Armaty pod Machu Picchu

Serią wystrzałów armatnich rozpoczęły się w Peru wielodniowe obchody setnej rocznicy odkrycia inkaskiego miasta Machu Picchu, które prezydent Alan Garcia nazwał "syntezą peruwiańskości".

DSK znów na celowniku prokuratury. Teraz we Francji

Paryska prokuratura wszczęła wstępne postępowanie w związku ze skargą francuskiej pisarki Tristane Banon. Zarzuca ona byłemu szefowi MFW Dominique'owi Strauss-Kahnowi, że w 2003 roku usiłował ją zgwałcić. Adwokat Banon, David Koubbi, wniósł tę skargę w prokuraturze w tym tygodniu.

4 rannych po byku. "Kangur" na rogach

Cztery osoby zostały ranne w piątek podczas gonitwy z bykami w ramach fiesty ku czci św. Fermina w Pampelunie - podał portal internetowy sanfermin.com. Jeden z rannych, 24-letni Australijczyk, został wzięty na rogi już na arenie korridy, gdzie kończy się bieg.

Buffett dał Gatesowi 1,5 miliarda dol.

Jeden z najbogatszych ludzi świata - amerykański inwestor i filantrop Warren Buffett - przekazał kolejne 1,5 mld dolarów na rzecz Fundacji Billa i Melindy Gatesów. To kolejny krok w kierunku spełnienia obietnicy którą złożył w 2006 roku - obietnicy, że odda na cele charytatywne większość swojego majątku.

Stoczyła się ze 150 metrów. Nie przeżyła

W słowackich Tatrach Zachodnich zginęła 64-letnia Czeszka. Na początku czerwca w tym samym miejscu ze skał spadł 31-letni mężczyzna. Skały są oblodzone - ostrzegają słowackie służby ratownictwa górskiego.

Wziął 34 zakładników, zginął

Zatrzymany w czwartek przez malezyjską policję terrorysta, który ok. 7 godzin przetrzymywał jako zakładników 30 dzieci i 4 nauczycieli, zmarł w następstwie postrzału w głowę. Tożsamości terrorysty nie podano.

W Alpach zginął Wojciech Kozub

W lawinie kamiennej na Mont Blanc zginął Wojciech Kozub - wspinacz, instruktor i przewodnik tatrzański. Do wypadku doszło w czwartek.

Strzały w Michigan. 7 zabitych

Siedem osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w strzelaninie w Grand Rapids (stan Michigan) w USA. Napastnik po tym jak został osaczony przez policję, popełnił samobójstwo.

Myśliwiec wylądował sam. Pilot tylko patrzył

Piloci na pokładzie samolotu staną się niedługo zbędni. Dąży do tego US Navy, która udanie przetestowała system, pozwalający maszynom całkowicie automatycznie lądować na pokładzie lotniskowca. Odpowiednie oprogramowanie opracowano na potrzeby robota X-47B, który ma za kilka lat samodzielnie startować i lądować na okrętach i wykonywać zadania współczesnych myśliwców.

Ciężko ranny prezydent pokazał się w TV

Prezydent Jemenu po raz pierwszy pokazał się publicznie od początku czerwca, kiedy został poważnie ranny w eksplozji w jego pałacu prezydenckim. Ali Abdullah Saleh wygłosił krótkie przemówienie, które zostało nadane w jemeńskiej telewizji państwowej. Wezwał w nim do dialogu na rzecz rozwiązania kryzysu w kraju,

Burza zniszczyła ośrodek badań nad rakiem

Około miliona probówek zostało prawdopodobnie zniszczonych w kopenhaskim ośrodku badań nad rakiem. Wszystkiemu winne są padające ulewne deszcze w Danii. W czwartek woda podtopiła centrum badawcze.

Szympansica nauczyła się 130 słów

Szympansy rozumieją niekompletne i przetworzone przez komputer słowa - wynika z badań amerykańskich naukowców przytoczonych przez portal BBC Nature. Badacze z uniwersytetu stanowego w Atlancie zajmowali się szympansicą Panzee odkąd skończyła osiem dni.

Ślub "Złotej Rybki" i Alberta pochłonął 20 mln euro

Uroczystości ślubne księcia Monako Alberta II i południowoafrykańskiej pływaczki Charlene Wittstock nazywanej "Złotą Rybką", które odbyły się 1 lipca (ślub cywilny) i 2 lipca (ślub kościelny) kosztowały ok. 20 milionów euro - informują źródła w księstwie Monako.

Przeszczepili sztuczną tchawicę

Chirurdzy w Szwecji przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep organu wykonanego z tworzyw sztucznych. Sztuczna tchawica, która została następnie pokryta komórkami macierzystymi pacjenta, została wykonana przez naukowców z Londynu.

Skazana za kłamstwa, niewinna śmierci dziecka

Casey Anthony, która dwa dni temu ze względu na brak dowodów uznana została za niewinną brutalnego zabójstwa swojej 2-letniej córki, dziś została skazana przez sąd na Florydzie na 4 lata więzienia za składanie fałszywych zeznań policji. Kobiecie odliczono jednak od tego wyroku czas, jaki już spędziła w więzieniu. Dlatego Anthony, bohaterka budzącego ogromne emocje w Stanach Zjednoczonych procesu, najprawdopodobniej wyjdzie z więzienia już 11 lipca.

W FSB "należy przywrócić sowiecki porządek"

Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Bortnikow oświadczył, że w służbach specjalnych należy przywrócić "sowiecki" porządek, dając do zrozumienia, że dyscyplina nie jest w nich taka, jak była.

Tabloid się zamyka. Po aferze z podsłuchami

Brytyjski tabloid "News of the World" ("NotW"), należący do imperium Ruperta Murdocha i zamieszany w potężny skandal podsłuchowy, ukaże się w niedzielę po raz ostatni, i to bez reklam, a wpływy ze sprzedaży tego numeru zostaną przeznaczone na cele dobroczynne. Zapowiedział to James Murdoch, syn magnata medialnego i szef należącej do jego imperium grupy News International, która jest wydawcą tej liczącej sobie 168 lat gazety.

"Parszywa masa drepce po placach, ni to muczy, ni to tupie"

- Parszywa nieduża masa, która drepce po placach, ni to muczy, ni to tupie, ni to krzyczy - tak prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nazwał osoby, które co środę uczestniczą w milczących protestach zwoływanych przez internet w centralnych punktach miast Białorusi, podczas których ludzie wyrażają klaskaniem swój protest przeciw polityce władz.

"Strauss-Kahn do niczego się nie przyzna"

- Były szef MFW Dominique Strauss-Kahn nie przyzna się do żadnego, nawet pobocznego zarzutu z aktu oskarżenia, jeśli prokuratura na Manhattanie zaproponuje mu ugodę w celu zamknięcia sprawy - zapowiedział w dzienniku "New York Times" jego adwokat William Taylor.

Berlusconi Libii atakować "nie chciał, ale musiał"

- Byłem i jestem przeciwny interwencji w Libii, ale miałem związane ręce przez głosowanie w parlamencie mojego kraju i zostałem zmuszony do jej zaakceptowania nie tylko z powodu decyzji ONZ, ale także interwencji głowy państwa w obu izbach - oświadczył premier Włoch Silvio Berlusconi.

Strasburg "brutalnie miesza się w nasze sprawy"

Rosyjski MSZ uznał, że przyjęta w czwartek przez Parlament Europejski rezolucja apelująca do Moskwy o wolne wybory i o rejestrację opozycyjnej partii jest mieszaniem się w jej wewnętrzne sprawy.

Aresztowali fryzjera. Bo strzygł kobiety

Pewien fryzjer został aresztowany w palestyńskiej Strefie Gazy, ponieważ strzygł kobiety. Wielu jego kolegów po fachu obawia się podobnych represji ze strony islamistycznego Hamasu, który wprowadza kolejne obyczajowe ograniczenia.

Siewiernyj przerabiają na nowoczesne lotnisko

Wojskowe lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku, na którym rozbił się Tu-154 z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie, zostanie oddane cywilom. Na lotnisku pojawi się nowoczesny sprzęt nawigacyjny i kompleks budynków dla przyjmowania samolotów pasażerskich - pisze rosyjski portal Regions.ru.

Topless w obronie emerytur

Kolejny półnagi protest Ukrainek z grupy FEMEN. Tym razem przeciwko reformie emerytalnej. Skończyło się jak zwykle - zatrzymaniem za naruszanie porządku publicznego. Milicja nie mogła tego samego zrobić z tysiącami ludzi, którzy z podobnymi hasłami demonstrowali przed budynkiem parlamentu.

Miejsce katastrofy zostanie ogrodzone

Miejsce katastrofy polskiego TU-154M w rejonie lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem zostanie ogrodzone. Decyzję w tej sprawie podjęło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej - podała agencja ITAR-TASS. - Strona polska deklarowała chęć pokrycia kosztów ogrodzenia. Jeśli strona rosyjska w tej chwili być może sygnalizuje, że będzie to technicznie i finansowo zrobione odwrotnie, to my to przyjmujemy oczywiście z satysfakcją - skomentował doniesienia rzecznik polskiego MSZ.

Polski ambasador już w stolicy rebelii

Od czwartku polski ambasador w Libii Wojciech Bożek rezyduje w Benghazi - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiego MSZ spotkał się w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych sąsiadującej z Libią Algierii.

Niemcy dopuścili badania genetyczne na embrionach

Niemiecki Bundestag uchwalił ustawę, dopuszczającą w ograniczonym zakresie badania genetyczne na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, ostatecznie przyjęto najdalej idący z trzech projektów.