Iracki minister do spraw migracji Dżasem Mohammed al-Dżaf poinformował, że 253 tys. mieszkańców Mosulu wróciło już do domu. Uciekli oni z miasta w trakcie walk armii irackiej z tak zwanym Państwem Islamskim, zakończonych 10 lipca. Słowa ministra cytuje serwis Iraqinews.com.
W zeszłym tygodniu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informowała o około 839 tys. uchodźców wewnętrznych z Mosulu (ok. 140 tys. rodzin).Mosul to drugie co do wielkości miasto Iraku. Liczbę jego mieszkańców oceniano w 2014 r. na około dwa miliony osób. W czerwcu 2014 r. zdobyte zostało przez tzw. Państwo Islamskie (IS). Wówczas swe domy opuściło blisko pół miliona mosulczyków. W sumie ponad milion osób opuściło miasto.Zgodnie z informacjami IOM w Iraku pozostaje wciąż niemal 3,3 mln uchodźców wewnętrznych na skutek konfliktu z IS.
Bitwa o Mosul
Jednocześnie ponad dwa miliony Irakijczyków, którzy opuścili miejsce zamieszkania od rozpoczęcia walk z IS, wróciło już do domu. Wysiedlenia i powroty następowały równolegle w różnych częściach Iraku w miarę przesuwania się linii frontu. Bitwa o Mosul trwała od początku listopada 2016 r. do 10 lipca 2017 r.W styczniu 2017 r. armia iracka wyparła terrorystów ze wschodniej części miasta, która została znacznie mniej zniszczona niż jego zachodnia część. Znajdujący się we wschodniej części Mosulu uniwersytet wznowi działalność w nadchodzącym roku akademickim.
W Mosulu, zwłaszcza w jego zachodniej części, wciąż dochodzi jednak do ataków ze strony ukrytych komórek IS. Siły irackie przygotowują się również do wyparcia terrorystów z pobliskiego miasta Tel Afar. W rękach IS pozostaje też wciąż zachodnia część prowincji Anbar oraz dystrykt Hawidża w prowincji Kirkuk.
Autor: arw/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock