie A71. Jak relacjonuje Reporter 24 @kris, który widział całe zdarzenie, w pewnym momencie zza zakrętu wyłonił się jadący pod prąd Peugeot.

Szef irańskiego wywiadu rezygnuje

Irański minister wywiadu Heydar Moslehi podał się do dymisji - poinformowała irańska agencja informacyjna IRNA. Prezydent kraju Mahmud Ahmadineżad dymisję już przyjął.

Berlusconi: Wprowadziliśmy nową moralność w polityce

Słynny ostatnio główni z powodu skandali obyczajowych i sądowych procesów premier Włoch Silvio Berlusconi pochwalił się w niedzielę, że jego ugrupowanie wprowadziło "nową moralność" do polityki. Na wiecu w Mediolanie przed majowymi wyborami samorządowymi szef rządu zapewnił, że "berlusconizm nie zmierza ku końcowi".

1001 krzeseł dla aresztowanego artysty

Około 150 osób wzięło udział w siedzącym proteście przed ambasadą Chin w Berlinie. Uczestnicy domagali się uwolnienia znanego artysty Ai Weiweia, który został aresztowany przez władze w Pekinie.

Koniec okupacji, albo upadek Palestyny

Jeśli okupacja izraelska będzie trwać dalej i Izrael utrzyma obecność wojskową na terytorium przyszłego państwa palestyńskiego, to Autonomia Palestyńska upadnie - ocenił w wywiadzie dla agencji AFP prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Droga żywność wpędzi nas w nowy kryzys?

Świat jest o jeden wstrząs od kryzysu na wielką skalę - ostrzegł w niedzielę szef Banku Światowego Robert Zoellick. Jego zdaniem największym zagrożeniem są rosnące ceny żywności.

Wojna "może jeszcze potrwać'

"Istnieje pewne zagrożenie", iż konflikt zbrojny w Libii "może jeszcze potrwać" - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien" francuski minister obrony Gerard Longuet.

Książę Harry awansował

Młodszy brat księcia Williama i zarazem jego drużba - Harry - został awansowany do stopnia kapitana po ukończeniu pięcioletniej służby wojskowej. Zaledwie w zeszłym miesiącu pomyślnie ukończył rygorystyczne szkolenie na helikopterze Apache.

Kaddafi zasypuje rebeliantów gradem pocisków i rakiet

Siły Muammara Kaddafiego ostrzelały w Misratę, jedyny bastion rebeliantów na Zachodzie Libii zabijając co najmniej 6 osób i raniąc 47 - poinformował rzecznik powstańców telewizję Al Jazeera. Rakiety poleciały też w kierunku rebeliantów stacjonujących na przedmieściach Adżdabii.

Prawnuki zeppelinów przyszłością lotnictwa?

W ciągu dekady sterowce staną się jednym z filarów lotnictwa - przewiduje brytyjski uczony prof. Sir David King z University of Oxford. Jego zdaniem pierwsze nowoczesne konstrukcje mogą wystartować już za niecałe dwa lata.

Technika zwiększa "możliwości zła"

Wraz z osiągnięciami techniki wzrosły także "możliwości zła" i ludzkie ograniczenia - powiedział papież Benedykt XVI podczas mszy w Niedzielę Palmową na Placu świętego Piotra. Wskazał przy tej okazji na "katastrofy ostatnich miesięcy".

W trzy miesiące chcą zmniejszyć promieniowanie

Poziom promieniowania w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima ma zostać zmniejszony w ciągu trzech miesięcy - poinformował operator uszkodzonej w trzęsieniu ziemi z 11 marca siłowni, firma Tokyo Electric and Power (TEPCO). Z kolei w geście solidarności z bliskim sojusznikiem przybyła w niedzielę do Japonii sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Tajemnice atomowych okrętów w internecie

Brytyjskie ministerstwo obrony przyznało, że tajne informacje na temat atomowych okrętów podwodnych Jej Królewskiej Mości przez przypadek znalazły się w internecie. Wśród danych znalazły się m.in. szczegóły tego, jak sojusznicza amerykańska marynarka wojenna chroni swoje łodzie podwodne oraz oceny na temat przyszłości okrętów klasy Vanguard (wyposażonych w rakiety balistyczne Trident).

Szkoły w Izraelu bardziej żydowskie

Szkoły w Izraelu mają wzmacniać żydowskie i syjonistyczne wartości kosztem promowania praw obywatelskich, demokracji i żydowsko-arabskiej koegzystencji - wynika z broszury programowej rozesłanej do dyrektorów szkół przez tamtejsze ministerstwo edukacji. Instrukcja zawierająca jedenaście wytycznych programowych już wzbudziła opory części dyrektorów.

Nietypowa kiełbasa wyborcza

To była bardzo nietypowa kiełbasa wyborcza - kandydaci fińskiej Partii Piratów i Sojuszu Lewicy zrzucili ubrania, by zyskać głosy wyborców. Dziś w Finlandii odbywają się wybory parlamentarne. W przedwyborczych sondażach wysokie notowania miała eurosceptyczna partia Prawdziwi Finowie, wynik głosowania może więc mieć wpływ na przyszłość Unii Europejskiej.

Zlikwidują kartki, ale "nie" dla własności prywatnej

Reformy prowadzące do gromadzenia własności w prywatnych rękach nie przejdą - oświadczył prezydent Kuby Raul Castro na pierwszym od 1997 r. kongresie rządzącej Komunistycznej Partii Kuby, który rozpoczął się w sobotę. Brat słynnego Fidela zapowiedział za to wiele innych zmian w systemie gospodarczymi i politycznym wyspy, m.in. ograniczenie długości pozostawania na stanowiskach funkcjonariuszy partyjnych i państwowych do dwóch pięcioletnich kadencji.

Gry wojenne przed misją

Systemy laserowe imitujące prawdziwe strzelanie, GPS-y i komputery analizujące przebieg szturmu - żołnierze elitarnych jednostek marines amerykańskiej armii szkolą się wykorzystując najnowsze rozwiązania techniczne. W bazie Quantico studenci szkoły oficerskiej ćwiczą przed wyjazdem na misję do Afganistanu.