"Gudwin" wylądował w areszcie domowym. Miał był wysłannikiem rebeliantów do ONZ

Dmitrij Łysakowski, "dowódca wywiadu lotniczego" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i sekretarz "parlamentu Noworosji" miał być wysłannikiem rebeliantów do ONZ w sprawie powołania trybunału do "zbadania zbrodni wojennych w Donbasie". Został zatrzymany w Moskwie i skazany na areszt domowy. Prokuratura oskarża go o oszustwa i próbę wrogiego przejęcia kamienicy. Sprawę ujawnił rosyjski dziennik "Kommiersant".

Holenderscy żołnierze nie powstrzymali masakry. Teraz głos zabierze minister

Po raz pierwszy członek holenderskiego rządu ma zabrać głos w trakcie obchodów rocznicy masakry w Srebrenicy. W sobotniej uroczystości w Potocari weźmie udział Bert Koenders, minister spraw zagranicznych Holandii. Holenderscy żołnierze sił ONZ, którzy w 1995 roku stacjonowali w tym regionie, nie byli w stanie jej zapobiec, co do dziś budzi kontrowersje.

Wesołowski może być sądzony według archaicznego prawa

11 lipca ruszy proces byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie Józefa Wesołowskiego przed trybunałem karnym w Watykanie. Były arcybiskup jest oskarżony o pedofilię i posiadanie dziecięcej pornografii. Profesor Geraldina Boni z Uniwersytetu w Bolonii wyjaśnia dla TVN24, jakie przepisy mogą być podstawą procesie byłego nuncjusza.

Szefowa sił powietrznych USA: największym zagrożeniem jest Rosja

Zdaniem sekretarz Sił Powietrznych USA największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego jej kraju jest Rosja. Dlatego w ocenie Deborah James, która w czerwcu odwiedziła m.in. Polskę, Stany Zjednoczone powinny zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie, niezależnie od ograniczeń budżetowych pozostałych państw sojuszu, z których niektóre zmniejszają wydatki na obronność.

Izrael szuka obywatela. Zaginął w Strefie Gazy

Izraelski obywatel przedostał się w zeszłym roku na terytorium Strefy Gazy, gdzie zaginął - podało w czwartek w oświadczeniu ministerstwo obrony Izraela. Tel Awiw uważa, że Hamas może posłużyć się nim, jako zakładnikami w negocjacjach z Izraelem.

Ukraina chce się pozbyć radioaktywnych odpadów. Problemem są rebelianci

Prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę o ratyfikacji umowy Ukrainy z NATO w sprawie pomocy w składowaniu odpadów radioaktywnych, które pozostały na terytorium tego kraju po rozpadzie Związku Radzieckiego. Ukraiński parlament ratyfikował umowę w tej sprawie 17 czerwca. Jedno ze składowisk odpadów radioaktywnych znajduje się w pobliżu kontrolowanego przez prorosyjskich rebeliantów Doniecka.

Iskrzy w atomowych negocjacjach. "Nigdy nie próbuj grozić Irańczykom". "Ani Rosjanom"

Im bliżej dopięcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, tym goręcej - twierdzi Bloomberg. W poniedziałek miało dojść do głośnej kłótni między sekretarzem stanu Johnem Kerrym i szefem MSZ Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. Z kolei szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini miała usłyszeć, aby "nigdy nie próbowała grozić Irańczykom".

Partia Pies z Dwoma Ogonami przeprasza za premiera

"Przepraszamy za naszego premiera", "Przyjeżdżajcie na Węgry, my mamy posady w Londynie" - setki billboardów z takimi satyrycznymi napisami pojawiły się na Węgrzech w reakcji na rządową kampanię przestrzegającą imigrantów przed zabieraniem Węgrom miejsc pracy.

"Dolina życia zamieniła się w dolinę śmierci". 20 lat po masakrze w Srebrenicy

Kada Hotić podczas masakry w Srebrenicy straciła 56 członków rodziny. 20 lat później działa w stowarzyszeniu "Matki z enklaw Srebrenica i Żepa" i - jak przyznaje - wciąż nie jest w stanie wybaczyć. 9 lipca rozpoczął się szturm na Srebrenicę, który zakończył się masakrą ludności. Główne obchody związane z tą rocznicą zaplanowano na sobotę.

WikiLeaks: Amerykanie podsłuchiwali troje kanclerzy Niemiec

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) inwigilowała otoczenie kanclerz Angeli Merkel, a także poprzednich kanclerzy Niemiec: Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla - podał w środę portal WikiLeaks. Jak na razie nie udało się potwierdzić tych informacji.

Starcia etniczne w Algierii. 22 ofiary walk Berberów z Arabami

Prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika zwołał w środę specjalne posiedzenie władz poświęcone sytuacji bezpieczeństwa w związku z etnicznymi starciami między Arabami i Berberami w środkowej części kraju, w których w ciągu ostatnich dwóch dni zginęły 22 osoby.

"Grzechem pierworodnym było wpuszczenie Grecji do strefy euro"

- W niedzielę to będzie szczyt naprawdę ostatniej szansy - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem, nie można ratować Grecji za wszelką cenę i trzeba być przygotowanym na wyjście tego kraju ze strefy euro. Według Trzaskowskiego „grzechem pierworodnym” było to, że Greków w ogóle do niej przyjęto. Nie bez winy mają być też ci, którzy „na piękne oczy” przez lata pożyczali Grecji pieniądze.

Tydzień ciężkich walk w Syrii. Kurdowie odbili miasto

Kurdyjscy bojownicy z Ludowych Jednostek Ochrony (YPG) odbili z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) miasto Ain Issa na północy Syrii - podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Okolice miasta są od tygodni areną ciężkich walk.

Pierwszy generał USA na stałe w Polsce. Specjalista od śmigłowców

Do Polski przybył generał brygady Frank Tate, pierwszy oficer wojska USA tak wysokiej rangi, który nie jest tu jedynie na wizytę. Amerykanin ma objąć stanowisko w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Gen. Tate przez większość swojej kariery służył w jednostkach desantowych.