Niespełna tydzień przed wyborami prezydenckimi władze obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy zapewniają, że w regionie jest spokojnie, a tendencje separatystyczne bardzo osłabły. Dość częste w kwietniu incydenty związane z działalnością prorosyjskich bojówek właściwie znikły, m.in. dzięki dobrze zorganizowanej samoobronie i oddziałowi specjalnemu milicji "Mikołajów", na którego czele stoi były berkutowiec.

32 osoby, w tym 31 dzieci zginęło w niedzielę, gdy zapalił się autobus w kolumbijskim mieście Fundacion - poinformowały lokalne władze. Według policji 18 osób, w tym kierowca, przeżyło katastrofę. Autobus doszczętnie spłonął.

Sądy w Kairze skazały na wyroki więzienia 170 zwolenników zdelegalizowanego Bractwa Muzułmańskiego za udział w zamieszkach w delcie Nilu po obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego w 2013 r. oraz za próbę wysadzenia stacji metra w Kairze.

W ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony skład nowego palestyńskiego "rządu porozumienia". Mają do niego wejść niezależne osobistości desygnowane przez Organizację Wyzwolenia Palestyny i islamski Hamas - oznajmił w niedzielę wysoki przedstawiciel tego ruchu.

Siły lojalne wobec zbuntowanego libijskiego generała Chalify Haftara żądają wstrzymania prac parlamentu i przekazania władzy organowi, który przygotuje nową konstytucję - oświadczyli ich przedstawiciele w niedzielę w nocy po zaatakowaniu budynku parlamentu w Trypolisie.

Zbuntowani więźniowie uwolnili w niedzielę 127 osób, które przetrzymywali od soboty jako zakładników w zakładzie karnym w mieście Aracaju w stanie Sergipe na wschodzie Brazylii - poinformowały brazylijskie władze.

Aż 64 proc. młodych Szkotów martwi się o stan gospodarki, jeśli Szkocja zdecyduje się oderwać od Wielkiej Brytanii, o czym ma zdecydować zaplanowane na 18 września referendum - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Zaledwie 17 proc. respondentów nie wyraża takich obaw.

35 tysięcy turystów nie przyjechało na włoską wyspę Giglio od czasu katastrofy statku Costa Concordia w styczniu 2012 roku. Pierwsze precyzyjne dane dotyczące skali strat w turystyce przedstawił kapitanat portu na podstawie skrupulatnych obliczeń.

24 osoby zatrzymała turecka policja w ramach śledztwa dotyczącego wtorkowej katastrofy w kopalni na zachodzie Turcji, w której zginęło ponad 300 osób - podały w niedzielę miejscowe media. Wśród zatrzymanych są pracownicy i przedstawiciele kierownictwa kopalni.

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w niedzielę budynek libijskiego parlamentu w Trypolisie. Do ataku przyznały się siły lojalne wobec zbuntowanego generała Chalify Haftara. Twierdzą, że operacja ma na celu aresztowanie islamistycznych deputowanych.

Na Monte Cassino odbyły się uroczystości obchodów upamiętniających 70. rocznicę zakończenia bitwy o wzgórze i klasztor. - Oddali Bogu - ducha, bratniej ziemi włoskiej - ciało, a serca - Polsce - powiedział o poległych polskich żołnierzach uczestnik bitwy, prof. Wojciech Narębski.

- Obawiam się, że jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane działania, Ukraina zbliży się do krawędzi, zza której nie będzie już powrotu - stwierdził w rozmowie z BBC Ivan Simonovic, wicesekretarz ONZ ds. praw człowieka. Jego zdaniem sytuacja na wschodzie kraju zaczyna przypominać to, co miało miejsce podczas rozpadu Jugosławii.