Lider Prawego Sektora zastrzelony. MSW Ukrainy: Zginął podczas próby zatrzymania

Ołeksandr Muzyczko, jeden z liderów skrajnie prawicowego, nacjonalistycznego Prawego Sektora, został zastrzelony - poinformowała agencja ITAR-TASS, powołując się na lokalne media. Wiadomość potwierdziło rano ukraińskie MSW. Jak podano, 53-letni "Saszka Biały" zginął od ran postrzałowych, które odniósł w czasie próby zatrzymania go przez wydział zwalczania przestępczości zorganizowanej i milicyjny oddział specjalny "Sokił" (Sokół).

Rosja nadal chce "utrzymywać kontakty" z G8

- Rosja jest zainteresowana dalszym utrzymaniem kontaktów z państwami G8 na wszystkich poziomach - oświadczył Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina, cytowany przez agencję Interfax.

Obama w Warszawie? "Decyzja jeszcze nie zapadła"

- Prezydent Komorowski zaprosił prezydenta Obamę na obchody rocznicy wyborów czerwcowych (...). Ale jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" ambasador USA w Polsce, Stephen Mull. Skomentował w ten sposób informacje o tym, że amerykański przywódca wybiera się do Warszawy.

Rozwiązanie zagadki tkwi w czarnych skrzynkach? Ich znalezienie będzie bardzo trudne

Choć nadziei na to, że boeing Malaysia Airlines jednak wylądował już nie ma, kluczowe jest teraz odnalezienie czarnych skrzynek maszyny. Ale nawet przy użyciu najnowszej technologii, będzie to bardzo trudne, bo nadal nie wiadomo, w którym miejscu maszyna spadła do oceanu. Jak podkreślają eksperci, trzeba się jednak spieszyć - czarne skrzynki przestają wysyłać sygnały około 30 dni po katastrofie. Po tym terminie ich zlokalizowanie stanie się praktycznie niemożliwe.

Protest i starcia przed ambasadą Malezji. Rodziny pasażerów chcą wiedzieć, co się stało

Rodziny chińskich pasażerów zaginionego boeinga zebrały się przed ambasadą Malezji w Pekinie, by zaprotestować przeciwko - ich zdaniem - nieudolnym działaniom władz tego kraju i niesprawnej akcji poszukiwawczej. Domagają się również wyjaśnień od przewoźnika Malaysia Airlines. Tłum rozwścieczonych krewnych pasażerów starł się z chińską policją broniącą wejścia do budynku.

Zbadają pedofilię w niemieckim Kościele. Za milion euro

Kościół katolicki w Niemczech powierzył zespołowi naukowców z Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim zbadanie przypadków pedofilii wśród księży. Poprzednia próba rozliczenia się z przeszłością zakończyła się fiaskiem.

G7 chce się uniezależnić od rosyjskiego gazu

Państwa G7 w najbliższych tygodniach i miesiącach będą rozmawiały o sposobach zmniejszenia zależności Europy od rosyjskich dostaw energii - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague. To odpowiedź na przyłączenie Krymu do Rosji.

Obama proponuje zmiany ws. podsłuchów

Prezydent USA Barack Obama zamierza zwrócić się do Kongresu, by ten wypracował rozwiązania kończące możliwości zbierania i przechowywania zapisów rozmów telefonicznych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.

Pierwsi ukraińscy żołnierze opuścili Krym. Są z nimi rodziny

Pierwsi ukraińscy żołnierze stacjonujący do tej pory na Krymie przekroczyli już nową granicę republiki i wraz ze swoimi rodzinami znaleźli się na terytorium Ukrainy - podał portal tsn.ua. W poniedziałek późnym popołudniem p.o. prezydenta kraju Ołeksandr Turczynow podpisał dekret o wyprowadzeniu z okupowanego przez Rosję Krymu ukraińskich jednostek wojskowych i rodzin żołnierzy.

Olbrychski: Zagrać teraz w Moskwie, to jak zagrać w Berlinie w 1938 r.

- W tej chwili zagranie w Moskwie byłoby trochę tak, gdybym w 1938 roku pojechał do Berlina grać po aneksji Czechosłowacji - mówił gość "Kropki nad i" Daniel Olbrychski, odnosząc się do aneksji Krymu przez Rosję. Drugi z gości Moniki Olejnik, Krzysztof Zanussi, dodał jednak: - Musimy współpracować i może się nam polityka nie podobać, ale z kulturą (rosyjską - red.) powinniśmy mieć związki.

SMS Reevy Steenkamp do Pistoriusa: czasami się ciebie boję

Reeva Steenkamp, zamordowana dziewczyna Oscara Pistoriusa, bała się swojego chłopaka - wynika z wiadomości sms, jakie ujawnił w sądzie policyjny ekspert. "Czasami boję się ciebie i tego, jak się wobec mnie zachowujesz" - pisała modelka do niepełnosprawnego sportowca trzy tygodnie przed śmiercią.

Ławrow: Zachód nam pokazał, ile warte są obietnice

To, co wydarzyło się na Krymie, było związane z koniecznością ochrony rosyjskiej ludności, która mieszka tam od setek lat - powiedział Siergiej Ławrow w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który wypomniał mu, że Rosja obiecywała, że Krymu nie zajmie, a po dwóch tygodniach to uczyniła. Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że Rosja "nie zmusza nikogo, by jej wierzył", a same kraje Zachodu pokazały przez lata, "ile takie obietnice są warte".

Niemcy nie wyślą dodatkowych sił na wschodnie rubieże NATO

Ministerstwo obrony Niemiec oświadczyło w poniedziałek, że nie wyśle dodatkowych oddziałów na wschodnie rubieże NATO. Minister Ursula von der Leyen sugerowała wcześniej, że Sojusz powinien wzmocnić obecność, by okazać państwom bałtyckim i Polakom solidarność.

Sms: "nikt nie przeżył". Histeria i łzy po informacji o losach zaginionego boeinga

Łzy, krzyki i histeria - tak zareagowali bliscy pasażerów zaginionego samolotu na informacje premiera Malezji. W poniedziałkowe popołudnie szef malezyjskiego rządu na specjalnej konferencji prasowej poinformował, że poszukiwany od 8 marca boeing "zakończył lot w Oceanie Indyjskim". - To jest niemożliwe - krzyczała jedna z kobiet. Jak podają zagraniczne media, jeszcze przed konferencją prasową część rodzin otrzymała sms z informacją, że nikt z pasażerów samolotu nie przeżył.

Jedyny "krytyk" Putina w Dumie: Działania Rosji grożą wojną, bo wygrały emocje

- Obecne działania naszej Dumy mogą sprowokować wojnę - tak aneksję Krymu i rosyjski udział w kryzysie na Ukrainie skomentował Ilja Ponomariow, jedyny deputowany niższej izby parlamentu, który sprzeciwił się włączeniu półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej. Żeby nie było jednak wątpliwości, polityk stwierdził, że Rosja zareagowała "emocjonalnie" i dała się wciągnąć w konflikt prowokowany przez Kijów.

Dawna twierdza krzyżowców zdobyta przez siły Asada

Syryjskie wojsko reżimowe zdobyło obleganą od stycznia dawną twierdzę krzyżowców Krak des Chevaliers, położoną w prowincji Hims niedaleko granicy z Libanem. Dawna siedziba joannitów w zachodniej Syrii była od dwóch lat bastionem rebeliantów.