"Uchodźcy nie mogą sobie wybierać, gdzie wystąpią o azyl"


- Musimy zająć się trudną sytuacją w Grecji i powrócić do systemu Schengen tak szybko, jak to możliwe - oświadczyła we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wskazała, że w Grecji istnieją możliwości zakwaterowania uchodźców. Dodatkową pomoc dla Grecji zaproponuje w środę Komisja Europejska.

Po spotkaniu z premierem Chorwacji Tihomirem Oreszkoviciem szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że celem jest stworzenie mechanizmu relokacji uchodźców przybywających do Grecji w innych krajach europejskich. Podkreśliła zarazem, że "uchodźca nie ma prawa powiedzieć: chcę dostać azyl w konkretnym kraju Unii Europejskiej". Zdaniem kanclerz obecne nagromadzenie uchodźców na granicy grecko-macedońskiej nie jest porównywalne do sytuacji z września ub.r., kiedy zgodziła się przyjąć w Niemczech tysiące uchodźców, którzy utknęli na Węgrzech.

"Musimy zająć się sytuacją Grecji"

Merkel zwróciła uwagę, że w ostatnich miesiącach poczyniono przygotowania do zajęcia się setkami ludzi przybywających codziennie do Grecji. Wskazała, że w Grecji istnieją możliwości zakwaterowania uchodźców, więc powinni oni z nich korzystać. - Musimy zająć się trudną sytuacją w Grecji (...) i powrócić do systemu Schengen tak szybko, jak to możliwe - powiedziała. W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów ubiegających się o azyl. Oreszković powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel, że możliwe jest wykorzystanie chorwackich sił zbrojnych do kontrolowania napływu migrantów. - Jeśli będzie trzeba, wykorzystamy armię, uaktywnimy tę opcję - oświadczył. Reuters odnotowuje, że w zeszłym miesiącu taką możliwość prawną stworzyła Słowenia.

"To konieczny krok"

Komisja Europejska zaproponuje w środę plan pomocy humanitarnej dla Grecji, gdzie po zamknięciu granicy przez Macedonię utknęły tysiące uchodźców, który próbowali przedostać się na zachód Unii Europejskiej.

Według rzecznika KE Margaritisa Schinasa unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides ma przedstawić w środę projekt przepisów dotyczących pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych wewnątrz UE. - To konieczny krok, który podejmuje Komisja, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu w rezultacie bezprecedensowej liczby ludzi przybywających do UE. Od początku kryzysu uchodźczego priorytetem KE była ochrona życia ludzkiego, ochrona tych, którzy uciekają przed wojną i opresją, i zapewnienie im lepszych warunków życia - powiedział Schinas. Według nieoficjalnych informacji propozycja ma umożliwić wykorzystanie na wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych wewnątrz UE środków, które przewidziane są na pomoc humanitarną poza Unią. Rzecznik nie potwierdził, jaka ma być wartość dodatkowej pomocy dla Grecji, zagrożonej kryzysem humanitarnym. Greckie media informują, że rząd w Atenach zwrócił się o wsparcie o wartości 470 milionów euro. Pozwoli to na zakwaterowanie 50 tysięcy uchodźców w obozach przejściowych oraz dalszych 50 tysięcy w skromnych hotelach. Greckie władze szacują, że blisko 20 tysięcy uchodźców i imigrantów utknęło w tym kraju po uszczelnieniu granic przez Macedonię.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP