Brytyjczycy znów boją się zamachów

Brytyjskie władze podwyższyły w piątek ocenę zagrożenia terrorystycznego dla ważnych węzłów komunikacyjnych do drugiego stopnia na pięciostopniowej skali. Jest to działanie zapobiegwcze. W tej chwili dla brytyjskiego transportu obowiązuje stopień "poważny" (severe).

Harry Potter nie jest plagiatem

Amerykański sąd uznał w czwartek, że książka "Harry Potter i Czara Ognia" nie jest plagiatem i oddalił pozew. Właściciele praw autorskich do dzieł nieżyjącego już autora Adriana Jacobsa argumentowali, że czwarta część przygód Pottera jest po części kopią książki "Willy the Wizard".

Napadli na autobus, zabili 8 osób

Napastnicy, którzy zaatakowali autobus w pobliżu miasta Catacamas w Hondurasie zabili 8 osób - podała miejscowa policja. W ataku, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek ranne zostały też trzy osoby.

Pozbywają się sąsiadów w potrzebie

Po raz pierwszy od trzęsienia ziemi na Haiti w styczniu 2010 roku sąsiednia Dominikana wznowiła deportacje Haitańczyków. Od poniedziałku skierowano tam już ponad 700 obywateli tego kraju - poinformowała w czwartek agencja Associated Press.

"Chiny wydają na broń dwa razy więcej niż twierdzą"

- Chiny wydają na zbrojenia dwa razy więcej niż wynika z oficjalnych danych - wynika z poufnej depeszy australijskiej dyplomacji opublikowanej w piątek przez demaskatorski portal WikiLeaks. - Przeceniając swoje siły, mogą zdestabilizować cały region - podkreśla autor depeszy.

In vitro dla gejów i singli

Brazylijskie stowarzyszenie lekarzy zatwierdziło w czwartek nowe zasady, w myśl których zabieg zapłodnienia in vitro będzie dostępny także dla par homoseksualnych oraz osób niebędących w związku. - Zmiana w dotychczas obowiązującym prawie "stanowiła żądanie nowoczesnego społeczeństwa" - napisano w oświadczeniu.

Węgry na czele Unii

Dziś odbędzie się oficjalna inauguracja węgierskiego przewodnictwa w Radzie UE na najbliższe pół roku. Formalnie Węgry przejęły je od Belgii 1 stycznia. Po Węgrzech przewodnictwo w Unii obejmie Polska.

"Ta propozycja to propaganda"

Propagandą nazwał urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa zjednoczenia propozycję Korei Północnej, by rozpocząć rozmowy między państwami w celu złagodzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim i normalizacji stosunków - podała w czwartek agencja Reutera. - Korea Północna już wcześniej wydawała podobne oświadczenia z początkiem roku. Jest to zazwyczaj element kampanii propagandowej wobec Południa - ocenił urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa zjednoczenia.

Daley pokieruje kancelarią Obamy

Prezydent Barack Obama ogłosił w czwartek nominację Williama Daleya na stanowisko szefa swojej kancelarii. Daley był ministrem handlu za prezydentury Billa Clintona i uchodzi za umiarkowanego Demokratę.

Zatrzymali opozycjonistów, bo stali pod więzieniem

Dwadzieścia cztery osoby zostały zatrzymane w czwartek w Moskwie w czasie zgromadzenia przed zakładem karnym, gdzie przetrzymywany jest jeden z liderów opozycji Borys Niemcow - poinformowała milicja. Zwolennicy opozycji zebrali się przed aresztem na Bulwarze Symferopolskim.

US Army będzie mniejsza

Od 2015 roku Stany Zjednoczone USA zaczną redukować swoje siły zbrojne - poinformował sekretarz obrony USA Robert Gates. Do cywila odejdzie blisko 50 tys. żołnierzy Jak powód szef Pentagonu podał konieczność oszczędności w związku z dużym deficytem budżetowym. Jego resort zredukuje swój budżet łącznie o 78 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Rosja kupuje uzbrojenie w NATO

Transakcja z Francją w sprawie Mistrali to dopiero pierwsza z serii zakupów zachodniej broni przez Rosję. Na liście życzeń rosyjskich wojskowych są włoskie pojazdy opancerzone, francuskie systemy wyposażenia "żołnierza przyszłości" i termowizory dla czołgów, awionika firm Sagem i Safran dla samolotów, niemieckie wyposażenie wysokogórskie dla kaukaskich dywizji.

Polska niczym gmach pękający za "różową fasadą"

- Z pozoru wszystko idzie po myśli rządu i zanosi się na to, że Donald Tusk będzie pierwszym premierem wybranym na dwie kadencje, ale różowa fasada skrywa to, co mniej atrakcyjne - pisze w czwartek brytyjski "The Economist". Tygodnik wylicza problemy z długiem publicznym i nazywa "tragicznym" stan niektórych dróg w Polsce.

USA: Wybuchy w rządowych budynkach

Dwie paczki eksplodowały w pokojach z pocztą w dwóch budynkach administracji rządowej w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. Urzędnik federalnego organu sprawiedliwości poinformował, że nikt nie został ranny.

Komisja Europejska ostrzega przed dioksynami z Niemiec

W Wielkiej Brytanii znalazły się produkty, które potencjalnie mogą być skażone rakotwórczymi dioksynami - podała w czwartek Komisja Europejska. Zostały wytworzone z jajek pochodzących z ferm kurzych w Niemczech, gdzie mogły być wykorzystane pasze skażone dioksynami.

Sąsiadów Polski paraliżuje gołoledź

Gołoledź sparaliżowała ruch w wielu regionach Niemiec. Doszło do licznych wypadków. Berlińskie służby pogotowia na kilka godzin ogłosiły w mieście stan wyjątkowy, apelując do pieszych o ostrożność. W Czechach pogoda zatrzymała kolej.

Na co by tu wydać milion funtów?

Będziemy mieć nadwyżkę rzędu miliona funtów. Zastanówcie się, na co moglibyśmy przeznaczyć taką sumę? - takiego maila wysłał do współpracowników szef agencji odpowiedzialnej za promocję brytyjskiego biznesu Andrew Cahn. Były już szef - odszedł na własną prośbę, tracąc pensję rzędu 210 tysięcy funtów rocznie.

USA odmawiają potwierdzenia wizyty Obamy w Polsce

Administracja USA odmawia potwierdzenia, czy i kiedy dojdzie w tym roku do wizyty w Polsce Baracka Obamy. - Biuro prezydenta nie ma w tym momencie komunikatu odnośnie takich planów - powiedziała przedstawicielka Białego Domu.

Świńska grypa zabija na Litwie

- Na Litwie zarejestrowano dwa pierwsze w tym sezonie śmiertelne przypadki zachorowania na grypę AH1N1 - poinformowały litewskie służby medyczne.

Litwa naruszyła prawa swojego eksprezydenta

Litwa naruszyła prawa byłego prezydenta Rolandasa Paksasa, zakazując mu działu w wyborach - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Polityk został sześć lat temu odwołany ze stanowiska prezydenta w drodze impeachmentu.

Niemowlak porzucony w walizce na mrozie

Jednodniowy niemowlak zamknięty w walizce i porzucony w nocy na mrozie. Takiego szokującego odkrycia dokonał portier centrum konferencyjnego w Hamburgu. Pomimo panującego na dworze zimna dziecko przeżyło.

Trzech Króli na słodko

W Hiszpanii w święto Trzech Króli najbardziej cieszą się dzieci, bowiem według tradycji dostają łakocie i upominki. W wielu miastach ulicami przechodzą kolorowe parady, a maluchy uczestniczą w nich przebrane w najróżniejsze stroje. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Gazprom jest "nieefektywny i spętany korupcją"

Gazprom to przeżarty korupcją, niesterowny, kiepsko zarządzany behemot, który jest skrępowany przez "sowieckie myślenie". Taki mało pochlebny obraz rosyjskiego giganta wyłania się z depesz amerykańskich dyplomatów, nadanych z Moskwy w 2009 roku.

Renault wyrzucił trójkę szpiegów

- Trzech wysoko postawionych pracowników koncernu samochodowego Renault usunięto ze stanowisk pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego - podała francuska prasa. Zwolnieni mieli informować konkurencję o przyszłych projektach koncernu.

Chiny chętniej użyją broni jądrowej

Chińska armia zmienia zasady ataku za pomocą broni jądrowej. Chińczycy uznali, że w sytuacji gdy kraj nie będzie mógł obronić się przed agresją w sposób konwencjonalny, zaatakują agresora bronią jądrową. Dotychczas oficjalna doktryna głosiła, że taka broń zostanie użyta tylko w odpowiedzi na wrogi atak jądrowy.

Hamburgerem chciała otruć wierzycielkę

Ukraińska milicja zatrzymała we Lwowie 26-letnią kobietę, która nie chcąc zwrócić 600 hrywien (ponad 220 zł) długu, zdecydowała się otruć swą wierzycielkę. Zamachu próbowała dokonać hamburgerem, wzbogaconym o rtęć.

Papież: Może i w nas jest coś z Heroda?

W homilii podczas mszy w uroczystość Trzech Króli, Benedykt XVI pytał wiernych: "może i w nas jest coś z Heroda?", "może i my czasem widzimy w Bogu swego rodzaju rywala?". Apelował, by nie traktować Boga jako zagrożenia. Papież pozdrowił także wszystkich Polaków, którzy biorą udział w uroczystych orszakach z okazji święta.

Międzynarodowa kariera dryfującej sarenki

"Sarna uwięziona na krze uratowana przez polskich strażaków", "Ryzykowna akcja ratunkowa sarny uwięzionej na krze". To tylko niektóre z setek tytułów, zaczynających opis wtorkowej historii ratunkowej sarny, która nieświadomie zrobiła światową karierę.

Koncerny cięły koszty, władze przymykały oko

- Wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej był skutkiem niedociągnięć ze strony koncernów, oraz braku nadzoru władz - wynika z raportu specjalnej komisji badającej największą katastrofę ekologiczną w historii USA. Zdaniem śledczych, problemy mają charakter "systemowy" i bez zmian prawa oraz instytucji nadzorujących, nie można wykluczyć kolejnych podobnych awarii.