Świat

Świat

- Do teraz nie możemy zrozumieć zarzutów, jakie mu się stawia. Nasz syn nigdy nie był źródłem zagrożenia - przekonują rodzice Patricka George'a Zaky'ego. 27-latek, z pochodzenia Egipcjanin, studiuje w Bolonii i aktywnie walczy o prawa człowieka. 7 lutego egipskie służby aresztowały go na lotnisku i od tego czasu przetrzymują. Włoscy aktywiści walczą o jego uwolnienie. Przypominają sobie o śmierci Gulia Regeniego w Egipcie przed czterema laty.

W północno-wschodniej Syrii doszło w środę do wymiany ognia między amerykańskimi żołnierzami i lokalną ludnością lub też członkami jednej z formacji militarnych wspierających reżim Baszara el-Asada. Lokalne media pokazały nagranie, na którym widać moment ostrzału konwoju USA, na który Amerykanie mieli odpowiedzieć ogniem. Nagranie nie pokazuje jednak strzelających żołnierzy koalicji walczącej z dżihadystami.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) nakazała niektórym serwisom internetowym umożliwienie jej dostępu do danych użytkowników – podał w środę Reuters, powołując się na rosyjski portal śledczy Bell, który otrzymał ostrzeżenia od trzech firm internetowych.

Trwałego zawieszenia broni bez warunków wstępnych oraz położenia kresu przemocy domaga się od stron konfliktu w Libii Rada Bezpieczeństwa ONZ. W środę przyjęła ona rezolucję na ten temat. Dokument poparły wszystkie państwa członkowskie RB z wyjątkiem Rosji, która wstrzymała się od głosu.

W środę japońskie ministerstwo zdrowia podało, że na statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje w pobliżu portu w Jokohamie stwierdzono 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 218. Na wycieczkowcu jest trzech Polaków.

W ciągu ostatniej doby koronawirus zabił aż 254 osoby - poinformowały w czwartek władze Chin. W prowincji Hubei będącej pierwotnym ogniskiem epidemii stwierdzono w tym czasie blisko 15 tysięcy nowych przypadków zakażeń, a w całym kraju ponad 15 tysięcy. Komisja zdrowia prowincji poinformowała, że największą jak dotąd liczbę zakażeń w ciągu doby udało się wykryć dzięki nowej metodzie diagnostycznej.

Wycieczkowy statek Westerdam miał zakończyć dwutygodniowy rejs 15 lutego w Jokohamie, ale w ramach prewencji przed możliwym pojawieniem na terytorium Japonii kolejnego ogniska koronawirusa nie został tam wpuszczony. Załoga próbowała szczęścia w wielu krajach. Na pokładzie nikt nie choruje. Statek ma w końcu zawinąć w czwartek do portu Sihanoukville w Kambodży - poinformował jego armator.

Przewodnicząca niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Annegret Kramp-Karrenbauer, która w poniedziałek zapowiedziała rezygnację z tej funkcji, oświadczyła, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiać z kandydatami na swego następcę. - Zaprosiłam osoby, których nazwiska obecnie krążą, na rozmowy w cztery oczy - przekazała.

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji umieściło Radio Swoboda - rosyjską redakcję Radia Wolna Europa-Radia Swoboda - na swojej liście mediów "pełniących funkcję zagranicznego agenta". Wcześniej redakcja zarejestrowała się w Rosji jako podmiot prawny.

Tureckie wojsko zaatakuje z powietrza bądź z lądu syryjskie siły rządowe w jakimkolwiek rejonie Syrii, jeśli cokolwiek stanie się kolejnym tureckim żołnierzom - zagroził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W środę Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, której tematem było zaostrzenie sytuacji w prowincji Idlib.

O jedną czwartą mają w przyszłym roku spaść wydatki Departamentu Obrony USA na fundusz, z którego od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę finansuje się zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Europie. – To całkiem naturalne, że kiedy kończą się duże inwestycje, jest mniej pieniędzy – tłumaczy jednak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. I podkreśla: fundusze wciąż są na wysokim poziomie.